Reddit’in kolektif sanatı

Sosyal haber platformu Reddit, 1 Nisan için yaptığı yıllık sosyal deneyi Place'i kullanıcılara gösterdi. Cuma günü başlayan Place, Pazartesi günü bitti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal haber platformu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Reddit, 1 Nisan’ı kutlamak için yaptığı yıllık sosyal deneyi Place’i kullanıcılara gösterdi.[/inlinetweet] Cuma günü başlayan ‘piksel sanatı’ Place, Pazartesi günü bitti.

Çalışma, temelinde masaüstü, iOS ve Android sistemleri tarafından erişilebilen büyük, ortak bir tuval görevini gördü. Aslında çok oyunculu bir Paint çalışmasına benzeyen iş için, her Reddit kullanıcısı beş dakikada tuval üzerindeki bir ‘bölmeyi’ boyadı. Bu zaman sınırı, kullanıcıların rastgele bir karalamadan daha anlamlı sonuçlar üretmesine sebep oldu. Kolektif üretilen işin sonlarına doğru 1 milyondan fazla Reddit kullanıcısının tuvaldeki 16 milyondan fazla ‘bölümü’ boyadığı söylendi. Ayrıca Place’in bitmesinden hemen önce de 90 binin üzerinde kullanıcının aynı anda tuvale baktığı ve boyama yaptığı görüldü. Bir kullanıcı bu süreci zaman geçişlerinin olduğu bir videoda toparladı.

Kullanıcıların tutumları ‘klavye mücadelesi’ne döndü

Reddit’in daha önceki sosyal deneyleri The Button and Robin‘deki gibi Place’te de kullanıcıların bir süre sonra birbirlerine karşı tutum sergiledikleri görüldü. Alt topluluklar, tuvalin farklı alanlarında projelerini yerleştirmek istedi ve bu esnada ‘klavye savaşları’ yaşandı.

Popüler çevrimiçi oyun ‘osu!‘nun sevenleri ise bir ara çalışmayı ‘osu!’ya karşı herkes’ mücadelesine döndürdü. Fakat bütün mücadelenin sonucunda hayran kalınacak bir ürün ortaya çıktı.

Kaynak: Business Insider

Sosyal haber platformu Reddit, 1 Nisan'ı kutlamak için yaptığı yıllık sosyal deneyi Place'i kullanıcılara gösterdi. Cuma günü başlayan Place, Pazartesi günü bitti. Çalışma, temelinde masaüstü, iOS ve Android sistemleri tarafından erişilebilen büyük, ortak bir tuval görevini gördü. Aslında çok oyunculu bir Paint çalışmasına benzeyen iş için, her Reddit kullanıcısı beş dakikada tuval üzerindeki bir 'bölmeyi' boyadı. Bu zaman sınırı, kullanıcıların rastgele bir karalamadan daha anlamlı sonuçlar üretmesine sebep oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği