Haftanın Özeti: 138

12 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

ABD’de yaşanan 11 Eylül saldırılarının ardından uzaktan kumanda ile kontrol edilen robotların askeri görevlerdeki kullanımında ciddi bir artış yaşandı. Bomba ve mayın imha etmek, keşif yapmak ve istihbarat toplamak amacıyla kullanılan drone’lar özellikle Ortadoğu’daki operasyonların sıradan bir parçası haline geldi. Askeri mühendisler ise artık otonom hareket eden ve kendi aralarında iletişim kuran savaş robotları üzerine kafa yoruyor. ABD’nin rakipleri Çin ve Rusya’nın yanı sıra küçük ülkelerin ve IŞİD gibi grupların da yapay zekalı savaş robotları üzerine çalıştığı biliniyor. Dünya liderlerinin ve orduların operasyonlarına dahil etmek için sabırsızlandığı otonom robotların Soğuk Savaş dönemine benzer bir teknoloji yarışına sebep olması muhtemel.

Bunlar olurken sivillerin güvenliğinin nasıl sağlanacağı ise bir soru işareti.

Hint Bilim Enstitüsü’den (IISc) [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]araştırmacılar drone’lardan tohum saçarak Hindistan/Karnataka eyaletinde bir orman kurmayı hedefliyor.[/inlinetweet] Araştırmacıların amacı 3 yıl üst üste 10 bin dönümlük arazide tohum ekmek. Bu iş için drone’ların tercih edilmesinin sebebi bölgedeki tepelerin yapısından dolayı araziye ulaşımın mümkün olmaması. 10 kg taşıyabilen ve 1 saat havada kalabilen drone’larla 10 bin dönümün ekimi yaklaşık 1 hafta sürecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Fransız yapı market firması Castorama, hikaye okuyan duvar kağıdı üretti.[/inlinetweet] İlk etkileşimli duvar kağıdı olma özelliği taşıyan ürün, özel uygulaması sayesinde üzerinde bulunan 10 karakterin hikayesini anlatıyor. Akıllı telefon ile taratılan karakterlerin hikayelerini farklı kombinasyonlar ve ses efektleri ile anlatan ‘Magic Wallpaper‘, çocuklar için dijital bir kütüphane olarak adlandırılabilir.

AVA Byte, şu sıralar Indiegogo’dan fon toplayan bir akıllı saksı. Otomatikleştirilmiş ve ayarlanmış LED aydınlatması, hidrofobik (suda çözünmeyen) sistemi ile yeşillikleri, otları ve sebzeleri başarılı bir şekilde büyüten ürün, yüzde 90 su tasarrufu sağlıyor. Alexa ile uzaktan da kontrol edilebilen AVA Byte, 179 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Moby Mart, dünyadaki her park alanını 24 saat açık bir markete çevirme potansiyeli bulunan, çalışanı olmayan, otonom ve mobil bir dükkan. Akıllı telefonla giriş yapılan dükkan, satın aldığınız her şeyi kredi kartınızdan düşüyor. Böylece kasada sıra beklemeye gerek kalmıyor. Yani ihtiyacınız olan şeyi alıp dükkandan çıkabiliyorsunuz (Amazon Go‘nun ürünleştirilmiş hali olarak da düşünebilirsiniz).

Çıplak ayaklı gezmek istiyor ancak ayaklarınıza zarar vermekten korkuyorsanız patent bekleyen yeni teknoloji Nakefit ile tanışmalısınız. İtalya’da geliştirilen ürün ayak izi şeklinde yapışkanlı koruyucu bir tabandan oluşuyor ve ayağınıza kolayca yapışıyor. Su geçirmez ve kaymaz yapıya sahip ürün özellikle deniz ve havuz kenarındaki kişilere harika bir rahatlık sağlıyor. Ürün ayrıca vegan! Terliklerinize veda edip bu yaza Nakefit ile girmek isterseniz 30 Avroluk Kickstarter kampanyasından faydalanabilirsiniz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]İsviçreli girişim Voliro yeni bir drone konsepti geliştirdi.[/inlinetweet] Her biri 6 köşeli (hexagonal) 6 adet pervaneli drone bu sayede her yöne gidebiliyor (omnidirectional). 6 farklı eksene sahip ‘hexacopter’ duvara paralel şekilde bile uçabiliyor.

Uluslararası reklam şirketi Anomaly ve Şanghay merkezli Bitlens Studio’dan Fabian Mazzola, Mini Cooper’ın ‘F60 Countryman‘ modelinden esinlenerek lüks bir karavan tasarladı. Mini’nin kompakt, yuvarlak hatlarına sahip karavan banyosu, yatak odası ve mutfağıyla eksiksiz bir yaşam alanına sahip. Aracın farklı hava koşullarına uyumlu dış kaplaması mevsime ve iklime bağlı kalmadan gezme imkanı sağlıyor. Bir çift için ideal boyutlara sahip karavan şehirdışı kaçamaklarının vazgeçilmezi olmaya aday.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Otonom ve elektrikli araç pazarına yeni bir marka daha eklendi: Honda.[/inlinetweet] Küresel Ar-Ge merkezinde iki otonom araç ve bir elektrik spor otomobilinin prototiplerini sergilemeye başlayan şirket şimdiye kadar şüpheci yaklaştığı elektrikli araç konusunda rakiplerini yakalamaya kararlı olduğunu gösterdi.

Honda kendi otonom araç teknolojisini de 2020’de piyasaya sürmeyi hedefliyor.

ABD’li bilişim şirketi Qualcomm, Halo adlı kablosuz şarj sistemi ile elektrikli araçları hareket halindeyken şarj edebilmek için çalışıyor. Sistem, şimdilik Fransa’nın Versay şehrinde kurulmuş 100 metrelik pistte test ediliyor. Yola yerleştirilmiş dinamik şarj sisteminin test sürüşlerinde 2 Renault Kangoo’yu otoyol hızlarında 20 kW’a kadar ayrı ayrı şarj edebildiği görüldü. Daha önce benzer bir uygulama İsrail hükümetinin desteği ile yapılmıştı.

San Francisco merkezli [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Canvas aylık araç aboneliği hizmeti ile araç kiralamaya yenilikçi bir alternatif sunuyor.[/inlinetweet] Canvas’ın araç modellerine göre aldığı ücret değişiyor. Ücrete 800 km yolculuk, aracın bakımı, sigorta ve yol yardımı da dahil. Şirket buna artı olarak ücretlendirdiği farklı mesafeler için düzenlenmiş yolculuk paketleri de sunuyor.

Our cars are loaded with everything you need to just drive.

A post shared by Canvas (@drivecanvas) on

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Otonom taşımacılığı kitlelere sunma amacındaki Mercedes geleceğin otobüsü ile karşımızda.[/inlinetweet] Şirketin Future Bus isimli yarı otonom otobüsü, tırlarda kullanılan otoyol pilotu sisteminin şehirler için tasarlanmış ‘şehirli’ versiyonunu kullanıyor. Daha önce de değindiğimiz araç, artık trafik ışıklarını tanıyabiliyor, tünellerden geçebiliyor, yaya ve bisikletlileri fark edebiliyor. Şirket aracın fren, vites değişimi ve hızlanma benzeri tüm eylemleri isteğe bağlı olarak yapması sebebiyle insan-şoförlere göre daha verimli yakıt tüketeceğini öngörüyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Facebook insanların günlük yaşantılarını duygularını paylaştıkları bir ortam olmaktan çıkıyor gibi. Diğer ülkelerden de bir çok arkadaşım var ve bunu gözlemliyorum. Artık hepimiz sadece takip ettiğimiz medya siteleri, video siteleri ya da kişisel ilgilendiğimiz gruplar dışında pek bişey görmüyoruz. Bunun onlar da farkındadır sanırım. Nereye evrilecek bu acaba. Özellikle 25 yaş altı facebooku terketti. Kendi oğlumdan biliyorum. Görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği