Milyar Dolarları yapay zeka yönetecek

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu Bridgewater Associates, şirketin yönetimini yapay zekaya bırakmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu Bridgewater Associates, şirketin yönetimini yapay zekaya bırakmaya hazırlanıyor. Çalışanlar tarafından sağlanan veriler yapay zeka tarafından incelenecek ve belirli bir konu hakkında izlenecek rotaya yapay zeka karar verecek.

Şirketin milyarder kurucusu Ray Dalio, kendisi bulunmadığı zamanlarda da şirkette, kendi onayladığı bir yöntemle karar alındığından emin olmak istiyor. Bu sebeple yönetim ve karar alma görevlerini yapay zekaya devretmek istiyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, şirketteki çalışanlar artık karar almak yerine, yapay zekaya ihtiyacı olan kriterleri sunacak.

Yazılım yönetimin önemli bir parçası

Yaklaşık 160 milyar Dolar’lık bir birikimi yöneten şirket, yapay zeka yöneticileri alanında çalışmaya 2015’te başlamıştı. IBM’in Watson projesini de yöneten David Ferrucci’nin başında olduğu Systematized Intelligence Lab adlı proje, analitik ve yapay zeka konularında uzman yazılımcılarla birlikte şekilleniyor.

Şirketin veri tabanlı tek girişimi bu değil. ‘Dots’ adı verilen bir sistem içerisinde şirketteki tüm çalışanlar birbirlerinin yetenekleri konusunda puanlama yapıyor. Bu puanlamaların ortalaması, sporcu kartlarında olduğu gibi her çalışanın belirli alanlardaki yeteneklerini belirten kartlara işleniyor.

‘The Contract’ (Sözleşme) adı verilen bir başka uygulama da çalışanlar için hedefler belirlenmesini ve bu hedeflere zamanında erişilmesini sağlıyor. Tüm bu yazılımlar gelecekte tüm yönetim işlerini devralması amaçlanan PriOS adlı yönetim yazılımının birer parçası. PriOS işe hangi elemanın alınacağına ya da iki farklı ekip tarafından sunulan önerilerden hangisinin uygulamaya geçeceğine karar verebilecek.

Robot yöneticiler daha başarılı olabilir

Benzer bir yönetim yazılımı iCEO’yu geliştiren ‘Gelecek Enstitüsü’nde çalışan Devin Fidler “Yönetimin önemli bir kısmı aslında verileri değerlendirmekle alakalı. Yazılımlar da bu konuda oldukça iyi. Ayrıca insanların bazen iyi ve kötü günleri olabiliyor. Duygular mantıklı kararlar almanın önüne geçebiliyor. Yazılımların böyle bir sorunu yok.” şeklinde konuştu.

Robot yönetici fikrine insanların alışması zaman alabilir. İlk başlarda, yapay zeka tarafından alınan kararlar çalışanlara yine bir insan tarafından aktarılacak. Ancak fütürist Zoltan Istvan böyle bir uygulamaya gerek olmadığını söylüyor. Istvan, yön bulma konusunda kendimizi tamamen navigasyon yazılımlarının kontrolüne bırakmakta bir sakınca görmediğimiz gibi, yönetici robotlardan emir alma konusunda da sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyor.

Kaynak: The Guardian

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu Bridgewater Associates, şirketin yönetimini yapay zekaya bırakmaya hazırlanıyor. Şirketin milyarder kurucusu Ray Dalio, kendisi bulunmadığı zamanlarda da şirkette, kendi onayladığı bir yöntemle karar alındığından emin olmak istiyor. Bu sebeple yönetim ve karar alma görevlerini yapay zekaya devretmek istiyor. Şirketteki çalışanlar artık karar almak yerine, yapay zekaya ihtiyacı olan kriterleri ve verileri sunacak. Kararlar yapay zeka yazılımı tarafından alınacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği