Stripe’tan anında para aktarımı hizmeti

Dijital ödeme şirketi Stripe, ödeme yapılan kişilerin bu parayı anında kendi hesaplarına aktarabilmesi için Mastercard Send ve Visa ile anlaştı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Anında ödeme platformu Stripe, artık Mastercard Send ve Visa ile birlikte çalışacak. Böylece Stripe kullanan satıcılar, ödemelerini anında alabilecekler.

Mastercard Dijital Ödemeler Bölümü Başkan Yardımcısı Sherri Haymond, paylaşım ekonomisindeki bu pazarların öneminin farkında olduklarını, bu yöntemlerle insanların kolay ve güvenli bir şekilde ödeme alabilecekleri işler edinebildiklerini belirtti. Örneğin Stripe, araç paylaşım uygulaması Lyft ve bakıcı bulma sitesi Care.com tarafından ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.

10 gün yerine 10 saniye

Stripe’ın kolay ve güvenli ödeme sistemi daha önce haftalık olarak çalışıyordu. Yani ödemeler bir hafta boyunca toplanıyor daha sonra sistem üzerinden hesaba aktarılması talep ediliyordu. Bu aktarım işlemi de birkaç gün aldığı için, alınan bir ödemenin hesaba aktarılıp kullanılabilir hale gelmesi 10 günü bulabiliyordu.

Artık Mastercard Send ile birlikte ödemeler sadece saniyeler içinde hesaba geçebilecek. Stripe Kart Altyapısı Yöneticisi Lachy Groom “Artık bir Lyft sürücüsü gece üçte bir yolcu alıp ödemesini anında kullanabilecek.” diyor.

Stripe’ın -artık arkasında Mastercard Send ve Visa ağlarının desteği bulunan- anında ödeme özelliği ile çalışan Lyft Express Pay, geçtiğimiz yıl piyasaya çıktığı dönemden bu yana Lyft sürücülerinin yüzde ellisi tarafından kullanılmaya başladı.

Stripe yaygınlaşacak

ABD’de Stripe ile ödeme yapan her üç kişiden birisi aslında bu sistemi kullandığının farkında değil. Bu anında ödeme özelliği ile birlikte, normalde Mastercard ya da Visa ile anlaşabilecek durumda olmayan işletmeler de kendi sistemlerine Stripe’ı kolayca yerleştirebilir. Böylece daha fazla kişi, Stripe’ı (büyük ihtimalle farkında olmadan) kullanabilir.

“Artık bu sistem herkes için erişilebilir durumda” diyen Groom “Bu alanda Mastercard ve Visa ile anlaşma yapmış olmaktan mutluyuz. Başka seçenekleri de değerlendirdik ancak neticede kredi kartı ağları ile çalışmaya karar verdik” şeklinde konuştu.

Mastercard Send Uber’in kullandığı anında ödeme hizmeti GoBank‘in de altyapısını oluşturuyor. Bu tarz hızlı ödeme yöntemleri beklenilenden daha çabuk yayılıyor. Bu hafta içinde ABD’de kredi kartı ödemeleri, günde bir kez yerine günde iki kez yapılmaya başlanacak. Yani artık işletmeler kredi kartı ile aldıkları ödemeyi tahsil etmek için bir sonraki iş gününü beklemek zorunda kalmayacak. Öğleden önce alınan bir ödeme öğleden sonra bankadan tahsil edilebilecek.

Kaynak: Bank Innovation

Daha önce haftalık ödeme sistemi kullanan Stripe, kullanıcılarına anında ödeme yapabilmek için Mastercard Send ve Visa ile anlaştı. Önceki sistemde, Stripe üzerinden ödeme alan kişilerin bu parayı kendi hesabına geçirmesi 10 günü bulabiliyorken artık sadece saniyeler içinde para aktarımı gerçekleşiyor. Böylece Stripe kullanan kişiler rahat, güvenli ve hızlı ödeme alabiliyor.2 yanıt

Yorumunuz: