Haftanın Özeti: 114

26 Aralık 2016 – 1 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Bu hafta ABD ve Rusya arasında Soğuk Savaş günlerini anımsatan gelişmeler yaşandı. Öncelikle ABD, Rusya’nın siber saldırılarda bulunduğunu iddia ettiği 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdi. Ülkeyi terk etmeleri için 72 saat verilen temsilcilerine karşılık Rusya ‘bu karara cevap vereceğini’ bildirildi.

Olayın ertesi günü Rusya Dışişleri Bakanlığı sunduğu önergeyle Rusya’da görevli 35 ABD’li diplomatın sınır dışı edilmesini talep etti. Ne var ki son gelişmelere göre, Rusya Devlet Başkanı Putin bunu uygulamayacağını duyurup bahsi geçen ABD’li diplomatların çocuklarını yeni yıl kutlamalarına davet etti.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bilimciler Antartika’da bulunan Wilkes Bölgesi’nin altında donmuş bir şeyin gömülü olduğunu düşünüyor.[/inlinetweet] Bazı araştırmacılar 151 mil (yaklaşık 240 km) uzunluğunda ve yaklaşık 840 metre derinlikteki gizemli objenin dinozorları yok eden Chicxulub asteroidden -büyük- bir parça olduğunu düşünüyor. Bununla beraber objenin bir UFO üssü yada Hollow Earth denilen efsanenin kapısı olabileceğini düşünenler de bulunmakta. Bu anomali ilk olarak 2006 yılında NASA uyduları tarafından görülmüştü.

Geçtiğimiz hafta Berlin’deki meydanda gerçekleşen kamyonlu saldırının daha büyük can kayıplarına ulaşmasını aracın otomatik fren sisteminin engellediği ortaya çıktı. Alman basınında yer alan habere göre, Noel pazarında yaşanan olayda saldırganın kullandığı kamyonun ilk çarpmayı algıladıktan sonra ortalama 70 metre ilerleyip otomatik fren sistemini devreye soktuğu belirtildi. 2012 yılında, Avrupa Birliği tarafından 3 bin kiloyu geçen tüm kamyonlar için acil fren sistemi zorunluluğu getirilmişti.

Hindistan bu sene beş konuda zirveye oturdu. Bunlar; ülkenin küçük yaşam alanlarından biri Kamuthi’de yer alan ‘dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali‘, (800 bin gönüllüyle) 50 milyon ağaç ile ‘bir günde en çok dikilen ağaç‘, Atlantik yerine Pasifik rotasıyla gerçekleştirilen ‘dünyanın durmaksızın en uzun süren uçuşu‘, 2,5 km’lik Versova sahilinin temizlenmesiyle kazanılan ‘dünyanın en büyük sahil temizliği‘ ve 2,5 yıl içinde selfie çekerken ölen 76 kişiyle ‘en çok selfie ölümü‘ olarak sıralanıyor.

İrlanda’dan yapılan açıklamada, 100’den fazla şirketin İngiltere’deki ofislerini Avrupa Birliği’nin yetki alanı içindeki bir ülkeye kaydırmak istediği ve kendilerine danışıldığı belirtildi. İrlanda Endüstriyel Gelişim Ajansı Başkanı Martin Shanahan Guardian gazetesine yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla (Brexit) Başkent Dublin’in, özellikle Londra merkezli finansal şirket ve bankalar için cazibesini artırdığına dikkat çekti. Düşük vergi oranları ve anadilin İngilizce olması da İrlanda’nın avantajları arasında.

Amerikan bilim dergisi PNAS‘ta yayınlanan son yapılan araştırmaya göre vahşi yaşamın sembollerinden [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]çitaların sayısı dünya genelinde yaklaşık 7 bin 100 adete geriledi.[/inlinetweet] Çalışmanın yazarları tehlikedeki bu türlerin acilen tekrar kategorilenmesi konusunda herkese çağrıda bulunuyor. Yaşam mücadelesi veren bu memelilerin yaşam alanlarının inşaat ya da tarıma açılması ve keyfi olarak avlanması en büyük sorun.

Romanya Acil Durumlardan Sorumlu Devlet Bakanı Raed Arafat, çocuklarını aşılatmak istemeyen ebeveynler sebebiyle ülkede çocuk felci vakalarının yeniden görülmeye başladığını söyledi. Ülkedeki aşı karşıtı benzer kampanyalar yüzünden kızamık salgını da başgösterdi.

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]OECD ‘Yetişkin Becerileri’ araştırma raporunu yayınladı.[/inlinetweet] 16-65 yaş arası, 5 bin 277 kişinin katıldığı çalışma, Türkiye için hüsranla sonuçlandı; buna göre Türkiye’deki bireylerin sözel ve sayısal becerilerinin yanı sıra teknoloji ağırlıklı ortamlarda da sorun çözümlemeleri zayıf kalıyor. Devamı raporun Türkiye sayfasında (PDF).

Ekşisözlük, kendi içeriğinden derlemelerdan beslenen Ekşi Şeyler sitesinde yıl boyu en çok okunan yazıları listeledi. Sonuç tablosu her ruh haline de uygun. Trajik metrobüs kazasının tanıklığından intihar öncesinin analizlerine geniş bir yelpaze. Eğlenme ihtiyacı da tercihlere bolca yansımış.

Amerikalı çizim ekibi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Beutler Ink, geride bıraktığımız yılı iyisiyle kötüsüyle, tek bir karede betimledi. [/inlinetweet] Yapılan çizimde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü isimlerden, popüler dizi ve film karakterlerine; Pizzagate olaylarından Pokemon Go’ya kadar bu yılın parçası olan her şey mevcut.

Resmi büyütmek için görsele tıklayın.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Bu mükemmel derleme site için çok teşekkür ederiz. Bu şekilde Türkçe sitemizin olması harika bir şey. Ellerinize sağlık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği