Haftanın Özeti: 128

Y kuşağı özellikle çok uluslu şirketlerden, dünyanın ve toplumların önde gelen sorunlarına karşı daha aktif rol almalarını bekliyor.
3 - 9 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 6 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait bağlantıları sayfa sonunda bulabilirsiniz.[/alert]

Genel Gündem

Bu hafta Suriye’nin Kuzeybatısındaki [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]İdlib’de gerçekleşen kimyasal saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Saldırıda kullanımı yasak olan sarin gazı olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Avrupalı üyeleri ve ABD konunun araştırılmasını talep etti. Batılı ülkeler saldırıyı Esad’a bağlı güçlerin gerçekleştirdiğini iddia etse de Suriye Ordusu bunu yalanladı. Güvenlik Konseyi’nin saldırıyı kınayan ortak karar taslağına Rusya karşı çıkarken görüşmeler devam ediyor.

Yıllar önce eski bir başbakanın dediği gibi ‘barış değil, savaş isteniyor savaş.’

Öte yandan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BM, Suriye’de 7 milyon insanın acil yiyecek yardımına ihtiyacı olduğunu açıkladı.[/inlinetweet] Yedinci yılına giren savaşta sivil halkın durumu günden güne kötüye gidiyor. Ülkeye yapılan yiyecek yardımları belli bölgelere ulaşımda karşılaşılan zorluklar sebebiyle yetersiz kalıyor.

2 Şubat’ta çekilen görüntüde halk ücretsiz dağıtılan yemek için kuyrukta.

3 Nisan Pazartesi günü Rusya’nın St. Petersburg kentindeki bir metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi de yaralandı. Patlamadan sonra tüm metro istasyonları kapatılırken, St. Petersburg’da bir başka metro istasyonunda bulunan başka bir bomba, patlamadan etkisiz hale getirildi. Yetkililer olayı terör eylemi olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Cuma günü de İsveç’in başkenti Stockholm’de kamyonlu bir terör saldırısı gerçekleşti.[/inlinetweet] Çalıntı bir kamyon şehrin merkezindeki Kraliçe Caddesi boyunca yayaların arasında ilerleyerek 4 kişinin ölümüne onlarca kişinin de yaralanmasına sebep oldu. İsveç polisi olayla ilgili olarak bir şüphelinin tutuklandığını açıkladı. Başbakan Stefan Löfven olanların bir terör saldırısı olduğunu düşündüklerini söyledi. Saldırının ardından Parlamento ve Stockholm metrosu kapatıldı, tren seferleri iptal edilerek insanlar tahliye edildi.

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın aldığı kararla birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki 10 havalimanından ABD’ye giden uçaklarda büyük elektronik cihazlar bulunması yasak. Bu da dünyanın en büyük 10 havayolu şirketi arasında yer alan Emirates, Qatar Airways, Etihad ve Türk Hava Yolları‘nı zor durumda bırakıyor. Yolcuların memnuniyetsizliğini gidermek isteyen havayolu şirketleri de ilginç çözümler geliştirmeye çalışıyor.

Kahvenin uykusuzluğa iyi geldiğini ya da kısa süreli enerji verdiğini herkes bilir, ama mic.com, kahvenin -belki de- pek bilinmeyen 12 faydasını derlemiş. Bu maddeler ise şöyle;

 • Hayata pozitif bakmamıza yardımcı olur.
 • 10 dakikalık küçük enerji patlamaları yaşatır.
 • Sindirim sisteminizi çalıştırır.
 • Otomobil sürerken daha dikkatli olmanızı sağlar.
 • Kokusu en agresif birey(ler)i bile sakinleştirir.
 • Ne kadar uykusuz olursanız olun bir şekilde odaklanmanızı sağlar.
 • Sizi daha dinç yapar.
 • Daha uzun yaşamanızı sağlar.
 • Diyabet riskini azaltır.
 • Depresyona girmemenize yardımcı olur.
 • Beyninizi yaşlanmaya karşı korur.
 • Sizi daha atletik yapar.
Mesele ’40 yıllık hatır’ ile sınırlı değil anlayacağınız.

Olası bir küresel felaket durumunda zenginlerin hayatta kalabilmesi için hazırlanan sığınakları bir başka haberimizde tanıtmıştık. Felaket sonrası hayatta kalanların kullanabileceği Svalbard Tohum Kasası da dünyada yeniden her türlü bitkinin yetiştirilebilmesi açısından önemli. Bu hafta, yine Svalbard adasında, bu kez de veriler için bir kasa açıldı. Adadaki eski bir kömür madeninin restore edilmesiyle tohum kasasının yakınlarında bir noktaya inşa edilen veri kasası dünya medeniyetlerinin kültürlerine ait önemli verileri fiziksel olarak saklayacak.

Dünya Arktik Arşivi adı verilen kasa, Kuzey Kutbu’na yaklaşık 1.000 km mesafede.

Norveç’te insanlar mutlu, ulaşım da gittikçe iyileşiyor. Ülkedeki fiyortların köprü inşa etmeye elverişsiz bir ortam oluşturması sebebiyle kıyı kesimlerde yaşayan halkın ulaşımı feribotlara bağlı. Her yıl 20 milyondan fazla kara taşıtı fiyortlar arasındaki yolculuklarını yaklaşık 130 adet farklı feribot rotasından gerçekleştiriyor. Ülkedeki feribotların çoğu karbondioksit ve zehirli gazlar salan dizel yakıt kullanıyor. Geçtiğimiz iki yılda çalışmaları süren Ampere isimli dünyanın ilk elektrikli feribotu ile bu durum değişmek üzere. Feribot işletmeciler şu sıralar dizelden geçiş süreci ile ilgili hükümet koşullarını yerine getirmekle meşgul.

Ohio Devlet Üniversitesi‘nde yapılan ve Nature Communications dergisinde yayınlanan bir çalışma, Grönland’ın sahil bölgelerindeki buzulların kalıcı olarak yok olmaya başladığını ortaya çıkardı. Araştırma, 2100 yılına gelindiğinde Grönland kıyılarındaki erimenin küresel deniz seviyelerini yaklaşık 4 cm yükselteceğini öngörüyor. Grönland’daki esas buzul tabakası şimdilik bu durumdan etkilenmiyor.

Şimdilik içimizi rahatlatacak bir şey varsa o da önlenemez erimenin sadece Grönland kıyılarında görece ufak miktardaki buzullarda gerçekleşmesi.

Elektrikli araçlarıyla otomotiv endüstrisinin en önemli oyuncularından biri haline gelen Tesla, 2016’nın son çeyreğinde toplam 24 bin 882 araç üretti. 2016 boyunca üretilen toplam araç sayısı ise 83 bin 922 oldu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 64 daha fazla. Son çeyrekte ürettiği araçların yaklaşık 22 bin 200’ünü teslim eden Tesla bu dönemde 12 bin 700 adet Model S ve 9 bin 500 adet Model X sattı. Yıl boyunca satılan toplam araç miktarı ise 76 bin 230’a ulaştı. Bütün bu rakamların sonunda, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tesla hisseleri tarihte ilk kez Ford’un hisselerini geride bıraktı.[/inlinetweet]

31 yaşındaki Çinli [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Yapay Zeka Mühendisi Zheng Jiajia, kendi geliştirdiği Yingying adlı robotla evlendi.[/inlinetweet] Zheng, Çinli telekom devi Huawei‘de çalışırken yapay zeka ve robotik alanında uzmanlaşan bir departman kurmuştu. Çinli mühendis daha sonra şirketten ayrılıp kendi yapay zeka girişimini kurdu. ‘Şeylerin Beyni’ (物本脑科技) adını verdiği girişiminde yapay zekalı robotlar üreten Zheng, Yingying adını verdiği bir robot geliştirdi. Evliliğin şirketi ve robotlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen bir reklam çalışması olduğu düşünülüyor (hatta umuluyor).

Gelin hanım da pek bi’ süzülüyor sanki.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hindistan’ın kuzeyindeki Katraniaghat ormanında maymunlarla yaşayan 10-12 yaşlarında bir kız bulundu.[/inlinetweet] Maymunlar tarafından büyütüldüğü tahmin edilen kız polis tarafından hastaneye götürülürken maymunlar polise saldırdı. Doktorlar önümüzdeki dönemde yürüyüşü, davranışları ve yeme alışkanlıkları tıpkı primatlarınki gibi olan ve konuşamayan kıza ‘insan’ olmayı öğretmeye çalışacak. Ancak kızın insan etkileşimine olan isteksizliği işlerini zorlaştırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=z1zgnEs-Fk4

Deloitte tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Y Kuşağı Araştırması’ Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 ülkede, Y kuşağından 8 bin çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın dört bir yanında meydana gelen saldırılar, politik gerginlikler ve ekonomik belirsizlikler Y kuşağı çalışanlarının güveninin sarsılmasına sebep oldu. Gelecek 12 ay içerisinde ülkelerinin ekonomik, sosyal ve politik durumunun daha iyiye gideceğine inanan Y kuşağı çalışanlarının oranı Türkiye’de dünya geneline göre daha yüksek.

Y kuşağı özellikle uluslararası şirketlerden, dünyanın ve toplumların önde gelen sorunlarına karşı daha aktif rol almalarını bekliyor.

Y kuşağının ardından gelen Z kuşağı ile ilgili bir araştırma da Think with Google ve Ipsos tarafından yürütüldü. Elde edilen verilere göre bu kuşağın davranış ve beğenilerini bize geleceğin tüketici trendlerini getiriyor. Küçük yaşlardan itibaren internet erişimine sahip olan ilk nesil olan Z kuşağında dijital alışkanların evrimini net olarak gözlemlemek mümkün. Mobilin öncüleri olarak kabul edilen Y kuşağına karşı Z kuşağı, ‘mobilin yerlileri’ olarak görülüyor.

Teknolojiye olan bağımlılıklarının farkında olan bu gençlerin çevrimiçi hayatlarını spontane fakat dikkatli şekilde düzenledikleri dikkat çekiyor.

Pink Star (Pembe Yıldız) olarak bilinen nadir bir elmas, Hong Kong’da düzenlenen açık artırmada 71 milyon Dolar‘a satılarak, dünyanın en pahalı değerli taşı unvanını kazandı. Pembe Yıldız, bugüne dek işlenmiş en büyük elmas olma özelliği de taşıyor. 1999 yılında Afrika’da bir madende De Beers tarafından bulunup çıkartılan ve iki yılda işlenen Pembe Yıldız için açık artırma 56 milyon Dolar’dan başlamıştı.

Elması Hong Kong’lu mücevher şirketi Chow Tai Fook aldı.

Japonya’nın Fukui bölgesindeki Tojinbo falezleri doğal güzelliği ile turistlerin ilgisini çekmesinin yanında ne yazık ki insanların intihar etmek için gittikleri bir alan. Fakat bölgedeki intiharlar bu sene beklenmedik bir şekilde azaldı. Alandaki intiharları engellemek amacıyla devriye gezmesi ile tanınan emekli Polis Memuru Yukio Shige intihar sayısındaki düşüşe Pokemon Go’nun sebep olmuş olabileceğini düşünüyor. Görünen o ki falezlerin bulunduğu alanda nadir görülen bir Pokemon türü oyuncuları bekliyor. Kalabalık gruplar bu sebeple alanı ziyaret ediyor. Dolayısıyla intiharcıların tercih ettiği ıssızlık da ortadan kalkmış oluyor. Önceki yılların aksine 2017’nin ilk üç ayında Tojinbo’da hiç intihar vakası görülmedi.

Shinge ve ekibine göre şu an ‘aşayiş berkemal’.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği