Almanya çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynleri cezalandıracak

Almanya'da okul çağına gelen çocuklarına aşı yaptırmayan ebeveynlere 2 bin 500 Avro ceza kesilmesi ve çocukların okullara alınmaması önerildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, hükumete götürdüğü teklifte okul çağına gelen çocuklarını aşılatmayan ailelere 2 bin 500 Avro (17 bin 300 Lira) para cezası kesilmesini önerdi. Spahn “Amacımız insanları cezalandırmak değil, insanların bağışıklık kazandığından emin olmak” dedi.

Yasa tasarısı, aşı yapılmamış çocukların okul öncesi eğitime alınmamasını öngörüyor. Almanya’da 6 yaşından itibaren okula gitmek zorunlu olduğu için aşısız çocukların aileleri ceza ödemek zorunda kalacak. Spahn’ın önerisi, ülkede bölgesel olarak devam eden çalışmaların ülke çapında uygulanmış bir versiyonu. Geçtiğimiz ay kuzeydoğudaki Brandenburg eyaletinde ana sınıfına giden çocuklara aşı yaptırmak zorunlu hale geldi.

Almanya’daki bazı kişiler uygulamanın ülke çapına yayılmasını talep etti ancak bu kanunun ailelerin tercihlerini kısıtladığı görüşü de savunuluyor. Spahn, bu eski tartışmaya yeni bir çözüm getirmek gerektiğini düşünüyor. “Bu tartışmayı son 10-20 yıldır her birkaç ayda bir tekrarlıyoruz.” diyen Spahn “Ne zaman bir salgın olsa ve bu durum çocukların okula gitmesini engellese herkes bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyor ama hiçbir şey yapılmıyor.” diyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden salgın uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) son dönemde artan kızamık tehdidine karşı bir uyarıda daha bulundu. Geçtiğimiz ay WHO tarafından yapılan açıklamada 2019’un ilk çeyreğinde, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 300 daha fazla kızamık vakası görüldüğü belirtildi. Birleşmiş Milletler sağlık ajansı da 2019’un ilk 2 ayında Avrupa’da 34 bin kişinin kızamığa yakalandığını söyledi.

Bu vakaların çoğu Ukrayna’da görüldü. Ülke bir süredir kızamıkla mücadele ediyor ve yeni raporlar hastalığın İsrail’e de sıçradığını gösteriyor. Ukrayna’da 2019’un ilk iki ayında 25 binin üzerinde insana kızamık bulaştığı ifade ediliyor. Almanya’da 2018 yılında 500 kızamık vakası görülmüştü. Bu yıl içinde ise şimdiden 300 kişi kızamığa yakalandı.

Kızamık çok bulaşıcı olmasına rağmen, aşı yaptırıldığında tamamen engellenebilen bir hastalık. Çoğu kızamık vakaları aşılanmamış ya da iki doz aşıdan birini yaptırmamış kişilerde görülüyor. WHO Salı günü yaptığı açıklamada Avrupalıları uyararak “Eğer salgına zamanında ve yeterince kapsamlı bir yanıt verilmezse virüs daha fazla savunmasız insana yayılarak yeni bölgelere ve kıtanın dışındaki diğer ülkelere sıçrayacak.” dedi.

Kaynak: Science Alert

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, hükumete götürdüğü teklifte okul çağına gelen çocuklarını aşılatmayan ailelere 2 bin 500 Avro (17 bin 300 Lira) para cezası kesilmesini önerdi. Spahn "Amacımız insanları cezalandırmak değil, insanların bağışıklık kazandığından emin olmak" dedi. Yasa tasarısı, aşı yapılmamış çocukların okul öncesi eğitime alınmamasını öngörüyor. Almanya'da 6 yaşından itibaren okula gitmek zorunlu olduğu için aşısız çocukların aileleri ceza ödemek zorunda kalacak. Geçtiğimiz ay WHO tarafından yapılan açıklamada 2019'un ilk çeyreğinde, 2018'in aynı dönemine göre yüzde 300 daha fazla kızamık vakası görüldüğü belirtildi. Birleşmiş Milletler sağlık ajansı da 2019'un ilk 2 ayında Avrupa'da 34 bin kişinin kızamığa yakalandığını söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği