Erkeklere yapılacak aşıyla rahim ağzı kanseri önlenebilecek

Birleşik Krallık'ta yaşayan erkeklere tıpkı kızlara yapıldığı gibi rahim ağzı kanserini önleyen aşılardan yapılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu zamana dek bazı ülkelerde sadece genç kızlara (ailelerinin de izniyle) rahim ağzı kanserine karşı koruma aşısı yapılıyordu. Bu Eylül itibariyle Birleşik Krallık’taki 12 ve 13 yaşındaki erkek çocuklara da aynı aşıdan yapılacak. Erkeklere aşı yapmak, kadınları cinsel ilişki yoluyla geçen insan papilloma virüsünden (HPV) koruyacak. Bilimciler, bu aşılar sayesinde rahim ağzı kanserinin birkaç on yıl içinde yok olacağını ümit ediyor.

Birleşik Krallık’ta 2008 yılından beri genç kızlara bu iğne yapılıyor. O zamandan beri iğne yapılan gruplar arasındaki insan papilloma virüsü oranı yüzde 86 oranında düştü. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndaki Aşı Merkezi Müdürü Beate Kampmann “Bu karar, kanseri önlemede cinsiyet eşitliği açısından bir zafer niteliğinde. Birleşik Krallık’ın Avustralya gibi diğer ülkelerin yolunu izlediğini görmek güzel. Avustralya’da bu aşı 2007’den beri genç kızlara, 2013’ten beri ise genç erkeklere yapılıyor.” dedi. Şu anda Birleşik Krallık’ta her yıl 3 binden fazla kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor. Ülkede her yıl 850’den fazla kadın bu kanser yüzünden hayatını kaybediyor.

Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Seema Kennedy konuyla ilgili olarak “HPV aşı programının genç kızlar üzerindeki olumlu etkisi gayet açık. Bu programı genç erkekleri de kapsayacak şekilde genişletmek, HPV bağlantılı kanser türlerini önlemek açısından büyük önem taşıyor. Uzmanlar, rahim ağzı kanserini sonsuza dek ortadan kaldırabilecek bir yolda ilerlediğimizi söylüyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Aşı, erkekleri bazı kanser türlerine karşı koruyacak

Warwick Üniversitesi’nin tahminlerine göre, aşı programı 2058 yılına kadar 64 bin 138 kişinin rahim ağzı kanseri olmasını önleyecek. Aşının erkeklerdeki penis, baş, boyun ve gırtlak kanserlerini önleme özelliği olduğu da belirtildi. Aşı programı kapsamında, Birleşik Krallık’taki erkekler ilk kez 12-13 yaşlarında aşı olacak (İngiltere ve Galler’deki çocuklar sekizinci sınıftan sonra aşı olacaklar.) 6 ay-2 yıl arasında ise ikinci doz aşı yapılacak. İskoçya’da ilk aşı 11 ve 13 yaşları arasında uygulanacak.

Kaynak: Telegraph

Bu Eylül itibariyle Birleşik Krallık'taki 12 ve 13 yaşındaki erkek çocuklara rahim ağzı kanserine karşı koruma aşısı yapılacak. Erkeklere aşı yapmak, kadınları cinsel ilişki yoluyla geçen insan papilloma virüsünden (HPV) koruyacak. Birleşik Krallık'ta 2008 yılından beri genç kızlara bu iğne yapılıyor. O zamandan beri iğne yapılan gruplar arasındaki insan papilloma virüsü oranı yüzde 86 oranında düştü. Warwick Üniversitesi'nin tahminlerine göre, bu aşı programı 2058 yılına kadar 64 bin 138 kişinin rahim ağzı kanseri olmasını önleyecek. Aşının erkeklerdeki penis, baş, boyun ve gırtlak kanserlerini önleme özelliği olduğu da belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği