Haftanın Özeti: 114

26 Aralık 2016 – 1 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni yılın finans teknolojileriyle ilgili belirlenen 10 öngörü, parayla işi olan herkes için önem taşıyor.

 1. Küçük bankalarla büyük bankalar arasındaki rekabet artacak: Büyük bankalar dijital hizmetlere yoğunlaştıkça rahatsız olan müşteri ve yatırımcılarıın küçük bankalara (challenger bank) yönelme ihtimali var.
 2. Bitcoin yasal pazara kayacak: İlk başta sadece derin ağda kullanılan dijital para birimi Bitcoin artık yasal noktalarda de öncelikli ödeme seçeneklerinden olacak.
 3. Hindistan’da mobil bankacılık hizmetleri her şeyin merkezinde olacak: Mobil ödemelerin artışta olduğu ülkede nakit para sıkıntısının sonucu olarak 2017’de mobil cüzdanların öneminim artacağı tahmin ediliyor.
 4. Banka lisansı almak dünya genelinde kolaylaşacak: Şu an Amerika ve İsviçre’de gerçekleşen bu duruma kimlerin başvuracağı çok önemli.
 5. Ödeme Hizmeti Direktifi düzenlemeleri yayılacak: 2016 yılında Avrupa’da başlayan ve üye ülkelerin kabul etmesi gereken düzenlemelerin Amerika ve Asya’da da yaygınlaşacağı düşünülüyor.
 6. Çapraz satış mercek altına alınacak: Wells Fargo örneğinde olduğu gibi finans teknolojileri için faydalı olduğu gibi; sahte hesaplar karıştığı zaman büyük zarara uğratıyor.
 7. Şube kapanmaları dönüşü olmayan yola girecek: Bunun daha çok yüksek gelir düzeyinden ötürü İsviçre gibi ülkelerde gerçekleşmesi bekleniyor.
 8. Mülteciler için bankacılık hizmetleri oluşacak: Birkaç yıl öncesine kadar bir rüya iken şimdi girişimci, banka ve düzenleyicilerin bunu nasıl yapacaklarıyla ilgili çalıştıklarını göreceğiz.
 9. Yeni nesil ATM’ler yaygınlaşacak: Şube kapanmalarının doğal bir sonucu olarak, nakit para temininden çok daha fazlasını vadeden görsel anlatıcılar artacak.
 10. Siber hırsızlara karşı yeni koruma yöntemleri ortaya çıkacak: Çok faktörlü doğrulamaların ön planda tutulması başarının anahtarı olacak.

2016 finans teknolojileri için çok dalgalı bir yıl olarak belleklere kazındı. Gerek Brexit gerek Amerika’nın düzenlemelerindeki dengesizlikler umutları 2017’ye kaydırdı. Kullandığınız araca ve kullanma sıklığınıza göre uygun paketler sunan Metromile, gayrimenkul yatırımı için danışmanlık sunan Cadre, hayalleriniz için başkalarına yatırım yapma olanağı veren Stash, yine herhangi bir eylem için bütçe bildirdiğiniz vakit toplamanıza yardım eden Tilt ve kişiye özel niş servisler sunan Cross River Bank önümüzdeki yıl umut veren 5 fintek girişimi olarak gösteriliyor.

Ödeme girişimi Stripe, Deliveroo ve Kickstarter gibi sitelerin ödeme kanalı olarak adını duymaya başladığımızdan itibaren hızla yükselmeye devam ediyor. Son açıklanan rakamlara göre, marka geçtiğimiz sene 5 milyar Dolar olan değerini bu sene 9,2 milyar Dolara çıkardı. Stripe’ın değerlemesinin iki katına çıkmasında CapitalG ve General Catalyst Partners’ın katkıları olsa da markanın başarısı akılcı hamlelerinden geliyor.

Hindistan’ın nakit paradan kurtulup alışverişleri dijitalleştirme çabasında yeni bir adım olarak parmak izi ile ödeme sistemi geliştirildi. Aadhaar Pay adı verilen sistemde satıcılar Android telefonlarına indirdikleri bir uygulama ve telefona taktıkları bir parmak izi okuyucu cihazla müşterilerine ödeme yapma imkanı sunuyor. Uygulama üzerinden bankalarının adını seçen kullanıcılar, (Hindistan’ın TC kimlik numarası olarak özetleyebileceğimiz) Aadhaar numarasını girdikten sonra şifre olarak parmak izlerini kullanıyor. Böylece müşterinin banka hesabındaki para otomatik olarak satıcının hesabına aktarılıyor. Her iki taraftan da işlem ücreti almayan sistem bu yönüyle nakit para kullanmakla aynı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın en büyük yatırım fonu Bridgewater, şirketin yönetimini yapay zekaya bırakmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Kurumun milyarder kurucusu Ray Dalio bu sistemi şirkette şahsen bulunmadığı zamanlarda da kendi onayladığı bir yöntemle karar alındığından emin olmak için istiyor. Şirketteki çalışanlar artık karar almak yerine, yapay zekaya ihtiyacı olan kriterleri ve verileri sunacak. Kararlar yapay zeka yazılımı tarafından alınacak.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Volkswagen sürücülerin park ücretini telefonla ödeten PayByPhone’u satın aldı. [/inlinetweet] Şirket böylece kendisini sadece otomobil satışlarından değil, yeni ortaya çıkan araç paylaşımı ve kısa süreli kiralama hizmetlerinden de para kazanacak şekilde konumlandırmak istiyor. Volkswagen, PayByPhone‘u satın alan finansal hizmetler kolunu, mobil ödemeler için bir merkez haline getirmeyi planlıyor. Şirket geçen sene Almanya’nın 90 şehrinde mobil ödeme hizmeti sunan Sunhill Technologies‘in yüzde 92’lik hissesini de satın almıştı.

Vopo, finansal işlemlerinizi konuşarak organize edip yönetebildiğiniz Siri benzeri bir uygulama. Yazılım aylık çizelgenizi tutma; borç ve alacak durumunuzu görselleştirme gibi güzelliklere de sahip.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

 • Bu mükemmel derleme site için çok teşekkür ederiz. Bu şekilde Türkçe sitemizin olması harika bir şey. Ellerinize sağlık.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...