Romanya’da çocuk felci vakaları ortaya çıkıyor

Romanya’da yaygınlaşan aşı karşıtı kampanyalar sebebiyle çocuklarını aşılatmayan ebeveynler, salgın hastalıkların yayılmasına sebep oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Romanya Acil Durumlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Raed Arafat, çocuklarını aşılatmak istemeyen ebeveynler sebebiyle ülkede çocuk felci vakalarının yeniden görülmeye başladığını söyledi. Facebook üzerinden ebeveynleri uyaran Arafat, Romanya’da son dönemde gitgide artmaya başlayan aşı karşıtı kampanyaların, geçmişte ortadan kaldırılmış hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına zemin hazırladığını dile getirdi.

“Çocukları ölüme mahkum etmeyin”

Gönderide şu sözlere yer verildi: “Bir doktor olarak konuşuyorum; başımıza gelebilecek en kötü şey, geçmişte aşı kampanyaları sayesinde ortadan kaldırılan hastalıkların yeniden ortaya çıkmasıdır. Çocuk felci, aşı sebebiyle yer yüzünden silinmiş bir hastalıktır ve bu hastalık, çocuklarını aşılatmak istemeyen bazı ebeveynler yüzünden yeniden ortaya çıkıyor. Çocuğunu aşılatmak istemeyen ebeveynler, kendi çocukları hayat boyu sakat kaldığında ya da hayatını kaybettiğinde ne der bilemiyorum.”

Arafat ayrıca başka kişilerin düşüncelerine saygılı olduğunu ancak topluma mal olmuş kişilerin, ellerinde çürütülemeyen bilimsel gerçekler olmadığı sürece böyle kampanyalara dahil olmamaları gerektiğini dile getirdi ve “Şu anda çürütülemeyen bilimsel kanıtlar aşı yapılması gerektiğini söylüyor.” diye konuştu.

Arafat mesajını “Bütün ülkelerin kendi vatandaşlarına karşı komplo düzenlediğine inanmıyorum. Romanya devleti de Romanyalılara ve çocuklarına komplo düzenlemez! Kendi çocuklarınızı ve başkalarının çocuklarını ölüme ya da yaşam boyu sakat kalmaya mahkum etmeden önce konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilenmeniz gerekir!” şeklinde bitirdi.

Arafat ayrıca ABD’li sunucu Jimmy Kimmel’ın programında yer alan aşı karşıtlığı ile ilgili bir videoyu da paylaştı:

Bakanlık özel çalışma başlattı

Romanya Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz hafta insanların aşı ile ilgili bilgi alabilecekleri bir web platformu oluşturdu. Bu web sitesinde ebeveynler aşının tam olarak ne olduğu ve nasıl işe yaradığı konusunda bilgi alabiliyor, diğer ebeveynlerin ifadelerini okuyabiliyor ya da aşı ile ilgili yasaları öğrenebiliyor.

Aşı karşıtı kampanya ayrıca Romanya’da bir kızamık salgınına da yol açtı. Sağlık Bakanlığı bu hastalıkların daha fazla yayılmasını engellemek için önlemler almak zorunda kaldı. Bakanlık Cuma günü, bu yıl kaydedilen kızamık vakalarının bin 725’e ulaştığını belirtti. Bu hastalık sebebiyle, biri henüz 1 yaşın altında bir çocuk olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Romania Insider

Romanya Acil Durumlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Raed Arafat, çocuklarını aşılatmak istemeyen ebeveynler sebebiyle ülkede çocuk felci vakalarının yeniden görülmeye başladığını söyledi. Facebook üzerinden ebeveynleri uyaran Arafat, Romanya’da son dönemde gitgide artmaya başlayan aşı karşıtı kampanyaların, geçmişte ortadan kaldırılmış hastalıkların yeniden ortaya çıkmasına zemin hazırladığını dile getirdi. Ebeveynlere, çocukları sakatlığa ya da ölüme mahkum etmemeleri gerektiğini söyleyen Arafat, böyle bir karar almadan önce detaylı bir şekilde bilgi edinmek gerektiğine vurgu yaptı. Ülkede ayrıca aşı karşıtı kampanyalar sonucunda bir kızamık salgını da baş gösterdi.Bir yanıt

Yorumunuz: