Çocukları depresyona sokan şey video oyunları değil

Gençlerde ve çocuklarda depresyona sebep olan şeyin sadece televizyon seyretmek ya da sadece bilgisayar oyunu oynamak olmadığını öne süren bir araştırma yapıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medya kullanımının ve televizyon seyrederek geçirilen zamanın, çocuklarda ve gençlerde depresyona sebep olduğu düşünülüyordu. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, çocuklarda görülen depresyonun sebebinin sadece televizyon seyretmek ya da sadece video oyunu oynamak olmadığını gösterdi.

Araştırmacılar, Kanada’nın Montreal şehrinde yaşayan ve yedinci sınıfa geçen 3 bin 826 genci dört yıl boyunca izledi. Montreal Üniversitesi’nde çalışan Patricia Conrod öncülüğündeki araştırma, depresif davranışların dört farklı ekran kullanımıyla (bilgisayar kullanma, sosyal medyada gezinme, televizyon seyretme ve video oyunları oynama) bağlantısına odaklandı.

Aslında bu tarz araştırmalar daha önce de yapıldı ancak bu son araştırmanın farkı; video oyunlarının gençlerde görülen depresyondan sorumlu olmadığına işaret etmesi. Bunun sebebi, video oyunlarının insanları ya da gençleri tasvir etmemesi olabilir. Öte yandan sosyal medya ve televizyon, ‘ideal yaşam tasvirleri’ yaptığı için gençlerin öz güvenini düşürmekten sorumlu. Bu ideal yaşam tasvirleri, çocukların ve gençlerin kendilerini gerçek olmayan, gösterişli, filtrelenmiş insanlarla ve yaşamlarla karşılaştırmalarına sebep oluyor.

Araştırma daha da derinleştirilecek

Yapılan araştırmanın ortaya koyduğu en ilginç kısım; ekran başında geçirilen zamanın haftalık fiziksel aktiviteyi etkilememesi. Conrod ve ekibi, araştırmayı daha da derinleştireceklerini, çocuklarda ve gençlerde depresyona neden olan şeyin belirli bir tür görüntü mü, yoksa onları riske atan şeyin belirli davranışlar mı olduğunu bulmaya çalışacaklarını söyledi. Bu sorulara cevap bulmak kolay değil ancak bu soruları cevaplamak yaşamımızı daha sağlıklı sürdürmemizi sağlayacak.

Kaynak: MIT Technology Review

Kanada’nın Montreal şehrinde yaşayan ve yedinci sınıfa geçen 3 bin 826 genci dört yıl boyunca izleyen araştırmacılar, çocuk ve gençlerdeki depresif davranışların dört farklı ekran kullanımıyla (bilgisayar kullanma, sosyal medyada gezinme, televizyon seyretme ve video oyunları oynama) bağlantısına odaklandı. Bu tarz araştırmalar önceden de yapıldı ancak bu son araştırmanın farkı; video oyunlarının gençlerde görülen depresyondan sorumlu olmadığına işaret etmesi. Bunun sebebi, video oyunlarının insanları ya da gençleri tasvir etmemesi olabilir. Öte yandan sosyal medya ve televizyon, ‘ideal yaşam tasvirleri’ yaptığı için gençlerin öz güvenini düşürmekten sorumlu. Bu ideal yaşam tasvirleri, çocukların ve gençlerin kendilerini gerçek olmayan, gösterişli, filtrelenmiş insanlarla ve yaşamlarla karşılaştırmalarına sebep oluyor.2 yanıt

  1. foureightt avatarı

    Clickbaitsiz kaliteli ve farklı haber hoşuma gitti

Yorumunuz: