Çinli bilimciler ilk kez maymun klonlamayı başardı

Çinli bilimciler, Dolly'i klonlarken kullanılan aynı basit yöntem sayesinde makak maymunu fetüsünü iki kez klonladı ve Hua Hua ve Zhong Zhong adı verilen bebek makaklar dünyaya geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler, klonlanarak üretilen koyun Dolly’den sonra köpekten midilliye kadar birçok hayvan kopyalamayı başardı. Fakat klonlama konusunda primatlardan başarı elde etmek bu zamana kadar son derece zordu.

Bir ilke imza atan Çinli araştırmacılar, Dolly’i klonlarken kullanılan aynı basit yöntem sayesinde makak maymunu fetüsünü iki kez klonladı ve Hua Hua ve Zhong Zhong adı verilen kardeş maymunları üretti. Ekip, çekirdeği maymun yumurtalarından çıkararak fetüsten alınan DNA ile yer değiştirdi. Ortaya çıkan yumurta da doğum yapmaları için dişi maymunlara yerleştirildi.

Bebekler gayet sağlıklı

Süreç hiç de kolay değildi. Sonuç alabilmek için 127 yumurta ve 79 embriyo kullanılması gerekti. Yine de elde edilen başarı klonlama teknolojisinde yaşanan gelişmenin altını çiziyor. Araştırmacılar bebek makakların gayet sağlıklı olduğunu bildirdi. Genetik testler ise yavruların gerçek birer kopya olduğunu doğruluyor. Yakında yetişkin makakların klonlanmasıyla ilgili de bir başarı elde edilebilir zira ekip şu günlerde birkaç hamileliğin daha sonucunu bekliyor.

Sadece tıbbi araştırmalarda kullanılabilir

Maymun ve insan türleri arasındaki genetik benzerlikler göz önünde bulundurulduğunda, Çinli bilimcilerin başarısı insan klonlamayı teorik olarak daha gerçekçi hale getiriyor. Eğer bir gün böyle bir şey olacaksa bile yakın zamanda olması pek mümkün görünmüyor. Etik açıdan konuyla ilgili birçok itiraz var. Üstelik bütün itirazların sebebi bir insanın tamı tamına bir kopyasını oluşturmakla ilgili değil. Fetüsle klonlamayı etik bulun veya bulmayın, süreçten istenen sonuçları elde edebilmek için birçok başarısızlık yaşanıyor. Bir de yetişkin hale gelen o klonların ne olacağı konusu var; üretilen kopyalar orijinallerine uygun yaşama baskısıyla karşılaşabilir.

Benzer şekilde, maymun klonlamanın amacı sadece tıbbi araştırmalarla sınırlı kalabilir. Aynı genlere sahip birden fazla maymun olması araştırmacıların tedavi sonuçlarını karşılaştırmasına veya belirli koşullar altında testler gerçekleştirmesine yardım edebilir. Bu durumdan da rahatsızlık duyacak birileri muhakkak olacaktır fakat bu en azından insan klonlaması kadar tartışmalı bir konu değil.

Kaynak: Engadget

Koyun Dolly'den sonra köpekten midilliye birçok hayvan klonlanmıştı. Fakat bu konuda primatlardan başarı elde etmek son derece zordu. Bir ilke imza atan Çinli araştırmacılar, koyun Dolly'i klonlarken kullanılan aynı basit yöntem sayesinde makak maymunu fetüsünü iki kez klonladı ve Hua Hua ve Zhong Zhong adı verilen kardeş maymunları üretti. Fakat maymun klonlamanın amacı sadece tıbbi araştırmalarla sınırlı kalabilir. Aynı genlere sahip birden fazla maymun olması araştırmacıların tedavi sonuçlarını karşılaştırmasına veya belirli koşullar altında testler gerçekleştirmesine yardım edebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği