Bilimciler maymun beynine bilgi yerleştirmeyi başardı

Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, maymunların premotor korteksine zayıf elektrik akımları vererek hareketlerine yön vermenin mümkün olabileceğini gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, maymunların premotor korteksine zayıf elektrik akımları vererek hareketlerine yön vermenin mümkün olabileceğini ortaya koydu. Araştırma henüz ilk aşamalarda olsa da uzmanlar bu gelişmenin felç veya kaza geçirerek beyin fonksiyonlarından bazılarını kaybeden kişilerin tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Neuron dergisinde yayımlanan araştırmada ekip, iki Hint şebeğini (rherus maymunu) hareket ve görsel talimatlara dayanan görevleri yerine getirecek şekilde eğitti. Şebeklere her biri açılıp kapanabilen ışıklı dört adet nesne verildi. Deneyin başlangıcında maymunlar nesnelerin ortasındaki kolu kavrayabiliyordu. Daha sonra, hangi nesnelerin ışığının açık olduğuna bağlı olarak nesneleri elleriyle idare etmeye başladılar. Bütün ışıklar açıkken maymunların premotor korteksine düşük seviyeli elektrik akımları verildi. Araştırmacılar her bir nesne için beynin farklı noktalarını uyardı. Daha sonra ışık etmeni ortadan kaldırıldı. Ekip, maymunların sadece mikro uyarımlara bağlı olarak talimatları doğru şekilde gerçekleştirebildiğini gözlemledi.

Daha önce yapılan bir araştırma, uyarımın kollarda ve ellerde tepkiye neden olabileceğini göstermişti. Aynı durumun yeni deneyde yaşanmaması adına araştırmacılar, elektrik akımlarının uygulandığı bölgelerin yerini değiştirdi ve maymunları ışıklar aracılığıyla eğitti.

Felç, kaza veya hastalık mağdurlarına yardım edebilir

Gelişmenin beyin-bilgisayar arayüzleri ve nöroprotez alanlarında işe yarayacağı düşünülüyor. Araştırmanın yazarlarından Kevin A Mazurek, “Beyin-bilgisayar arayüzü geliştirme çalışmalarının birçoğu genellikle beynin duyu alanlarına odaklanır. Fakat bu, beynin neresine bilgi ulaştırılacağı konusunu sınırlıyor. Bu araştırma, beyindeki sinirsel bölgelerin terapiler yardımıyla genişletilebileceğini gösterdi. Yaşanan gelişme felç, kaza veya çeşitli hastalıklar sebebiyle beyinlerindeki çeşitli yerlerin fonksiyonu kaybolan kişiler için kullanılabilir. Beynin zarar görmüş kısmından geçerek zarar görmeyen kısmına bilgi ulaştırabiliriz.” diyor.

Kaynak: Daily Mail

Bir grup nörobilimci, maymunların premotor korteksine zayıf elektrik akımları vererek hareketlerine yön vermenin mümkün olabileceğini ortaya koydu. Neuron dergisinde yayımlanan araştırmada ekip, iki Hint şebeğini (rherus maymunu) hareket ve görsel talimatlara dayanan görevleri yerine getirecek şekilde eğitti. Şebeklere her biri açıp kapanabilen ışıklı dört adet nesne verildi. Deneyin başlangıcında maymunlar nesnelerin ortasındaki kolu kavrayabiliyordu. Daha sonra, hangi nesnelerin ışığının açık olduğuna bağlı olarak nesneleri elleriyle idare etmeye başladılar. Bütün ışıklar açıkken maymunların premotor korteksine düşük seviyeli elektrik akımları verildi. Araştırmacılar her bir nesne için beynin farklı noktalarını uyardı. Daha sonra ışık etmeni ortadan kaldırıldı. Ekip, maymunların sadece mikro uyarımlara bağlı olarak talimatları doğru şekilde gerçekleştirebildiğini gözlemledi. Daha önce yapılan bir araştırma, uyarımın kollarda ve ellerde tepkiye neden olabileceğini göstermişti. Aynı durumun yeni deneyde yaşanmaması adına araştırmacılar, elektrik akımlarının uygulandığı bölgelerin yerini değiştirdi ve maymunları ışıklar aracılığıyla eğitti. Yaşanan gelişmenin felç, kaza veya çeşitli hastalıklar sebebiyle beyninin çeşitli yerlerindeki fonksiyonları kaybeden kişiler için de kullanılabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

  • Profesör Delgado bunu zaten 1950’lerde ve 60’larda kısmi olarak başarmamış mıydı? Hatta hipodromdaki kızgın bir boğayı bile durdurmayı başarmıştı. Çalışmalara bakılırsa, bilgi vermek ve bilgi yerleştirmek birbirine benzer kavramlar olabiliyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği