Haftanın Özeti: 147

McGregor projenin gerçekleştirilmesi durumda rolü tekrar oynamak konusunda istekli olduğunu daha önceki açıklamalarında dile getirmişti.
14 - 20 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Perşembe günü İspanya/Barcelona’daki en turistik caddelerden Las Rambla’da bir minibüs sürücüsünün aracını yayaların üzerine sürmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı. IŞİD’in üstlendiği saldırıyı gerçekleştiren sürücü yakalanamadıysa da İspanyol polisi olayla ilgili olarak 4 kişinin tutuklandığınıaçıkladı. Saldırının ardından Barcelona’nın güneyindeki Cambrils kasabasında 1 kişinin ölümüne ve 16 kişinin yaralanmasına sebep olan benzer bir terör eylemi düzenlendi. Saldırıyı gerçekleştiren 5 kişi polis tarafından öldürüldü.

‘Beyazların’ üstünlüğünü savunan bir grubun ABD’nin Virginia Eyaleti’ndeki Charlottesville kentinde geçtiğimiz hafta düzenledikleri gösterileri takiben karşıt gösterilerin başlaması sonucunda kentte çatışmalar çıktı. Bir aracın göstericilerin arasına dalarak 1 kişinin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına sebep olmasının ardından eyalette olağanüstü hal ilan edildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın olaylarla ilgili yaptığı açıklamada ırkçı grupları doğrudan eleştirmemesi tepkilere neden oldu. Eski Başkan Barack Obama’nın konuya atıfta bulunduğu tweet’i ise 1 milyondan fazla kez yeniden paylaşılıp 3 milyonun üzerinde beğenilerek rekor kırdı. Neo-Nazi sitesi olarak anılan The Daily Stormer ise olayların ardından internet adresini kaybetti.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Çin’in Anhui eyaletinde internet bağımlılığı kampına gönderilen bir çocuk hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Çin’deki bağımlılık kampları son yıllarda iyice arttı. Kampların bazıları devlete bazıları ise özel kurumlara ait. Bu kamplarda tedavi görenlere şiddet ya da elektroşok tedavisi uygulandığına dair söylentiler olsa da bu tür kamplar popülerliklerini koruyor. Anhui‘de yaşanan olayda ölen gencin annesi çocuğunu kampa bırakırken olağandışı bir şeyin olmadığını söyledi.

İngiltere’nin en yaşlı ve en uzun süre tahtta kalan hükümdarı, 91 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in95 yaşında emekli olarak yetkilerini oğlu Prens Charles’a devretmeyi planladığı söyleniyor. Ancak kraliçe tahttan tamamıyla çekilmeyecek, ‘Regency Act’ isimli kanunun yürürlüğe girmesini talep ederek yönetimi oğlunun devam ettirmesini sağlayacak.

Buckingham Sarayı konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor.

Ortalama yaşam süresi artarken insanlar çocuk yapmayı bırakırsa ne olur? Japonya’da yaşanan durum bunun güzel bir örneğini oluşturuyor. Ülkenin nüfusu hızla azalıyor. Bu yüzden uzmanlar ülkeyi ‘demografik saatli bomba’ olarak adlandırıyor. Önümüzdeki 20 yıl içinde ‘demografik saatli bomba’ haline gelme ihtimali olan ülkelerden bazıları ise şöyle: Hong Kong, İspanya, İtalya, ABD, Güney Kore ve Çin.

Bios Urn isimli İspanyol şirketin yeni ürünü [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bios Incube ölüm ve cenaze anlayışını bir adım öteye taşıyor.[/inlinetweet] Sistem ölüleri yakma geleneğinin yaygın olmadığı Türkiye için pek elverişli değilse de biz yine de anlatalım. Sevdiğiniz kişinin ya da evcil hayvanınızın küllerini toprak ve tohumlarla birlikte internet bağlantılı Bios Incube’a gömüyorsunuz. Dijital saksı iç sulama sistemi ve algılayıcıları sayesinde bitkinin tüm bakımını üstleniyor, uygulama aracılığı ile de akıllı telefonunuza güncellemeler gönderiyor. Bios Incube’un tüm özellikler dahil fiyatı 695 Dolar, daha temel bir modelini ise 145 Dolar’a satın alabilirsiniz.

Bütün mühendislik harikası binalar gökdelenler gibi yukarı doğru yükselmiyor. İşte Dünya’nın en etkileyici 7 yeraltı yapısı:

 1. El Teniente, Şili.
 2. Kapadokya, Türkiye.
 3. Vivos Europe One, Almanya.
 4. Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel, Japonya.
 5. Sanford Laboratuvarı, Güney Dakota.
 6. Wieliczka Tuz Madeni, Polonya.
 7. Toledo Metro İstasyonu, İtalya.

Bu sene 17 Temmuz – 24 Ağustos tarihleri arasında gözleyebildiğimiz Perseid meteor yağmurunun Fotoğrafçı Mesut Felat Özsoy tarafından Türkiye’de çekilmiş şahane karelerini görmek isterseniz sizi buraya alalım.

Macquarie Bankası‘ndan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bir grup araştırmacı, dünyadaki en zeki insanların yoğunlukta olduğu 13 yerin listesini oluşturdu.[/inlinetweet] Bu tür bölgelere ‘beyin kuşağı’ deniyor. Araştırmacılar, çalışma esnasında 2016 yılında piyasaya sürülen The Smartest Places on Earth kitabından faydalandı.

Listenin çoğunluğunu Kuzey Amerika ve Avrupa oluşturuyor.

Bu hafta yayımlanan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) raporuna göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bill Gates 6 Haziran’da 4,6 milyar Dolarlık bir meblağı bağışladı.[/inlinetweet] Dünyanın en zengin adamı Gates‘in yaptığı bu bağışın, servetinin yüzde 5’ine denk geldiği tahmin ediliyor. Bundan önce 2000 yılında Bill & Melinda Gates Vakfı‘nı kurmak için yaptığı 5 milyar Dolar değerindeki bağışın ardından, bu en yüksek rakam. Bu bağışın kime yapıldığı bilinmese de çiftin vakfına olduğu tahmin ediliyor.

ABD / San Francisco’da bulunan Singularity Üniversitesi, dünyanın en önemli sorunlarını çözmek için bilim ve teknolojiyi kullanan 12 şirketi bir araya getirdi. Global Grand Challenge Ödülleri’nde bir araya gelen şirketlerin ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yaptıkları icraatlar şu şekilde:

 1. 100’den fazla ülkede yaşanan felaketlerde kullanılan, 10 saatlik güneş enerjisi şarjı ile 24 saat ışık üretebilen portatif fenerler üreten LuminAID.
 2. Hava kalite bilgisini gerçek zamanlı olarak kullanıcılara sunan BreezoMeter.
 3. Birçok ülkede ve kültürde bulunan böcek yeme geleneğini dünyanın geri kalanına getirme gücüne sahip olduğuna inanan Aspire Food Group.
 4. Su ve elektrik gibi temel hizmetlerden yoksun bölgelerde enerji çözümleri üreten Rafiki Power.
 5. Girişimcilere eğitim, sağlık, gıda ve çevre gibi konulardaki zorlukların çözümünde yardımcı olmak için dünyadaki 128 şehirden insanları bir araya getiren uluslararası topluluk MakeSence,
 6. Bulaşıcı hastalıklar için hızlı ve düşük maliyetli bir tanı ve hastalık gözetim aracı geliştiren Unima.
 7. Engellilerin şirketlere dahil edilmesi için en iyi uygulamaları geliştirmelerine yardımcı eden Egalite.
 8. Bilimsel makalelerin özetlerini okuyan ve kullanıcılar için temel kavramları çıkaran ve görsel olarak sunan yapay zeka sistemi Iris.AI.
 9. Dünyanın en zor insani sorunlarına teknoloji odaklı çözümler geliştiren sosyal girişim Hala Systems, Inc.
 10. Evsiz insanlar için barınak ve altyapı çözümleri tasarlayıp ve sağlayan Billion Bricks.
 11. Gıda güvenliği, su kıtlığı ve sürdürülebilir kentsel ve endüstriyel sistemler gibi zorlukların üstesinden gelmek için uydu verilerini kullanan Tellus Labs.
 12. Atıkları geri dönüştüren bir teknoloji kullanan tuvalet tasarımına sahip Loowat.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

 • Bence Tasarım ve inovasyon kısmına youtubedan ve Internetteki icat sitelerindeki teknolojileri yazabilirsiniz. Çünkü çok güzel ürünler fakat türkçe değil ulaşılabilir değil

 • Kültür sanat kısmı daha renkli ve daha dolu olmalı. Her hafta farklı bi disiplinden bilgiler de verilebilir genel kültür adına. Örneğin ilginç alanlarda kullanılan ,garip özellikli farklı kimyasal maddeler. Şu an bunu araştırdıgım için aklıma gelen buydu ama çeşitlendirilebilir bence.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği