VISA’nın ödeme yapan gözlükleri

Visa bu hafta yaptığı bir açıklamayla, ödeme yapabilen Ray-Ban güneş gözlüklerini tanıttı. Gözlükler yakın alan iletişimi (NFC) kullanarak ödeme yapabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Visa bu hafta yaptığı bir açıklamayla, ödeme yapabilen Ray-Ban güneş gözlüklerini tanıttı. Gözlükler yakın alan iletişimi (NFC) kullanarak ödeme yapabiliyor. Visa bu ürünü Avustralya’da gerçekleştirilen Dünya Sörf Ligi etkinliğinde deniyor. Şirket ayrıca gözlükleri ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen South by Southwest festivalinde de tanıttı.

Visa’nın marka ve inovasyondan sorumlu Pazarlama Müdürü Chris Curtin,  markanın sloganının “Olmak istediğiniz her yerde” olduğunu ve bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti. Curtin “Bizim görüşümüz, güneş gözlüğü ya da yüzük gibi normalde ödeme yapma özelliği olmasını beklemediğiniz ürünleri pazara sunmak.” şeklinde konuştu.

Ortama göre çözüm

Güneş gözlüğünüzü çıkarıp NFC terminaline tutmak biraz garip durabilir ancak Visa bu özelliği bir sörf etkinliğinde test ediyor. Burada çoğu kişi mayosuyla geziyor olacak ve büyük ihtimalle üzerinde nakit taşımayacak. Ancak çoğu kişi güneş gözlüğü kullanıyor olacak. Bu sebeple güneş gözlüğünün cüzdandan daha fazla taşındığı ortamlar için bu ideal bir çözüm.

Diğer alanlarda güneş gözlüğü çözümü kullanışsız olabilir ancak Visa büyük ihtimalle bu özelliği sadece güneş gözlüklerine değil, farklı ortamlarda kullanışlı olacak farklı eşyalara da yerleştirmeyi planlıyor. Bu bir anahtarlık ya da yüzük olabilir. Bu teknoloji, gelecekte ‘o sırada elinde ne varsa onunla öde’ şekline dönüşebilir. Hatta Google’ın geliştirdiği ‘eller serbest’ ödeme uygulamasıyla, gelecekte herhangi bir cihaza bile ihtiyaç duyulmadan ödeme yapılabilir. Hindistan’da kullanıcıların parmak iziyle ödeme yaptığını da unutmamak gerek.

Her yerde Visa

Bu gelişmeler, Visa’nın uzun vadeli gelecek planlarının bir parçası olabilir. Şirket IBM’in Watson yapay zeka yazılımı ile birlikte, şeylerin interneti cihazlarına da ödeme yeteneği getirmeyi amaçlıyor. Güneş gözlüğü ile yapay zekanın çok fazla ortak noktası bulunmayabilir ancak her iki teknolojinin de ortak hedefi, Visa’yı hayatın her alanında kullanılabilir hale getirmek.

Gözlükle ödeme deyince bir zamanlar sık sık yayınlanan şu Visa reklamını da hatırlamadan geçmeyelim. Görünüşe göre gelecek gerçekten Visa kabul ediyor.

Kaynak: Retail Dive

Visa bu hafta yaptığı bir açıklamayla, ödeme yapabilen Ray-Ban güneş gözlüklerini tanıttı. Gözlükler yakın alan iletişimi (NFC) kullanarak ödeme yapabiliyor. Visa bu ürünü Avustralya'da gerçekleştirilen Dünya Sörf Ligi etkinliğinde deniyor. Şirket ayrıca gözlükleri ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen South by Southwest festivalinde de tanıttı. Visa'nın marka ve inovasyondan sorumlu Pazarlama Müdürü Chris Curtin, markanın sloganının "Olmak istediğiniz her yerde" olduğunu ve bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti. Curtin "Bizim görüşümüz, güneş gözlüğü ya da yüzük gibi normalde ödeme yapma özelliği olmasını beklemediğiniz ürünleri pazara sunmak." şeklinde konuştu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği