İtalya aşısız çocukları okula kabul etmeyecek

İtalya'da yeni yasa gereği, aşısız çocuklar kreş ve anaokullarına alınmıyor. Aşı olmamış daha büyük çocukların aileleri de para cezasına çarptırılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İtalya’da yürürlüğe giren yeni bir yasa, ülkedeki her çocuğun kızamık, çocuk felci, su çiçeği ve kabakulak gibi hastalıklar için aşı olmasını zorunlu kılıyor. Ebeveynlerin çocuklarını aşılatmak için 10 Mart’a kadar süresi vardı ve BBC’ye göre bu tarihten itibaren aşı yapılmamış olan çocuklar okula alınmamaya başladı.

Altı yaşından küçük çocuklar kreş ya da anaokuluna gidemeyecek. 6-16 yaş arasındakilerin ise okula gitme hakkı bulunuyor ancak ebeveynlerinin, çocuklarına aşı yaptırmadıkları takdirde 500 Avro (3 bin 100 Lira) ceza ödemesi gerekebilir. Konu uzun zamandır İtalya’nın gündeminde. Aşıların insanlık tarihinde hastalıklardan korunmak için en düşük maliyetli ve en başarılı yöntemlerden biri olduğunun kanıtlanmasına karşın, bazı vatandaşlar, küresel aşı karşıtı hareket kapsamında yeni yasadan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdiler. Dünya Sağlık Örgütü ise Ocak ayında aşı karşıtı hareketi dünya sağlığına yönelik en büyük tehlikelerden biri olarak gösterdi.

Bağışıklık sistemi sorunu olanlar okula gidemiyor

Eylül ayında, bağışıklık sisteminde sorun olan 1000 kadar İtalyan çocuk, sınıf arkadaşlarının aşı yaptırıp yaptırmadığını bilmedikleri için okula gidemedi. Bu çocuklar hastalığa maruz kaldıklarında vücutları hastalıkla savaşamadığı için ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Geçtiğimiz ay YouTube da aşı karşıtı hareketle ilgili olarak yapılan bazı reklamları kaldırdığını açıklamıştı.

Araştırmacılar İtalya’da kızamık aşısı oranının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen yüzde 95’in altına düştüğünü, son iki yıl içinde doğan çocukların sadece yüzde 80’inin aşılandığını belirtiyor. Aşı oranı yüzde 95’in üzerinde olduğunda sürü bağışıklığı devreye giriyor ve hastalığın yayılması ihtimali o kadar düşüyor ki bağışıklık sisteminde sorun olduğu için aşı yaptıramayanlar da hastalıktan korunmuş oluyor.

Kaynak: Futurism

İtalya'da yürürlüğe giren yeni bir yasa, ülkedeki her çocuğun kızamık, çocuk felci, su çiçeği ve kabakulak gibi hastalıklar için aşı olmasını zorunlu kılıyor. Ebeveynlerin çocuklarını aşılatmak için 10 Mart'a kadar süresi vardı ve BBC'ye göre bu tarihten itibaren aşı yapılmamış olan çocuklar okula alınmamaya başladı.Altı yaşından küçük çocuklar kreş ya da anaokuluna gidemeyecek. 6-16 yaş arasındakilerin ise okula gitme hakkı bulunuyor ancak ebeveynlerinin, çocuklarına aşı yaptırmadıkları takdirde 500 Avro (3 bin 100 Lira) ceza ödemesi gerekebilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği