Elektrikli BMW’ler kablosuz şarj olacak

BMW, elektrikli araçlarının kablosuz olarak şarj edilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. Sistemde şarj yatağına bırakılan araç 3,5 saat içinde tamamen şarj oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlarda her geçen gün yaygınlaşan kablosuz şarj teknolojisi yakında elektrikli otomobillerde de sıkça kullanılmaya başlayacak. BMW bu teknolojiyi birkaç ay içinde kendi elektrikli otomobillerine getireceğini açıkladı. Şirketin son teknoloji ürünü endüktif şarj sistemi Temmuz ayından itibaren 530e iPerformance modelinde kullanılmaya başlayacak. Sistemin, BMW’nin diğer çoğu hibrit aracında da kullanılacağı söyleniyor.

BMW’nin şarj teknolojisi bir şarj yatağına entegre birincil (primer) bobinden oluşuyor. Bu şarj yatağı garaja ya da açık bir alana yerleştirilebiliyor. İkincil (sekonder) bobin ise aracın alt kısmında yer alıyor. İki bobin arasında kablosuz olarak 3,2 kW enerji transferi yapılabiliyor. Bu enerji aracın arka bölümünde bulunan bataryalara aracın içindeki kablolar aracılığıyla aktarılıyor. Bu yöntemle aracı 3,5 saatte şarj etmek mümkün.

Kullanımı çok kolay

Sürücünün tek yapması gereken ise aracın altındaki bobini şarj yatağına denk getirecek şekilde park etmek. Zaten aracın ekranında bu alan mavi çizgilerle gösteriliyor. Araç uygun pozisyona geldiğinde de yeşil bir yuvarlak ile sürücüye bilgi veriliyor. Kontak kapandığı anda araç şarj olmaya başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=aJ9WPcB5e3c

Bir mobil uygulama, araç sahibine aracın şarj durumu hakkında bilgi veriyor. Bir evcil hayvanın şarj yatağına yatması gibi durumlarda aracın şarj olmadığı da yine mobil uygulama aracılığıyla sürücüye bildiriliyor.

BMW şarj yatağının hiçbir güvenlik sorunu oluşturmadığını ve düzenleme sınırlarının çok altında bir güce sahip olduğunu ifade ediyor. Cihazın yaydığı radyasyon da mutfağınızdaki herhangi bir eşyadan daha fazla değil.

Sektörün öncüsü

BMW, 2014 yılında Daimler ile ortak bir çalışma gerçekleştirerek endüktif şarj teknolojisi geliştireceğini açıklamış geçtiğimiz yıl da bu teknolojinin 2018 içinde kullanıma sunulacağı belirtilmişti. Bu yeni gelişme belki diğer otomotiv şirketlerinin de bu alanda çalışmalarını hızlandırmasına ve gelecekte diğer elektrikli araçlarda da benzer teknolojiler görülmesine sebep olabilir.

Kaynak: Digital Trends

BMW kablosuz şarj teknolojisini birkaç ay içinde elektrikli otomobillerine getireceğini açıkladı. Şirketin son teknoloji ürünü endüktif şarj sistemi Temmuz ayından itibaren 530e iPerformance modelinde kullanılmaya başlayacak. Sistemin, BMW’nin diğer çoğu hibrit aracında da kullanılacağı söyleniyor. Sürücünün tek yapması gereken ise aracını kablosuz şarj yatağının üstüne gelecek şekilde park etmek. Araç bunun ardından 3,5 saat içinde tamamen şarj olabiliyor.Yorumunuz: