İnternet bağımlılığı kampında ölen çocuk

Gönderildiği internet bağımlılığı kampında ölen Çinli genç, bu tür kurumlar hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet bağımlılığı kampına gönderilen Çinli çocuğun ölümü bu tür tartışmalı kurumlar hakkındaki eleştirileri yeniden canlandırdı. Haberlere göre, 18 yaşındaki çocuğun birçok yara aldığı söyleniyor. Kampın müdürü ve kamp görevlileri polis tarafından gözaltına alındı. Olay bu ayın başlarında Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde gerçekleşti. Son zamanlarda Çin’de, internet ve oyun bağımlılığını tedavi etmeyi amaçlayan bu ‘sözde’ eğitim kamplarına duyulan ilgi arttı. Bazı kamplar askeri tarzdaki disipliniyle öne çıkıyor ve sert uygulamalarından dolayı eleştiriliyor.

Liu soyadlı gencin annesi çocuğunun ciddi bir internet bağımlılığı yaşadığını söyledi. Bu yüzden aile çocuklarını Fuyang şehrinde bulunan ‘psikolojik danışma ve beden eğitimi’ kombinasyonuyla tedavi veren bir kampa göndermeye karar verdi. Gencin annesi çocuğunu 3 Ağustos gecesi kampa bıraktığını belirtti. İki gün sonra apar topar hastaneye çağrıldılar ve çocuklarının ölümüne şahit oldular. Gencin ölümünün kesin sebebi hala bilinmiyor. Fakat gencin vücudunu inceleyen doktorlar 20’den fazla yarayla karşılaştıklarını, iç organlarında da hasar olduğunu söyledi. Anhui Shangbao adlı gazeteye konuşan anne, “Oğlumun vücudu baştan aşağı yaralarla kaplıydı. Ben kampa bıraktığımda son derece iyi durumdaydı, 48 saat içinde ne olmuş olabilir?” dedi. Devlet televizyonu CCTV, kampın müdürünün ve dört görevlinin polis tarafından gözaltında tutulduğunu, yetkililerin soruşturma boyunca kampı kapalı tutacağını belirtti.

Eğitimsizliğin de payı olabilir

Bu üzücü olayın ardından birçok web sitesi ve gazete, bağımlılık tedavi merkezleri için daha sıkı düzenlemeler getirilmesini istedi. Ayrıca gencin ailesine de eleştiriler geldi. Mikroblogging platformu Sina Weibo’ya yorum yazan bir kişi “Bu olayın böyle sonuçlanmasının sebebi ailenin eğitimsizliği.” dedi. Mingguang Daily gazetesindeki bir makalede “çocuklarının bağımlılığını fark eden bazı kişiler çocuklarını kendileri eğitme sorumluluğunu almak yerine üçüncü şahıslara başvuruyor.” ifadelerine yer verildi.

Çin’deki bağımlılık kampları son yıllarda iyice arttı. Bazıları hükumet hastaneleri tarafından işletilirken bazıları özel kurumlar oluyor. Bazı merkezlerde tedavi görenlerin dövüldüğü ya da elektroşok tedavisi uygulandığı söylentilerine rağmen bu sözde eğitim kampları oldukça popüler. Geçtiğimiz yıl bir kız, kendisini tacize uğradığı bağımlılık kampına gönderdiği için, annesini öldürdü. Ewha Kadınlar Üniversitesi‘nde çalışan, Çin’deki internet bağımlılığı üzerine araştırmalar yapan Trent Bax, birçok kampın ‘güçlü duygusal reklamcılık’ yaptığını, bunun da çocuklarının sorunlarını çabucak halletmek isteyen anne babalara hitap ettiğini söylüyor.

Önlemler alınıyor

Çinli yetkililer sıkı önlemler alarak internet bağımlılarının elektroşok tedavisi gibi uygulamalara maruz kalmasını açıkça yasaklayan yasalar çıkartmaya hazırlanıyor. Şirketler de yaşı küçük olanların aşırı derecede oyun oynamasına birtakım engeller getirmeye başladı. Örneğin Tencent geçtiğimiz ay popüler oyunlarından bir tanesine genç oyuncuları için saat sınırı getirdi.

Kaynak: BBC

Çin'in Anhui eyaletinde internet bağımlılığı kampına gönderilen bir çocuk hayatını kaybetti. Çin'deki bağımlılık  kampları son yıllarda iyice arttı. Kampların bazıları devlete aitken bazıları özel kurumlar. Bazı kamplarda tedavi görenlere şiddet ya da elektroşok tedavisi uygulandığına dair söylentiler olsa da bu tür kamplar popülerliklerini koruyor. Anhui'de yaşanan olayda ölen gencin annesi çocuğunu kampa bırakırken olağan dışı hiçbir şeyi olmadığını söylüyor. Çocuğun vücudunu inceleyen doktorlar 20'den fazla yarayla karşılaştıklarını, iç organların da zarar görmüş olduğunu belirtti. Kampın müdürü ve dört görevlisi polis tarafından gözaltında tutuluyor, soruşturma sürerken kamp kapalı tutulacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği