Elektrikli araçları sürerken de şarj edebileceğiz

Elektrikli otomobilleri kablosuz olarak şarj etmek için çalışan Qualcomm Technologies, araçları yola yerleştirilen özel bir sistemle şarj etmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Qualcomm Technologies, bir süredir elektrikli otomobilleri kablosuz olarak şarj edebilecek Halo adlı bir sistem üzerine çalışıyordu. Şimdi bu fikri bir adım öteye götüren şirket, araçları kullanım halindeyken, yola yerleştirilen özel bir sistemle şarj etmeyi hedefliyor. Dinamik elektrikli araç şarjı (DEVC) olarak adlandırılan sistem henüz ilk aşamalarında. 

Denemeler başladı

Fransa’nın Versailles şehrinde 100 metre uzunluğunda bir test yolu hazırlayan Qualcomm, iki adet Renault Kangoo EV modeline, şarj sisteminin alıcı kısmını yerleştirdi. Test, araçların otoyol hızlarında seyahat ederken 20 kW ile şarj edilebildiğini gösterdi. Ayrıca iki aracın aynı anda şarj edilmesi herhangi bir soruna yol açmadı.

Sistemin şarj eden bölümü FABRIC olarak biliniyor. Bu yöntemin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla geliştiren FABRIC, Versailles merkezli VEDECOM şirketi tarafından hazırlandı.

Çoğu Avrupa Komisyonu tarafından karşılanan 9 milyon Avro değerindeki fizibilite çalışması olumlu sonuçlanırsa, gelecekte yollara FABRIC sisteminin döşenmesi gündeme gelebilir. Çalışmada bu yöntemin çevreye olan etkileri de inceleniyor. Avrupa genelinde, aralarında otomotiv üreticileri, araştırma organizasyonları ve altyapı uzmanlarının da bulunduğu 25 ortak ile yürütülen testler 2017’nin sonunda sona erecek.

Stratejik noktalarda uygulanabilir

Bir otoyolun uçtan uca FABRIC ile döşenmesi çok muhtemel görünmüyor. Daha ziyade şehrin stratejik noktalarına yerleştirilecek FABRIC şeritleri, şehir içi ulaşımda otonom araçların çalışırken şarj edilmesini sağlayabilir. Böylece, paylaşımlı araçlar hiçbir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan şarj olabilir ve durmadan daha uzun süreler boyunca çalışabilir.

Yine de bu uygulamaların hayata geçebilmesi için öncelikle çalışmaların olumlu sonuçlanması gerekiyor. Yakın gelecekte bu teknolojinin uygulandığını görmemiz mümkün değil gibi duruyor.

Kaynak: TechCrunch

Qualcomm Technologies, bir süredir elektrikli otomobilleri kablosuz olarak şarj edebilecek Halo adlı bir sistem üzerine çalışıyordu. Şimdi bu fikri bir adım öteye götüren şirket, araçları kullanım halindeyken, yola yerleştirilen özel bir sistemle şarj etmeyi hedefliyor. Dinamik elektrikli araç şarjı (DEVC) olarak adlandırılan sistem henüz deneme aşamasında. Çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda, paylaşımlı araçlar hiçbir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan şarj olabilir ve durmadan daha uzun süreler boyunca çalışabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği