“Çocuklarınızın oyun tutkusu gayet normal”

Hollanda’da 10 bin çocuk ile yapılan bir araştırmada, çok fazla oyun oynayan çocukların her zaman depresyon ya da bağımlılık belirtisi göstermediği görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çok fazla bilgisayar oyunu oynamak, özellikle erkek çocukları söz konusu olduğunda, ebeveynler için bir uyarı işareti mahiyetinde olabilir. Ancak bu demek değil ki her oyun oynayan çocuk depresyon semptomları gösteriyor.

Hollanda’da 10 bin ergen oyunsever üzerinde yapılan çalışmada, özellikle günde 4 saatten fazla oyun oynayanların bazılarında depresyon belirtisi olabilecek veriler elde edildi. Ancak uzmanlar pek çok çocuğun da oyunları sosyalleşmek ve arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek için kullandığını ve bu durumda herhangi bir sorun olmadığını belirtiyor.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Michelle Colder Carras, “Dört saatten fazla oyun oynamak endişe verici bir durum olabilir ancak tüm çocukların da oyun bağımlısı ya da depresyonda olduğunu düşünmemek gerek.” şeklinde konuştu. Carras “Eğer bu ergenler arkadaşları ile birlikte internet üzerinden konuşarak oyun oynuyorsa, bu durum sosyalleşmenin ve gelişimin gayet normal bir parçasıdır.” dedi.

Kuruluşlar yorumlarını yeniden değerlendirmeli

İnternet üzerinden çok fazla oyun oynamayı ‘online oyun bozukluğu’ adı altında değerlendiren ve bu durumu madde kullanmak ya da kumar bağımlılığı gibi durumlarla bir tutan Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatri Birliği gibi kurumların, bu yeni çalışmayı inceleyerek, sınıflandırmayı yeniden gözden geçirmesi gerekebilir.

Tamamı Hollandalı çocuklardan oluşan bir  katılımcı gurubuyla yapılan çalışma, diğer ülkelerdeki durum konusunda bilgi vermese de araştırmayı yürüten ekip, sonuçların diğer gelişmiş ülke vatandaşları için de geçerli olacağını belirtiyor.

Analiz sırasında araştırmacılar, internet üzerinde aktif olarak başka kişilerle iletişim kuran çocukların, çok oyun oynasalar bile, bağımlılığa dair belirtiler göstermediğini ortaya koydu. Ancak internet üzerinde de çok sosyal olmayan çocuklarda bazı depresyon belirtileri görüldüğü ifade edildi. Özellikle erkek çocuklarında yalnızlık ve anksiyete gibi belirtiler görülürken, kızlarda bu durumların bulunmadığı ancak özgüven eksikliği yaşandığı belirtildi.

Önemli olan sebebinin bilinmesi

İnternet üzerinden oyun oynamayı seven çocukların neden çok fazla oyun oynadığının sebebinin araştırılması gerektiğini belirten Carras, “Bulgularımız, çok fazla bilgisayar oyunu oynamanın, aktif bir sosyal yaşamın bir sonucu olabileceğini de ortaya koyuyor. Bu durumda bir sorun yaşanmazken, sosyal ilişkileri yetersiz olan çocukların oyunlara yönelmesi bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.” diyor.

Sonuç olarak çocukların çok fazla oyun oynaması, her zaman bir problem olarak değerlendirilmemeli. Bazı çocuklar bir bilgisayar oyunu çevresinde kurdukları arkadaşlık ilişkileriyle daha sosyal ve daha sağlıklı bir yaşam sürüyor da olabilir.

Kaynak: Futurity

Çok fazla bilgisayar oyunu oynamak, özellikle erkek çocukları söz konusu olduğunda, ebeveynler için bir uyarı işareti mahiyetinde olabilir. Ancak bu demek değil ki her oyun oynayan çocuk depresyon semptomları gösteriyor. Hollanda’da 10 bin ergen oyunsever üzerinde yapılan çalışmada, özellikle günde 4 saatten fazla oyun oynayanların bazılarında depresyon belirtisi olabilecek veriler elde edildi. Ancak uzmanlar pek çok çocuğun da oyunları sosyalleşmek ve arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmek için kullandığını ve bu durumda herhangi bir sorun olmadığını belirtiyor.Bir yanıt

  1. omer koman avatarı

    çocukların da buyuklerin de verimliliğini düşürüyor daha önemlisi geçen zamanı ömrü geri getirmiyor. bilgi birikim çağındaki gençler eskiden 20 yaşında dunyaya hazır oluyorken gelecekte dünyaya işe adaptasyonu daha geç olacak.

Yorumunuz: