500 dolara ABD’de şirket sahibi olun

Stripe'ın Atlas hizmeti sayesinde artık girişimciler dünyanın her yerinden ABD’de şirket kurup banka hesabı açabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternetten ödeme ve tahsilat yapma hizmeti sunan Stripe yeni hizmeti Atlas’ı açıkladı. Atlas sayesinde girişimciler dünyanın herhangi bir ülkesinden ABD’de banka hesabı açıp, vergi mükellefi olup şirket kurabiliyor.

İnternet sayesinde sınırların ortadan kalkması gerektiğine inanan şirket, dünyanın her yerinde müşterisi olan şirketlerin dünyanın her yerinden ödeme alabilmesi için böyle bir yöntem geliştirmiş. Atlas sayesinde ABD vatandaşı olmanıza gerek olmadan (tabela şirketleriyle ünlü) Delaware eyaletinde bir şirket kurabiliyorsunuz.

Yeni kurulacak şirketin tüm evrak işlerini sizin adınıza takip eden Atlas, ihtiyacınız olursa ABD’de şirket kurma ve vergi ödeme konularında destek sağlayan anlaşmalı danışmanlık şirketlerine de sahip.

Atlas henüz sadece davetiye yöntemi ile çalışıyor. Davetiyeyi internet sitesinden talep edebildiğiniz gibi, şirketin ortaklık anlaşması olan mevcut kurumlardan alacağınız referans kodu ile de başvuru yapabiliyorsunuz. Dünya çapında altmıştan fazla iş ortağı bulunan Atlas’ın Türkiye’de de Startup Turkey ile bağlantısı bulunuyor.

Atlas’ın ilk kullanıcılarından birisi de, butik otellerin internet üzerinden satış yapmasını sağlayan Hotelrunner adlı uygulamanın sahibi, Türk girişimci Tolga Yalcinkaya. Atlas sayesinde birinci sınıf kalitede bir bankacılık sistemi ile tanıştıklarını ifade eden Yalçınkaya, bunun daha önce mümkün olmadığını söylüyor.

Bu hizmeti almak için Atlas’a öncelikle 500 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu ücret, yeni kurulacak şirketin tüm evrak işlerini ve bu süreçte alacağınız danışmanlık hizmetini kapsıyor. Daha sonra Stripe üzerinden aldığınız her ödemede 30 sent (yaklaşık 90 kuruş) ve yapılan satışın yüzde 2.9’u oranında kesinti uygulanıyor. Aylık 80 bin dolardan fazla satış yapıyorsanız, size özel indirimli bir seçenek verilmesi için Stripe ile görüşebiliyorsunuz.

Atlas’ın web sitesine göre, normalde aylar süren yeni şirket kurma işlemleri, Atlas sayesinde siz gerekli evrakları sağladıktan sonra en geç bir hafta içinde tamamlanmış oluyor.

Elektronik ödeme hizmeti Stripe, isteyen her girişimcinin ABD'de banka hesabı açıp şirket kurabilmesi yeni bir hizmet geliştirdi. Atlas adı verilen bu hizmetten ilk 100 kişi ücretsiz faydalanacak. Devamında bir seferlik 500 dolar ödeme yapmak gerekiyor.

6 Yorum

 • Delaware, ABD’deki 50 eyâlet içerisinde büyüklük olarak 5.294 km² alanıyla 49. sırada bulunmaktadır. Eyalet, Atlas Okyanusu ve Chesapeake Körfezi arasındaki bölgede, Delmerva yarımadasında kurulmuştur. Tax olmadığı için bir çok firma burada kurulmaktaymış…

 • Boşuna inanmayın. 500 dolar sadece devlete ödüyorsunuz. Silicon Valley Bank ise 50 bin dolar istiyor hesap açmak için. Yani girişimci veya yatırımcıya bir faydası yok. 50 bin dolar nakit yatırdıktan sonra zaten dünyanın istediğiniz ülkesinde şirket kurabiliyorsunuz.

 • Buraya yazdığım yorumumu düzeltme ihtiyacı hissettim. Stripe/Atlas ile sadece 500 dolara banka hesabı dahil şirket açılabiliyor. Hatta açtık zaten. Bu haber çıktığında ve biz irtibata geçtiğimizde iletişim kurmak çok zordu. SVB ile irtibata geçtiğimizde bizden 50 bin dolar nakit istemişlerdi. Stripe/Atlas’da Türkiye’den kimseyi kabul etmiyordu. Ama aradan geçen kısa zamanda bu sorunlar hallolmuş durumda. Bu yüzden yukarıda yaptığım yorum ilgili zamana aittir ve artık bir geçerliliği yoktur. Hatta Stripe/Atlas’dan ticket isteyen olur ise bana yazarsa yardımcı olmaya çalışırım.

  • Sn. Karan,
   Rica etsem tahsilatlarınızı hesabınıza nasıl aktardığınızı paylaşabilir misiniz?
   Türk müşterilerinizin yerli kredi kartlarından tahsilat yaparken bir güçlük yaşadınız mı? Yani Türk kredi kartı sahibinin kartının yurtdışı alışverişe açık mı olması gerekiyor?

   2007 yılında İngiltere’deki bir bankanın Worldpay isimli hizmetini satın almıştım. Ancak yerli kartlar, 1-2 banka dışında, otomatik olarak yurtdışına kapalı dağıtıldığı için kullanamamıştım.
   Teşekkürler,

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği