Haftanın Özeti: 134

15 - 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Habitat Gençlik Araştırması: Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali Raporu’nu yayımladı. Sonuçlara göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Türkiye’de gençlerin yüzde 30’unun aylık geliri 600 TL‘nin altında.[/inlinetweet] Arkadaşlarla yapılan ilk sıradaki faaliyet ‘dolaşmak’. Gençlerin dörtte üçünden fazlası hayatında hiç tiyatro ya da konsere gitmemiş. Ancak ilginç bir detay olarak bu sonuçlara rağmen gençler genel anlamda ‘geleceğe umutla bakıyor‘.

Kölelik geçmişte kalmış bir kavram gibi dursa da günümüzde dünya çapında 46 milyon insandan hala köle olarak faydalanılıyor. Küresel Kölelik Endeksi‘nin yazarlarından Kevin Bales  ‘köleliğin ne ABD’de ne de dünyanın geri kalanında hiçbir zaman bitmediğini’ belirtiyor. 53 farklı dilde yapılmış 50 binden fazla röportaj ile hazırlanan Küresel Kölelik Endeksi, günümüzde köleliğin hangi noktada olduğunu gösteriyorBales’ın bu konu hakkında daha önceden yapmış olduğu TED konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Uzmanlar Kuzey Kore’nin son gerçekleştirdiği füze denemesinde ABD’yi vurabilecek ‘kıtalararası balistik füze’ (ICBM) konusunda büyük aşama kaydettiğini gözlemledi. Birleşmiş Milletler tarafından balistik füze denemeleri yapması yasaklanan Kuzey Kore bu kararı gözardı ederek rejimini tehdit etmekle suçladığı ABD’ye gözdağı veriyor.

Haftanın masalsı haberi Hollanda’dan geliyor: Hollanda Kralı Willem-Alexander, Hollanda Kraliyet Hava Yolları’nda (KLM) 21 yıldır (gizlice) pilot olarak görev yaptığını açıkladı. Ayda iki kez kısa mesafeli uçuşlarda görev yapan Kral pilotluk hayatını sonlandırmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar hiçbir uçuşta kimliğini açıklanmayan Kral Alexander’ı havalimanında pilot kıyafetleriyle görüp tanıyan da olmamış.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hong Kong’da yaklaşık 200 bin kişi ‘tabut’ evlerde yaşıyor.[/inlinetweet] Bu evlerin çoğu bir odadan daha ufak birimlerden oluşuyor. Hatta bazıları o kadar ufak ki içindeki insanın bacaklarını tam olarak uzatması dahi mümkün değil. Ülkede emlak fiyatlarının yükselmesi sonucunda kiralarını ödeyemeyen birçok kişi bu bölünmüş dairelerde yaşamaya mecbur durumda.

Sanılanın aksine tabut evler ucuz değil. 2 m2’lik olanların aylık kirası 310 Dolar’dan başlıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Günlük kullanıma uygun spor otomobillerin ilk örneklerinden Porsche 911, 1 milyonuncu aracını üretti.[/inlinetweet] İlk kez 1963 yılında hayatımıza giren ve markanın sembollerinden biri sayılan araç sektörün zirvesindeki yerini korumaya devam ediyor. 1 milyonuncu 911 Porsche Müzesi’ndeki yerini almadan önce dünya turuna çıkarak Avrupa, Çin ve Amerika’yı ziyaret edecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Volvo, dizel motor üretimini durduracağını açıkladı.[/inlinetweet] Şirketin CEO’su Hakan Samuelsson, yeni nesil dizel motorlar yerine elektrikli araçlara odaklanacaklarını söyledi.

Olası bir felaket durumunda dünya ürünlerini ve bitkilerini korumak için tasarlanan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Norveç’teki Küresel Tohum Kasası dahi küresel ısınma mağduru oldu.[/inlinetweet] Terk edilmiş bir kömür madeninde inşa edilen ‘kasanın’ buzulların erimesi ve su altında kalması halinde işlevini yitireceği düşünülüyor.

Stres yaratan bir stres çarkı görmek isterseniz EverythingApplePro YouTube kanalına gidip 700 Dolarlık iPhone 7’nin heba edilişini izleyebilirsiniz. Videoda üç farklı iPhone modelinin ortasına delik açılarak çark yerleştiriliyor ve telefonlar 5 Dolarlık basit bir stres çarkı ile yarıştırılıyor. Sonuç: çok başarılı olmasa da iPhone’dan stres çarkı oluyor. Siz yine de evde denemeyin. ?

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın ilk drone atlayışı Letonya’da gerçekleşti.[/inlinetweet] Paraşütçü Ingus Augstkalns, Aerones şirketinin geliştirdiği drone’a tutunarak 330 metreye yükseldikten sonra paraşütüyle başarılı bir atlayış yaptı.

101 yaşındaki Bryson William Verdun Hayes, 4 bin 572 metre yükseklikten atlayarak ‘dünyanın en yaşlı paraşütçüsü’ rekorunu kırdı. Haynes atlayışı gerçekleştirdiği sırada hayatının tam olarak 101 yıl 38. günündeydi. Rekorun kendisinden önceki sahibi ise atlayışını 101 yıl 3. gününde yapmıştı.

ABD dünyanın en uzun pizzası rekorunu İtalya’nın elinden almaya kararlı. 10 Haziran’da Kaliforniya’da gerçekleştirilecek denemenin hedefi 2 km uzunluğunda ve 7 bin 800 kg ağırlığında bir pizza yapmak. “O pizza nerde pişer?” diyorsanız belirtelim; rekor denemesi için özel fırınlar da tasarlanıyor.

Peki, ‘boyun kadar etli ekmek’çiler nerede?

Güney Pasifik’te yer alan ve en yakın yerleşim yerine 5 bin kilometre uzaklıkta olan Henderson Adası, üzerinde kimsenin yaşamamasına rağmen ‘dünyanın en kirli’ adası unvanına sahip. Okyanusa atılan milyonlarca plastik parçası adanın sahillerine vurarak bilimcilerin daha önce şahit olmadığı yoğunlukta bir kirliliğe sebep oluyor. Adada metrekare başına 671 parça plastik kalıntısı düşüyor. Bu da toplamda 37,7 milyon parça plastiğe denk geliyor.

Sayfiyeciler çiğnemiş gibi…

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği