Haftanın Özeti: 138

12 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Haftanın ilk günü Ege Denizi’ndeki Yunanistan’a bağlı Midilli Adası açıklarında 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye’de İzmir ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu birçok Batı ilinde hissedilen deprem Yunanistan’ı da salladı. Sarsıntı Midilli’de bazı binaların çökmesine sebep olurken adada yaşayan bir kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un deprem olabileceğine dair attığı Tweet’ten kısa bir süre sonra deprem olması ise kimilerini ürküttü.

Europol (Avrupa Polis Ofisi) tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, 2016’da AB’de gerçekleşmiş, başarısız olmuş veya engellenmiş 142 terör saldırısı kayıtlara geçti. Gerçekleşen saldırılarda 142 kişi yaşamını yitirirken 379 kişi ise yaralandı. Raporda mücahit örgütlerle bağlantılı olmayan çok sayıda terör saldırısı kaydedilmiş olsa da en çok ölümün gerçekleştiği terör eylemlerinin cihat saldırılarının sonucu olduğu belirtiliyor.

Rapora göre 2016’da binin üzerinde tutuklama gerçekleştirilmiş.

İş ve ekonomi dergisi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Forbes, 2017’de en çok kazanan ünlüleri listeledi.[/inlinetweet] İlk sırada 130 milyon Dolar kazancıyla Puff Diddy lakaplı ABD’li Rapçi ve Prodüktör Sean John Combs yer alıyor. İlk 10’da yer alan isimler şöyle:

 1. Beyoncé Knowles (105 milyon Dolar)
 2. J.K. Rowling (95 milyon Dolar ile)
 3. Drake (94 milyon Dolar)
 4. Cristiano Ronaldo (93 milyon Dolar)
 5. The Weeknd (92 milyon Dolar)
 6. Howard Stern (90 milyon Dolar)
 7. Coldplay (88 milyon Dolar)
 8. James Patterson (87 milyon Dolar)
 9. Lebron James (86 milyon Dolar)
Zenginin gülüşü, sakız gibi bembeyaz.

Yeni Zelanda’daki Rotomahana Gölü’nün pembe ve beyaz taraçaları 1800’lerin ortalarında dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çeken bir doğa harikası olarak biliniyordu. 131 yıl önce Taraware Dağı’nda yaşanan volkan patlaması sonucu ülkenin sekizinci harikası sayılan taraçaların yok olduğunu düşünülüyordu. Elde edilen yeni bulgular taraçaların yüzeyden 10 ila 15 metre derinlikte muhafaza edilmiş olabileceğini gösteriyor. Bulguların doğruluğunu onaylamak için arkeolojik kazıların yapılması gerekiyor.

İngiliz Ressam Charles Blomfield’in taraçaları gösteren resmi.

BBC’nin efsaneleşen programı Top Gear ile adlarını duyuran Richard Hammond, Jeremy Clarkson ve James May, İsviçre’de The Grand Tour’un ikinci sezon çekimlerini yaparken büyük bir felaket atlattı. Richard Hammond’ın sürdüğü Hırvatistan yapımı Rimac Concept One adlı elektrikli hiper otomobil virajı alamayınca yolun dışına doğru yuvarlandı ve tamamen yandıHelikopterle hastaneye kaldırılan Hammond’ın dizindeki çatlak dışında ciddi bir yarası bulunmuyor.

Tesla Model X, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin yürüttüğü testlerde tüm kategorilerden 5 yıldız alarak şimdiye kadar üretilen en güvenli SUV (spor amaçlı taşıt) oldu. Model X’in zeminin altında yer alan pil takımı ağırlık merkezini alçaltarak aracı devrilme olasılığı en düşük SUV yapıyor. Araç tümüyle elektrikli mimarisi ve güç aktarım hattının tasarımı sayesinde çarpışma durumunda benzinli araçlardan çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Ciddi bir çarpışmada araçtan sağlam çıkma şansınız yüzde 93.

Hawaii, ABD’nin en ileri görüşlü eyaleti olabileceğini gösterdi. Haziran ayının başlarında, Paris İklim Anlaşması‘nı resmi olarak kabul eden ilk eyalet olan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hawaii, vatandaşlık maaşına geçmek için ilk adımı atan tasarıyı onayladı.[/inlinetweet]

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

 • Facebook insanların günlük yaşantılarını duygularını paylaştıkları bir ortam olmaktan çıkıyor gibi. Diğer ülkelerden de bir çok arkadaşım var ve bunu gözlemliyorum. Artık hepimiz sadece takip ettiğimiz medya siteleri, video siteleri ya da kişisel ilgilendiğimiz gruplar dışında pek bişey görmüyoruz. Bunun onlar da farkındadır sanırım. Nereye evrilecek bu acaba. Özellikle 25 yaş altı facebooku terketti. Kendi oğlumdan biliyorum. Görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği