Haftanın Özeti: 128

3 - 9 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Geleceğin Kütüphanesi, İskoç Sanatçı Katie Paterson’ın 2014 yılında hayata geçirdiği bir proje. Proje kapsamında 100 yıl boyunca çeşitli yazarların desteğiyle Norveç’te büyüyecek olan ormanın 2114 yılında bir antoloji kitabına dönüştürülmesi planlanıyor. Margaret Atwood, David Mitchell ve Sjón gibi yazarların şimdiye kadar ilgilendiği ormanın bu yılki korucusu henüz belli değil.

Projeksiyon haritalama ve yüz izleme alanlarındaki yenilikler, sanatçıların cansız ve hareketli nesnelerin her ikisine de yansıtılan dijital görüntülerle şaşırtıcı ve tüyler ürpertici eserler yapmalarına imkan tanıyor. Bu olaylardan biri de yakın zamanda ABD / Nashville‘de bulunan Madame Tussauds‘ta gerçekleşecek dijital bir yüz animasyonunun ABD’li müzik topluluğu Hootie ve The Blowfish Üyesi Darius Rucker‘ın balmumu figürüne yansıtılacağı etkinlik. Yapılan diğer ilginç çalışmalara yakından bakmak isterseniz sizi buraya alalım.

UC Berkeley‘den bir grup araştırmacının geliştirdiği algoritma sayesinde Monet’nin bir resmini fotoğrafa çevirebilirsiniz. ‘Görüntü stilinin aktarımı’ denilen ve bu sıralar Adobe’nin de deneysel uygulaması sayesinde popülerleşen yapay zekayı kullanarak, izlenimci resimleri Prisma gibi uygulamaların tam tersi şekilde işleyen, daha gerçekçi bir fotoğraflara dönüştürmek mümkün. Bunun gerçekleşebilmesi için de öncelikle bir makinenin aradaki farkı anlayabilmesi gerekli. Ekip de bunu kodladı ve ardından algoritmanın gelişmesi için Flickr gibi fotoğraf sitelerinden toplanan fotoğraflarla uygulama yapıldı. Algoritmanın başarısı, ilgili çalışmaların eski hallerine dönüştürülmesiyle ölçüldü.

Sonuç: yakında bu algoritmanın örneklerini Instagram’da da görmemiz mümkün.

Sosyal haber platformu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Reddit, 1 Nisan’ı kutlamak için yaptığı yıllık sosyal deneyi Place’i kullanıcılara gösterdi.[/inlinetweet] Cuma günü başlayan ‘piksel sanatı’ Place, Pazartesi günü bitti. Çalışma, temelinde masaüstü, iOS ve Android sistemleri tarafından erişilebilen büyük, ortak bir tuval görevini gördü. Aslında çok oyunculu bir Paint çalışmasına benzeyen iş için, her Reddit kullanıcısı beş dakikada tuval üzerindeki bir ‘bölmeyi’ boyadı.

Müzik servisi Spotify ve Universal Music Group (UMG) arasında yapılan anlaşma Spotify Premium üyelerine yaradı. Yapılan anlaşmanın sonucunda UMG’ye bağlı müzisyenlerin albümleri herkesten önce Premium üyelik sahiplerine sunulacak. Spotify Premium üyelerinin bu öncelikli durumu en fazla 2 hafta sürecek. Albümler bu sürecin ardından ücretsiz kullanıcılara sunulacak.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Netflix, 2017’nin sonuna kadar tam bin saatlik orijinal içerik yayınlayacak.[/inlinetweet] Bu bin saatin içinde bu yıl karşımıza çıkacağı kesin olan Stranger Things, Sense8, House of Cards ve Orange is the New Black gibi dizilerin devam sezonlarının yanı sıra Dear White People, Gypsy ve Kiss Me First gibi yeni diziler de mevcut. Ayrıca Richard Adams’ın ünlü romanı Watership Down da bu yıl mini dizi olarak Netflix ekranlarında olacak.

Bungie ve Activision, Destiny’nin devam oyunu niteliğinde olan Destiny 2’nin tanıtım videosunu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Ayrıca Destiny 2, ilk oyun gibi sadece PlayStation’a özel olmayıp diğer platformlardan da oynanabilecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]War for the Planet of the Apes’in ikinci fragmanı çıktı.[/inlinetweet] Yayınlanan yeni fragmanda Andy Serkis’in canlandırdığı Cesar’ın başlattığı direnişin kalan son insan topluluğu üzerinde oluşturduğu etkileri açık bir şekilde görebiliyoruz.

Popüler markalarla sıkça bir araya gelen Lego, bu kez Star Wars hikayesi Rouge One’ı bir kısa filme çevirdi. Yalnız Disney’in resmi Youtube kanalından yayınlanan bu eğlenceli video filmi izlemeyenler için spoiler tehlikesi yaratabilir.

Bağımsız oyun firması Compulsion Games tarafından 2016 yılında piyasaya çıkan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]We Happy Few isimli açık dünya hayatta kalma oyunu film oluyor.[/inlinetweet] Henüz oyuncu kadrosu belli olmayan projenin, oyunun karanlık mizahını sadık kalınan bir senaryoya sahip olduğu söyleniyor.

Özünde müzikal projelere burun kıvırsak da Yeşilçam tarihinde bu kategoride şahane yapımlar oldu. Bu filmleri belki diğerleri kadar sık izlemedik, ama tarihte hepsinin kendine has bir yeri var. Ondan bu hafta sizler için Yeşilçam’ın unutulmaz ve ücretsiz izleyebileceğiniz ‘müzikli filmlerini’ derledik. İyi seyirler.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...