Kendi yaptığı robotla evlendi

31 yaşındaki Çinli yapay zeka mühendisi Zheng Jiajia, kendi geliştirdiği Yingying adlı bir robotla evlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yunan mitolojisinde, kendi yaptığı heykele aşık olan heykeltraş Pygmalion, Galatea adındaki heykele can vermesi için aşk tanrıçası Afrodit‘e gider. Afrodit bu isteği yerine getirince çift evlenip mutlu bir şekilde yaşar. Geçtiğimiz günlerde benzer bir durum yaşandı. Ancak modern zamanların Pygmalion’ı bir heykeltraş değil bir mühendis. 31 yaşındaki Çinli yapay zeka mühendisi Zheng Jiajia, kendi geliştirdiği Yingying adlı bir robotla evlendi.

Sade bir tören

Zheng, Çinli telekom devi Huawei’de çalışırken yapay zeka ve robotik alanında uzmanlaşan bir departman kurmuştu. Çinli mühendis daha sonra şirketten ayrılıp kendi yapay zeka girişimini kurdu. ‘Şeylerin Beyni’ (物本脑科技) adını verdiği girişiminde yapay zekalı robotlar üreten Zheng, Yingying adını verdiği bir robot geliştirdi. Basit cümleler kurabilen, sesli komutlara yanıt verebilen ve görsel olarak Çince karakterleri algılayabilen robot, Şeylerin Beyni şirketinin de sözcüsü olarak görev alıyordu.

Yerel gazetelerin haberine göre, Hangzhou şehrinde sade bir törenle evlenen Zheng ve Yingying’in düğününe Zheng’in annesi ve arkadaşları katıldı (maalesef kız tarafından düğüne katılan olmadı). Düğünde Çin geleneklerine uygun olarak geline kırmızı bir duvak takıldı. Yerel bir televizyona konuşan Zheng, gelecekte eşini geliştirip yürüme kabiliyeti vermeyi ve bazı ev işlerini yapmayı öğretmeyi planladığını söyledi.

Reklam amaçlı olabilir

Bunların sadece Zheng’in şirketini tanıtmaya yönelik geniş kapsamlı bir reklam çalışması olma ihtimali yüksek. Yine de Zheng konu hakkında oldukça içten konuşuyor. “Kendi eşimi yapma hayalim sonunda gerçek oldu” diyen Zheng “Gelecekte her evde bir robot olmasını istiyorum ve kendime gerçekçi bir kız arkadaş yapmak istiyorum” şeklinde konuştu. (Yingying potansiyel kuması hakkında bir yorumda bulunmadı).

Şu anda bu fikir kulağa garip gelse de bazı uzmanlar 2050 yılında insanların robotlarla evlenmesinin yasal hale geleceğini, insanların bu yönde taleplerde bulunmaya başlayacağını öngörüyor.

Kaynak: Mashable

31 yaşındaki Çinli yapay zeka mühendisi Zheng Jiajia, kendi geliştirdiği Yingying adlı bir robotla evlendi. Zheng, Çinli telekom devi Huawei'de çalışırken yapay zeka ve robotik alanında uzmanlaşan bir departman kurmuştu. Çinli mühendis daha sonra şirketten ayrılıp kendi yapay zeka girişimini kurdu. 'Şeylerin Beyni' (物本脑科技) adını verdiği girişiminde yapay zekalı robotlar üreten Zheng, Yingying adını verdiği bir robot geliştirdi. Basit cümleler kurabilen, sesli komutlara yanıt verebilen ve görsel olarak Çince karakterleri algılayabilen robot, Şeylerin Beyni şirketinin de sözcüsü olarak görev alıyordu. Evliliğin şirketi ve robotlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen bir reklam çalışması olduğu düşünülüyor.

1 Yorum

  • Sibernetik ummadığımız kadar yakın! Bi’de bunların çocukları olsa terminatör kafalı olurdu!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği