Hindistan’da maymunlarla yaşayan bir kız bulundu

Hindistan'ın Katraniaghat adlı ormanlık bölgesinde, çıplak bir kız çocuğunun, bir grup maymunla birlikte, onlardan biriymiş gibi yaşadığı tespit edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’ın Katraniaghat adlı ormanlık bölgesinde, çıplak bir kız çocuğunun, bir grup maymunla birlikte, onlardan biriymiş gibi yaşadığı tespit edildi. Bir deri bir kemik kaldığı ve saçlarının birbirine karıştığı gözlenen çocuk, halinden çok da şikayetçi görünmüyordu.

Bir grup oduncu tarafından fark edilen 10-12 yaşlarındaki kız yetkililere bildirildi. Polis kızı almaya geldiğinde maymunlar kızın etrafını çevirerek onu korumaya çalıştı. Küçük kız da kendisini götürmeye çalışan polis memuruna çığlık atarak saldırdı. Kız maymunların arasından alındıktan sonra maymun grubu polis arabasını bir süre takip etti.

Geçmişi bilinmiyor

Bir devlet hastanesinde tedavi altına alınan kız son iki aydır burada yaşıyor. Doktorlar kızın çok uzun süredir maymunlar tarafından yetiştirildiğini düşünüyor. Küçük kızın maymunların arasına nasıl geldiği ya da ailesinin nerede olduğu bilinmiyor. Yetkililer son dönemlerdeki kayıp ilanlarını araştırarak çocuğun ailesini bulmaya çalışıyor.

Olay akıllara, Rudyard Kipling’in yakın zamanda filme de aktarılanOrman Çocuğu‘ (The Jungle Book) adlı hikayesini getiriyor. Hikayede, Mowgli adlı bir çocuk, Hindistan ormanlarında hayvanlar tarafından yetiştiriliyordu.

Maymun gibi yürüyor ve yemek yiyor

Çocuğun davranışları, bebekliğinden bu yana primatlar arasında yaşadığını gösteriyor. Hastaneye geldiğinde tüm vücudu yaralarla kaplı olan kızın tırnakları ve saçları tıpkı maymunlarınki gibi hiçbir bakım görmemişti. Zayıf çocuk günlerdir yemek yememiş gibi duruyordu. Ayakları üzerinde yürüyebilmesine karşın, bazen dört ayak pozisyonuna geçip, dirsekleri ve dizleri üzerinde yürümeyi tercih ettiği gözlendi. Kendisine verilen yemekleri yere koyan çocuk ellerini kullanmadan, sadece ağzıyla yemek yiyordu.

Şu anda doktorlar küçük çocuğu tekrar insan gibi yetiştirmek için çabalıyor ancak büyük ihtimalle neler olup bittiğini algılayamayan çocuk başlangıçta sürekli doktorlara bağırıp saldırıyordu. Maymun benzeri sesler çıkarıp keskin yüz ifadeleri takınan kız geçtiğimiz iki ay boyunca kilo alıp daha sağlıklı bir hale geldi. Davranışları da daha sakin bir hale gelen çocuk, insan dillerini anlayamadığı için doktorlarla jest ve mimikler kullanarak anlaşıyor. Tedavinin ardından çocuğun arada sırada gülümsemeye başladığı ifade ediliyor.

Orman çocuklarının geçmişi hiç iç açıcı değil

Geçmişte de buna benzer bazı olaylar yaşanmış ayrıca hayvanlarla yaşadığı iddia edilen bazı kişilerin aslında sadece ünlü olmaya çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Hayvanlar tarafından yetiştirilen çocuklar üzerine araştırmalar yapan antropolog Mary-Ann Ochota, Uganda, Ukrayna ve Fiji’de yaşanan benzer olayları inceledi. Her ne kadar bu çocukların Tarzan ya da Mowgli gibi ormanda mutlu bir hayat yaşadığını düşünmek istesek de Ochota durumun hiç de öyle olmadığını söylüyor. “Bunlar Orman Çocuğu hikayeleri değil, çoğunun ardında yürek parçalayan terk edilme ve kötü muamele geçmişleri bulunuyor.” diyen Ochota şöyle devam ediyor: “Tüm bunların bağımlılık, evde şiddet ve yoksulluğun trajik bir birleşiminin sonucu olduğunu tahmin etmek mümkün. Bu çocuklar çatlaklar arasından kayıp gitmiş, unutulmuş, yok sayılmış ya da saklanmış bireyler.”

Kaynak: Washington Post

Hindistan'ın Katraniaghat adlı ormanlık bölgesinde, çıplak bir kız çocuğunun, bir grup maymunla birlikte, onlardan biriymiş gibi yaşadığı tespit edildi. Bir deri bir kemik kaldığı ve saçlarının birbirine karıştığı gözlenen çocuk, halinden çok da şikayetçi görünmüyordu. Bir grup oduncu tarafından fark edilen 10-12 yaşlarındaki kız yetkililere bildirildi. Polis kızı almaya geldiğinde maymunlar kızın etrafını çevirerek onu korumaya çalıştı. Küçük kız da kendisini götürmeye çalışan polis memuruna çığlık atarak saldırdı. Kız maymunların arasından alındıktan sonra maymun grubu polis arabasını bir süre takip etti. İki aydır bir devlet hastanesinde tedavi edilen ve insan gibi davranması sağlanmaya çalışılan çocuğun şu anda sağlıklı olduğu ve doktorlarla iletişim kurmak için jest ve mimiklerini kullandığı belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği