Yapay zeka beyaz yakalıları da tehdit ediyor

Robotların ele geçireceği işler genellikle kas gücüne dayalı işler olarak görülse de beyaz yakalıların bilgiye dayalı işleri de yapay zekaya teslim ediliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomasyon denince akla fabrika çalışanlarının yerini alan robotlar, şoförleri işinden eden otonom araçlar geliyor. Bu değişimin sürekli tekrar eden işlerle ilgilenen mavi yakalı çalışanları etkileyeceğinden bahsediliyor. Ancak yapay zeka, bilgi merkezli beyaz yakalı işlerini de yapabilecek seviyeye ulaşıyor.

Örneğin, Japon sigorta şirketi Fukoku Mutual Life Insurance, bu aydan itibaren, 34 çalışanının yerine IBM’in Watson Explorer yazılımını kullanacak. Yapay zeka hastane kayıtlarını ve diğer dokümanları inceleyerek sigorta ödemesinin ne kadar olacağına karar verecek. Bu araştırma ve veri toplama görevlerinin bilgisayar tarafından yapılması, diğer insan çalışanların son ödemeyi çok daha hızlı yapmasını sağlayacak.

İki yılda karşılığını verecek

Fukoku Mutual, yapay zeka sistemini kullanıma sokmak için 1,7 milyon Dolar harcayacak ve her yıl bu sistemin bakımı için 128 bin Dolar ödeme yapacak. Şirket işten çıkardığı çalışanların maaşlarından her yıl ortalama 1,1 milyon Dolar kar edecek. Yani yapılan masraflar iki yıldan kısa bir süre içerisinde kendisini amorti edecek.

Watson yapay zekasının üretkenliği yüzde 30 civarında artırması amaçlanıyor. Şirket benzer bir yapay zeka teknolojisini, müşteri hizmetlerinde de kullanarak, gelen aramalarda müşterilerin duygularını inceliyordu. Bu yöntem, yapay zekanın yeni alanlara da uygulanması için ilham kaynağı oldu.

Mainichi adlı Japon gazetesine göre üç farklı Japon sigorta şirketi de yapay zeka sistemlerini kendi şirketlerindeki çalışmaları otomatize etmek için kullanmak istiyor. Dünya Halleri’nde daha önce ayrıca tanıttığımız Lemonade adlı İsrailli bir girişim de borsacıların ve evrak işlerinin yerini alabilecek bir yapay zeka sistemi geliştirmek için 60 milyon Dolar’lık yatırım aldı.

Dönüşüm kaçınılmaz

Harward Business Review’a göre, IBM Watson gibi yapay zeka sistemleri, sigorta ve finans gibi bilgi merkezli işleri ele geçirecek. Bunun sebebi pek çok işin kodlara dönüştürülebilmesi ve kararların verilere göre alınabilmesi. Ancak bu sistemlerin üretkenliği ve çalışanların yerini alabilme becerisi hala kanıtlanmış değil.

Harward Business Review, “Neredeyse tüm işlerde, yakın gelecekte bilgisayarlara aktarılamayacak bazı temel bileşenler bulunuyor. Yine de bazı bilgi merkezli işlerin robotların yükselişine teslim olacağını kabul etmek gerekiyor.” diyor.

Kaynak: Quartz

Otomasyon denince akla fabrika çalışanlarının yerini alan robotlar, şoförleri işinden eden otonom araçlar geliyor. Ancak yapay zeka, bilgi merkezli beyaz yakalı işlerini de yapabilecek seviyeye ulaşıyor. Örneğin, Japon sigorta şirketi Fukoku Mutual Life Insurance, bu aydan itibaren, 34 çalışanının yerine IBM'in Watson Explorer yazılımını kullanacak. Bu dönüşüm için 1,7 milyon Dolar yatırım yapacak olan şirket, işten çıkardığı çalışanların maaşından yılda yaklaşık 1,1 milyon Dolar kar edecek. Böylece sistem kendini iki yıldan kısa bir sürede amorti edecek. Yapay zekanın gelecekte daha fazla bilgiye dayalı işi ele geçireceği düşünülüyor ancak pek çok iş kolunun da henüz bilgisayara aktarılamayacak yönleri olduğunu belirtmek gerek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği