Gen düzenlemesi ile daha zeki maymunlar üretildi

İnsanlarda beyin gelişimini etkilediği bilinen bir geni maymunlara yerleştiren bilimciler, normalden daha akıllı maymunlar geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler ilk kez gen düzenleme tekniklerini kullanarak maymunların beynini insanlarınkine benzetti. Maymunlar (rhesus makakları), beyni düzenlenmemiş diğer maymunlara göre daha akıllı hale geldi. Bir yandan da bu çalışmanın ne kadar ilerletilebileceği konusunda da ateşli bir etik tartışması başladı.

Çinli bilimcilerden oluşan ekip, MCPH1 adlı genin insan versiyonunu makaklara yerleştirdi. Yeni gen maymunların beyinlerinin insanların beyninin gelişme sürecine benzer bir şekilde gelişmesini sağladı. Genleri düzenlenen maymunların, normal maymunlara göre tepki süreleri kısaldı ve kısa süreli bellekleri daha iyi performans gösterdi.

Herkes çalışmayı desteklemiyor

Colorado Üniversitesinden Genetik Bilimci James Sikela “Beyin evrimi ile ilişkili insan genlerinin üzerinde çalışmak için maymunlara gen aktarılması çok riskli bir yöntem.” şeklinde konuştu.

Bu genin zeka gelişimindeki rolünü belirlemek bilimcilerin insanların nasıl bu kadar akıllı olacak şekilde evrim geçirdiğini anlamasına da yardımcı olabilir. Tek bir geni değiştirerek hafızayı güçlendirmek Darwin yasalarının dengesini bozmak için yeterli değil. (Yani henüz Maymunlar Cehennemi gibi bir ayaklanma görme riskimiz yok.) Bu çalışma insanların nasıl ve neden daha zeki hale geldiğini anlamamızı sağlayabilir.

Kaynak: Futurism

Bilimciler ilk kez gen düzenleme tekniklerini kullanarak maymunların beynini insanlarınkine benzetti. Maymunlar (rhesus makakları), beyni düzenlenmemiş diğer maymunlara göre daha akıllı hale geldi. Çinli bilimcilerden oluşan ekip, MCPH1 adlı genin insan versiyonunu makaklara yerleştirdi. Genleri düzenlenen maymunların, normal maymunlara göre tepki süreleri kısaldı ve kısa süreli bellekleri daha iyi performans gösterdi. Bir yandan da bu çalışmanın ne kadar ilerletilebileceği konusunda da ateşli bir etik tartışması başladı.

3 Yorum

  • Maymunlar için “üretildi” demek doğru olmamış. Haber kaynağında da benzer bir ifade göremedim.

  • Robotların gelişimini tehdit olarak görüyoruz ama maymun+robot işbirliği insanlık için daha kuvvetli bir tehdit olabilir ya da insan+maymun+robot işbirliği (hiç sanmam) ile daha iyi/farklı bir gezegende yaşanabilir

  • Robotların gelişimini tehdit olarak görüyoruz ama maymun+robot işbirliği insanlık için daha kuvvetli bir tehdit olabilir.
    Ya da insan+maymun+robot işbirliği ile daha iyi/farklı bir gezegende yaşanabilir fakat bunun olacağını hiç sanmıyorum, çünkü “insan”ın işbirliği yapmasına yanaşması düşük ihtimal, genleriyle oynanırsa bir ihtimal…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği