Ne kadar çalışıyoruz?

OECD'nin yayımladığı rapora göre, 2016 yılı haftalık asıl işte çalışma saati ortalamalarında Türkiye 47,9 saatle birinci sırada.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok bayram tatilinde olduğu gibi bu bayram da haftanın diğer günleriyle birleştirilerek biraz daha uzatıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin yapıldığı gün de resmi tatil olunca, Türkiye’nin 2017’deki resmi tatil sayısı 16 güne yükseldi.

2017 yılı resmi tatil gün sayısı listesinde ilk sırada 23 gün tatil ile Çin yer alıyor. Ona en yakın iki ülke ise 16 resmi tatil günü ile Türkiye ve Rusya. En az resmi tatil yapan ülkelerden biri İsviçre. İsviçre 2017 yılında sadece 5 gün resmi tatile sahip. Fakat birçok ülkeden daha fazla tatil yapmamız daha uzun çalışma saatlerine sahip olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

OECD‘nin yayımladığı bir rapora göre, 2016 yılında haftalık asıl işte çalışma saati ortalamalarında Türkiye 47,9 saatle birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada yer alan Kolombiya’da da sayı aynı. Türkiye’de ayrıca ek iş yapan kişilerin ortalama çalışma saati ise 57,7 saati buluyor. Hollanda ise ortalama 29,1 saatle en az çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Raporun sonuçlarından da anlaşılabileceği üzere ne yazık ki uzun saatler boyu çalışmak her zaman verimlilik elde edildiği anlamına gelmiyor.

Kaynak: Doğruluk Payı

Türkiye, 2017 yılında 16 gün resmi tatile sahip. 2017 yılı resmi tatil gün sayısı listesinde ilk sırada 23 gün tatil ile Çin yer alıyor. Ona en yakın iki ülke ise 16 resmi tatil günü ile Türkiye ve Rusya. En az resmi tatil yapan ülkelerden biri İsviçre. İsviçre'nin sadece 5 günlük resmi tatili var. Fakat birçok ülkeden daha fazla tatil yapmamız daha uzun çalışma saatlerine sahip olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. OECD'nin yayımladığı bir rapora göre, 2016 yılında haftalık asıl işte çalışma saati ortalamalarında Türkiye 47,9 saatle birinci sırada yer alıyor. En az çalışan ülkelerden biri de ortalama 29,1 saat ile Hollanda.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği