Yapay zeka işçi ayaklanmasına sebep olabilir

Yapay zeka, eskiden 'otomasyona geçmesi mümkün değil' denen işlerin yerini aldıkça, gelecekte bir 'beyaz yakalı isyanı' görme ihtimalimiz artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hızla gelişen yapay zeka, bir zamanlar ‘otomasyona geçmesi mümkün değil’ denen işlerin yerini almaya hazırlanıyor. Oxford araştırmacılarının çalışmalarına göre, işini kaybetmesi en muhtemel gruplar arasında, emlakçılar, sigortacılar ve spor hakemleri yer alıyor.

1990’lı yıllarda, yapay zekanın ‘computer vision’ olarak bilinen alt alanında çalışmalar yürütülürken, en büyük sorunlardan biri rastgele bir fotoğraf seçip ona uygun tanım yazabilen bir yazılım geliştirmekti. O zamanlarda, bilgisayarlar insan yüzüyle bir tabak makarnayı dahi ayırt edemiyordu.

Sadece 20 yıl sonra ise donanım, büyük veri, paralel işleme ve sinir ağlarındaki gelişmeler büyük yol kat etti. Yapay zeka artık tercüme yapabiliyor, şarkı besteleyebiliyor, sınav kağıdı değerlendirebiliyor. Bilgisayarların, insanların yapabildiği bazı işleri yapamayacağı fikri her geçen gün çürüyor. Yapay zeka sayesinde para kazanan insanların bile endişeleri var. Elon Musk, yapay zekayı ‘insanlık için en büyük tehdit’ olarak görüyor. Bill Gates, “Bazı insanlar neden endişelenmiyor anlamıyorum.” diyor. Eğer gelecek bilimci Ray Kurzweil haklıysa, 2045 yılında bilgisayarlar her alanda insanlardan daha iyi hale gelecek.

Beyaz yakalı isyanı

Gelecekte yaşanması muhtemel bir isyanı çıkaracak kişiler beyaz yakalılar olacağı için etkili şekilde organize olma konusunda sorun yaşamayabilirler. Asıl sorunun hatalı bir ekonomik sistemden kaynaklandığının farkında olacaklardır. Ayrıca, muhtemelen kendileri gibi işsiz olacak halkın ilgisini çekecek konuşma becerileri de olacaktır. Yapay zeka insanların işini elinden alınca, teknolojiye sahip azınlık bu durumdan faydalanacakken en fazla zararı toplum görecek. Bu yüzden, bu durum teknolojik değil politik bir sorun olarak kabul edilebilir.

Kaynak: Business Insider

Yapay zeka, 'otomasyona geçmesi mümkün değil' denen işlerin yerini aldıkça, gelecekte bir 'beyaz yakalı isyanı' görme ihtimalimiz artıyor. Oxford araştırmacılarının çalışmalarına göre, işini kaybetmesi en muhtemel gruplar arasında, emlakçılar, sigortacılar ve spor hakemleri yer alıyor. Sadece 20 yıl sonra ise, donanım, büyük veri, paralel işleme ve sinir ağlarındaki gelişmeler büyük yol kat etti. Yapay zeka artık tercüme yapabiliyor, şarkı besteleyebiliyor, sınav kağıdı değerlendirebiliyor. Bilgisayarların, insanların yapabildiği bazı işleri yapamayacağı fikri her geçen gün çürüyor. Gelecekte yaşanması muhtemel bir isyanı çıkaracak kişiler beyaz yakalılar olacağı için etkili şekilde organize olma konusunda sorun yaşamayabilirler. Asıl sorunun hatalı bir ekonomik sistemden kaynaklandığının farkında olacaklardır. Ayrıca, muhtemelen kendileri gibi işsiz olacak halkın ilgisini çekecek konuşma becerileri de olacaktır. Yapay zeka insanların işini elinden alınca, teknolojiye sahip azınlık bu durumdan faydalanacakken en fazla zararı toplum görecek. Bu yüzden, bu durum teknolojik değil politik bir sorun olarak kabul edilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği