Visa ve IBM’in nakitsiz toplum iş birliği

Dünyadaki elektronik ödemelerin yarısından fazlasını yöneten Visa, teknoloji devi IBM’in Watson yapay zekasıyla ödeme iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyadaki elektronik ödemelerin yarısından fazlasını yöneten Visa, teknoloji devi IBM‘in Watson yapay zekasıyla iş birliği yapmaya hazırlanıyor. Watson’ın şeylerin interneti ağı etrafında gerçekleşecek iş birliği pek çok cihazın ödeme yapmaya uyumlu hale gelmesini ve uzun vadede nakit kullanmadan alışveriş yapmayı sağlamayı amaçlıyor. Watson’ın ağı, Visa’nın ödeme bilgilerini tekil dijital ‘jetonlara‘ dönüştüren teknolojisini, her bir IoT cihazı ile birleştirecek bir platform sunacak.

Visa inovasyon ve stratejik ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Jim McCarthy, iş birliği ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Şeylerin interneti, sadece dünyayı birbirine bağlamakla kalmıyor aynı zamanda yaşama, alışveriş ve ödeme yapma şeklimizi de değiştiriyor. Artık ödeme noktası, müşteri neredeyse orada. Watson’ın gücü ve IBM’in IoT ve güvenlik alanındaki liderliği ile birlikte, güvenli ödemeleri her yerde sunabileceğiz.”

https://youtu.be/I5nVK-H7Khk

20 milyar cihaz

Her iki şirket de küresel ölçekte bu değişikliği gerçekleştirmenin bir fırsat olabileceğini düşünüyor. IBM’e göre 2022 yılına kadar 20 milyar cihazda Visa bağlantısı olacak. Ortaklığın boyutu göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin bunu bir fırsat olarak görmesine şaşırmamak lazım.

Böyle bir değişiklik, bir ödeme yöntemi olarak nakit paranın tarihe karışması anlamına gelebilir. Ödeme yapmak isteyeceğiniz her an çevrenizde ödeme alabilecek birden fazla cihaz bulmanız nakde olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıracaktır. Başlangıçta belki nakit kullanımı devam edecektir ancak yıllar içinde, IoT cihazları kullanılarak yapılan alışverişlerin faydası daha da öne çıkacaktır.

Mastercard’ın girişimleri

Visa ödeme konusunda denemeler gerçekleştiren ilk şirket değil. IoT cihazları da yavaşça bu alana giriş yapıyor. Samsung ve Mastercard iş birliği ile geliştirilen akıllı buz dolapları da bunun bir örneği. Mastercard yakın zamanda Accenture gibi şirketlerle yaptığı anlaşmalarla bu alana daha fazla yatırım yapmaya başladı.

IBM, gelecekte kullanıcıların Watson’a “süt al” demek zorunda bile kalmayacağı, yapay zekanın bu ihtiyacı zaten fark edip süt satın almış olacağı bir gelecek hayal ediyor. Bu durum da şu soruyu beraberinde getiriyor: “Eğer cihaz, kullanıcıdan izin istemeden ödeme yapabilecekse, bankaların bu işlemdeki rolü ne olacak?

Kaynak: Bank Innovation, Venture Beat

Dünyadaki elektronik ödemelerin yarısından fazlasını yöneten Visa, teknoloji devi IBM’in Watson yapay zekasıyla iş birliği yapmaya hazırlanıyor. Watson’ın şeylerin interneti ağı etrafında gerçekleşecek iş birliği pek çok cihazın ödeme yapmaya uyumlu hale gelmesini ve uzun vadede nakit kullanmadan alışveriş yapmayı sağlamayı amaçlıyor. Watson’ın ağı, Visa’nın ödeme bilgilerini tekil dijital ‘jetonlara’ dönüştüren teknolojisini, her bir IoT cihazı ile birleştirecek bir platform sunacak.Bir yanıt

Yorumunuz: