Haftanın Özeti: 148

21 - 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Yalnızca Amerika kıtasından gözlemlenebilen güneş tutulması 21 Ağustos’ta gerçekleşti. Tam tutulma hali sadece ABD’nin belli eyaletlerinden izlenebilirken kısmi tutulma kıtanın neredeyse her bölgesinden gözlemlenebildi. NASA tam tutulmanın izlenebildiği bölgelerden canlı yayın yaparak bu heyecanı bütün dünyayla paylaştı. Bu sırada Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) da Güneş’in önünden geçerek küresel ilgiden rol çaldı.

Nüfus Referans Bürosu (PRB) tarafından yayımlanan 2017 Dünya Nüfus Verileri’ne göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]2050 yılında dünya nüfusu toplam 9,8 milyar kişiye ulaşacak.[/inlinetweet] Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık 7,5 milyar kişi olduğunu tahmin eden PRB 2050’ye kadar Afrika nüfusunun iki katına çıkacağı ve tüm dünyadaki nüfus artışının yarısından fazlasının (yüzde 57) bu kıtadan geleceğini söylüyor. İlginç bir detay olarak Avrupa nüfusunun ise azalması bekleniyor.

Hürriyet Pazar tarafından akademisyenler, mimarlar ve sanatçılardan oluşan 100 kişilik bir jüri ile [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Türkiye’nin en iyi 100 mimari eseri belirlendi.[/inlinetweet] Tarihteki ilk yerleşim yerlerinden Göbeklitepe’den günümüze kadar varlığını sürdüren yapıların değerlendirildiği listenin ilk sırasında Ayasofya yer aldı. Ardından sırasıyla Selimiye Camii, Divriği Ulu Camii, Süleymaniye Camii ve Aspendos Antik Tiyatrosu geldi. Listenin tamamına ve yapılar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sene Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması ve geçtiğimiz sene darbe teşebbüsünün yapıldığı 15 Temmuz’un da Demokrasi ve Milli Birlik Günü adı altında resmi tatil ilan edilmesiyle [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]2017 yılında Türkiye’deki resmi tatiller toplam 16 güne çıktı.[/inlinetweet] Diğer ülkelerde durum ne diye merak edenler varsa hemen birkaçını belirtelim: bu sene için ABD 9, İngiltere 6, Çin ise 23 gün resmi tatil yapıyor.

Geçtiğimiz hafta Barcelona’nın Las Rambla Caddesi’nde 13 kişinin ölümüne sebep olan ve terör saldırısını gerçekleştirdikten sonra kaçan Younes Abouyaaqoub İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde polis güçleri tarafından öldürüldü. Mahkemeye çıkartılan şüphelilerden birinin ilettiğine göre patlatılması önerilen hedeflerden biri de Mimar Antoni Gaudí’nin bitiremediği efsane kilisesi La Sagrada Familia imiş

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Müslüman erkeklerin eşlerinden boşanmak için üç kez ‘boş ol’ demesinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Böylece, uzun yıllardır haksızlığa uğradıklarını savunan Müslüman kadınlar bir zafer elde etti. Diğer kararsa bireysel mahremiyetle ilgiliydi. Hakim Sanjay Kiskan Kaul, bireysel mahremiyetin bir temel hak olduğunu, bireyleri hem devletten hem de devlet dışı aktörlerden gelebilecek müdahalelerden koruduğunu belirtti.

Eko-turizm işletmesi Wilderness Safaris Rwanda’daki Volcanoes Ulusal Parkı’na nazır 6 lüks villadan oluşan ‘Bisate Lodge’ ile yeni bir safari deneyimi sunuyor. Nicholas Plewman Architects tarafından tasarlanan 91 m²’lik villalar, sazdan yapılan geleneksel Ruanda evlerinin dış görünüşüne sahip. Parktaki Karisimbi, Bisoke ve Mikeno Volkanları‘na manzarası olan işletme aynı zamanda bölgedeki goril koruma alanını ziyaret etmek isteyenler için de lüks bir konaklama olanağı sağlıyor.

‘Retro’ teknoloji ürünlerine odaklanan ‘The 8-Bit Guy’ YouTube kanalı sararmış plastik cihazları beyazlatmanın çeşitli yöntemlerinin test edildiği bir video hazırlamış. Eski cihazlarına yaz bakımı yapmayı düşünenlerin ilgisini çekebilecek videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Çinli WL Intelligent Technology şirketi Guinness Dünya Rekorları’nın ‘aynı anda dans eden en fazla robot’ rekorunu ele geçirdi. Guangdong eyaletinin Guangzhou şehrinde gerçekleştirilen dans gösterisinde 1.069 robot senkronize bir şekilde aynı koreografiyi uygulayarak, mükemmel bir uyumla dans etti.

Güney Kore yönetimini kendi tarafına çekmek için rüşvet verdiği iddiaları sebebiyle, Samsung’un Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong 6 aydır yargılanıyordu. Bu hafta sonuçlanan mahkemede [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Samsung’un varisi Jae-yong 5 yıl hapis cezasına mahkum oldu.[/inlinetweet] Heyet aynı zamanda Lee’yi yurtdışında varlıklarını saklamaktan, zimmete para geçirmekten ve yalancı şahitlikten suçlu buluyor.

Samsung Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, Güney Kore’de bir işadamına verilen en yüksek cezaya çarptırıldı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği