Bu yıl yapay zekaya 35,8 milyar Dolar harcanacak

Küresel yapay zeka harcamalarının bu yıl 35,8 milyar Dolar'a ulaşması, 2022'ye kadar ise bu harcamanın 79,2 milyar Dolar'ı geçmesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırma ve danışmanlık şirketi IDC’nin araştırmasına göre, bu yıl küresel yapay zeka harcamalarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 44 artarak 35,8 milyar Dolar’a ulaşması bekleniyor. 2022’de ise bu harcamanın 79,2 milyar Dolar ile iki katından daha fazlasına çıkması bekleniyor. 2022’ye kadar yıllık artışın yüzde 38 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Perakende satış endüstrisi 5,9 milyar Dolar’la yapay zeka sistemlerine en çok para harcayan endüstri konumunda. Endüstride otomatik müşteri hizmeti, uzman alışveriş danışma servisleri ve ürün önerileri gibi alanlarda yapay zekadan faydalanılıyor. Bankacılık ise 5,6 milyar Dolar ile ikinci sırada yer alıyor. Bu sektörde de otomatik tehdit algılama ve önleme sistemleri ile sahtecilik analizi gibi konularda yapay zeka kullanılıyor. Parçalı üretim, sağlık hizmetleri ve süreç üretimi gibi sektörler de perakende satış ve bankacılığı takip ediyor.

Büyüme 10 yıl boyunca hız kaybetmeyecek

IDC’den Marianne Daquila “Dünya genelinde yapay zeka girişimlerinin operasyonları optimize etmesi, müşteri deneyimini dönüştürmesi ve yeni ürün ve servisler sunması ile şu anda her endüstride önemli yapay zeka sistemleri harcamaları görülebiliyor. Bu durum, akıllı süreç otomasyonu, uzman alışveriş danışmanları ve ürün önerileri gibi kullanım alanları ile de kanıtlanmış durumda. Yapay zeka ile ilgili teknolojilerin ilerlemesi önümüzdeki 10 yıl boyunca, her yıl çift haneli büyüme gösterecek.” diyor.

IDC, bu yıl en çok yatırım alacak yapay zeka kullanım alanlarının otomatik müşteri hizmetleri birimleri (4,5 milyar Dolar) satış işleme önerileri ve otomasyonu (2,7 milyar Dolar) olacağını düşünüyor. Otomatik tehlike algılama ve önleme sitemlerinin de 2,7 milyar Dolar yatırım alması bekleniyor.

Kaynak: Mediapost

Uluslararası Veri Kurumuna (IDC) göre bu yıl küresel yapay zeka harcamalarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 44 artarak 35,8 milyar Dolar'a ulaşması bekleniyor. 2022'de ise bu harcamanın 79,2 milyar Dolar ile iki katından daha fazlasına çıkması bekleniyor. 2022'ye kadar yıllık artışın yüzde 38 civarında olacağı tahmin ediliyor.Perakende satış endüstrisi 5,9 milyar Dolar'la yapay zeka sistemlerine en çok para harcayan endüstri konumunda. Bankacılık ise 5,6 milyar Dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği