Yapay zekanın kapacağı işler

Yapay zekanın özellikle büyük miktarda veriyi hızlıca işleyebilmesi, IT alanında pek çok düşük seviye işin yapay zeka tarafından yapılmasına sebep olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IPSoft tarafından geliştirilen Amelia adlı yapay zeka yazılımı gelişmiş semantik analizi ile insanların kullandığı ifadeleri anlayabiliyor ve içinde bulundukları ruh haline uygun olarak karşılık verebiliyor. Sigorta satın almak gibi karmaşık işlerde müşterileri yönlendirebilen Amelia, ses tonunuzdan mutsuz olduğunuzu algılarsa sizi bir insana yönlendiriyor. Siz memnuniyetsizliğinizi ifade ederken de dinleyip kendisini bir sonraki konuşma için geliştiriyor.

Yapay zeka hizmet ve destek alanlarında kullanılmaya başladı bile. Çok büyük miktarda veriyi analiz edebilmesi sebebiyle bu teknoloji potansiyel güvenlik tehditlerini algılama ve işle ilgili kararlar almada kullanılmaya oldukça uygun.

Sanal Mühendisler

Yapay zekanın ilk ürünleri bilişim teknolojilerine (IT) en büyük etkiyi yapacak. Sistemlerin kontrolü, yazılım dağıtımı, iş yükünün düzenlenmesi, destek ve ön tedarik hazırlığı gibi sürekli tekrarlanan tekdüze işlemlerin otomatize edilmesi bu alanda atılan ilk adım olacak.

Son sekiz yıldır, ağların ve diğer IT altyapılarının uzaktan yönetimi için makine öğrenimi yöntemini uygulayan IPSoft’un sanal mühendisleri verilen işlerin yüzde 60’ını insan müdahalesine gerek duymadan gerçekleştirebiliyor. Sanal mühendis bir problemle karşılaştığında, o konuda uzman olduğunu bildiği bir insana bu problemi yönlendiriyor. Gelecekte sorun yönetimi ve yeni çalışanlar için ön tedarik hazırlığı gibi bazı düşük seviye IT fonksiyonlarının Amelia benzeri yapay zeka arayüzleri tarafından gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Daha akıllı güvenlik

Yapay zekanın IT çalışanlarının yaşamını değiştireceği bir başka alan da petabaytlarca veriyi inceleyip örüntüler bulabilmesi ve anomalileri keşfedebilmesi olacak. Yapay zeka neyin şüpheli olduğunu fark edip onu etiketleyebilecek hatta müdahale edebilecek. Bu da yapay zekayı sıfır gün ve botnet saldırılarını algılamada en önemli silah haline getiriyor.

Ancak sektörde bulunan büyük iş gücü açığının yapay zekayla doldurulamayacağı ve yapay zekanın insanların işlerini elinden almaktan ziyade onlara yardımcı olarak çalışacağı düşünülüyor.

Büyük veri, büyük beyin

Çok büyük miktarlarda verinin toplanması ve analiz edilmesi akıllı algoritmalar geliştirilmesi için de oldukça önemli. Bu sebeple yapay zeka, sağlık ve finans gibi üst düzey düzenlemelere sahip sektörlerde kurallara uygunluğu sağlamada önemli rol oynayacak.

Günümüzde bu işlemi gerçekleştirmek için her büyük şirkette çok fazla insan çalışıyor. Bu çalışanların en küçük hatası şirketlerin hukuki sorumluluk altına girmesine sebep oluyor. Yapay zeka hem bu işi daha hızlı ve daha ucuza yapabilir hem de insan hatası ihtimalini ortadan kaldırıp daha düzenli ve güvenli bir sistem inşa edebilir.

Bloomberg tarafından geliştirilen Vault adlı bilgi yönetimi ve analiz hizmeti şirketlerin zaman alan zor işlerini gerçekleştirmek için makine öğrenimi yöntemini kullanıyor. Bloomberg Vault sayesinde, eskiden 2 ayda yapılan işler 72 saat içinde gerçekleştirilebiliyor.

Yapay zeka adına çalışmak

Yapay zekanın gelişmesiyle özellikle düşük seviye IT işleri yavaş yavaş yapay zekaya devredilecek. Bu durum sanayi devrimi ile pek çok işin makinelere devredilmesiyle aynı. Ancak yapay zeka da sanayi devrimi gibi yeni işler yaratacak. Karar alması gereken bazı yapay zekaların doğru kararlar aldığından emin olunması için onları yöneten birileri olması gerekecek. Ya da yapay zekanın ilgilendiği müşterilerin yeni alışverişlere nasıl yönlendirebileceği ile ilgili fikir üretecek pazarlama çalışanlarına ihtiyaç duyulacak.

Yapay zekanın çalışacağı pek çok iş zaten şirketlerin kendi bünyesinde yapılmıyor. Bu işler daha küçük şirketlere ya da yurt dışındaki şirketlere yaptırılıyor. Haliyle bu değişimden daha küçük şirketlerin ve daha az kalifiye çalışanı olan ülkelerin etkileneceğini söyleyebiliriz. Bu yeni dünyada hayatta kalmanın yolu, mümkün olan her alana yapay zekayı uygun bir şekilde yerleştirebilmek.

 

Yapay zekanın gelişmesi ile başta hizmet ve destek işleri olmak üzere pek çok farklı alanda çalışanların yerini yapay zeka yazılımlarının alması bekleniyor. Özellikle yapay zekanın veriyi hızlı bir şekilde toplayıp işleyebilme özelliği, bilişim teknolojileri alanında çalışan pek çok kişinin işlerini kolaylaştıracak bazılarının ise işinden olmasına sebep olacak. Gelecekte yapay zekanın öneminin artması ile bazı çalışanların yapay zeka tarafından yönetilebileceği de düşünülüyor. Ancak yapay zekanın da yönetilmeye ihtiyaç duyduğu alanlar olacağından bu teknoloji yeni iş imkanları da yaratacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği