Sadece 4 kişinin çalıştığı e-ticaret dağıtım merkezi

Çin'in en büyük e-ticaret şirketlerinden JD.com Şangay'da açtığı yeni deposunda sadece robotların bakımı için dört insanın çalıştığını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in en büyük e-ticaret şirketlerinden JD.com Şangay’da açtığı yeni deposunda sadece robotların bakımı için dört insanın çalıştığını söyledi. Deponun diğer işleri robotlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Çin’de artan işçilik ücretleri bir çok endüstrinin otomasyona yönelmesine sebep oldu. Bu yüzden robotik alanında yatırım ve araştırma miktarı da artış gösterdi. Çin’in büyük yapay zeka hamlesinin de bu durumdan etkilenmesi bekleniyor.

Ürün depoları robotlara emanet

Haberlerde sürekli otomasyonla birlikte kaybedilecek işlerden bahsediliyor. Ancak büyük ölçekte perakende satış yapma işleminin halihazırda çoğunlukla otomatik olarak gerçekleştiğini unutmamak gerek. Örneğin Amazon’un depolarından birine girdiğinizde raflar arasında dolaşan ve ürünleri taşıyan bir çok robot görmeniz mümkün. Milyonlarca ürün ve paketin otomatik sistemler tarafından yönlendirildiğini ve takip edildiğini de görebilirsiniz.

Çoğu ikmal görevi kolaylıkla otomatik hale getirilebilse de ürünleri toplamak ve paketlemek gibi işlemlerin otomatik hale getirilmesi biraz daha zor. JD.com tarafından yayımlanan video, şirketin bu zorlu görevleri de özel makineler aracılığıyla gerçekleştirmek için çalıştığını gösteriyor. Ayrıca yapay zeka görüntüleme sistemlerinin, işleme giren paketleri incelediği de görülebiliyor.

Kaynak: Technology Review

Çin'in en büyük e-ticaret şirketlerinden JD.com Şangay'da açtığı yeni deposunda sadece robotların bakımı için dört insanın çalıştığını söyledi. Deponun diğer işleri robotlar tarafından gerçekleştiriliyor. Şirketlerin robotlara yönelmesinin en önemli sebebi artan işçilik ücretleri. Robotik ve yapay zekadaki gelişmeler de daha fazla işin robotlara devredilmesine yardımcı oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği