Robotiğe yönelik 10 öngörü

IDC Manufacturing Insights tarafından yayınlanan raporda, robotik endüstrisinin 2017-2020 yılları arasında ne yönde değişeceğine dair tahminler yer alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IDC Manufacturing Insights tarafından yayınlanan “IDC Futurescape: Dünya Çapında 2017 Robotik Tahminleri” adlı raporda robotik endüstrisinin 2017-2020 yılları arasında ne yönde değişeceğine dair tahminler yer alıyor. IDC Asya/Pasifik Araştırma Yöneticisi Dr. Jing Bing Zhang “Yapay zeka, bilgisayar görüşü, navigasyon, MEMS sensörleri ve yarıiletken teknolojilerindeki teknolojik gelişmeler; kapasite, performans, otonomluk, kullanım kolaylığı ve maliyet uygunluğu gibi konularda yeniliklerin önünü açmaktadır.” şeklinde konuştu.

Zhang ayrıca 2017 ve daha sonrasında bilişim teknolojisi liderlerine yardımcı olacak ve engel çıkaracak ana robotik trendlerini ve en önemli stratejik tahminleri açıkladı.

 1. Hizmet olarak robot: 2019’a kadar ticari robotik uygulamalarının yüzde 30’u “hizmet olarak robot’ iş modeli ile gerçekleştirilerek robot kullanım masrafları düşürülecek.
 2. Robotlardan sorumlu yönetim kurulu üyeleri: 2019’da kadar lider organizasyonların yüzde 30’unda şirket içindeki robotik uygulamalarından sorumlu üst düzey birer yönetici bulunacak.
 3. Rekabet alanı evrimi: 2020’ye kadar şirketler, yeni oyuncuların da pazara girmesiyle, robot sağlayıcı konusunda çok daha fazla seçeneğe sabit olacak.
 4. Robotik yetenek avcılığı: 2020’ye kadar robotik büyümesi artarak yetenek avcılığını da beraberinde getirecek. Robotikle ilgili işlerin yüzde 35’inde eleman sıkıntısı yaşanırken maaşlar en az yüzde 60 oranında artacak.
 5. Robotik düzenlemeleri: 2019’a kadar hükumetler robotikle ilgili düzenlemeleri yürürlüğe sokacak. Bu düzenlemeler güvenlik, emniyet ve mahremiyet alanlarında ve işlerin korunmasına yönelik olarak hazırlanacak.
 6. Yazılım tabanlı robotlar: 2020’ye kadar robotların yüzde 60’ı bulut tabanlı yazılımlar sayesinde yeni becerilere, bilişsel yeteneklere ve uygulama programlarına sahip olacak. Bu durum robotik bulut piyasasının oluşmasına yol açacak.
 7. Robot iş birliği: 2018’e kadar tüm yeni robotların yüzde 30’u, diğerleri ile bir arada çalışabilen akıllı robotlar olacak. Günümüzden üç kat daha hızlı olacak olan bu robotlar insanlarla birlikte güvenli bir şekilde çalışabilecek.
 8. Zeki robot ağı: 2020’ye kadar ticari robotların yüzde 40’ı aynı zamanda ortak bir yapay zekaya bağlı olarak çalışacak. Bu da ortalama robot etkinliğini iki kata kadar artıracak.
 9. Fabrika dışında büyüme: 2019’a kadar, lojistik, sağlık, altyapı ve kaynak alanındaki büyük organizasyonların yüzde 35’inde operasyonların otomatize edilmesi için robotlardan faydalanılacak.
 10. E-ticaret için robotik: 2018’e kadar dünyanın en büyük 200 e-ticaret ve her kanaldan satış şirketinin yüzde 45’i depo dolumu ve gönderim işlemlerinde robotlardan yararlanacak.
Kaynak: IDC

IDC Manufacturing Insights tarafından yayınlanan "IDC Futurescape: Dünya Çapında 2017 Robotik Tahminleri" adlı raporda robotik endüstrisinin 2017-2020 yılları arasında ne yönde değişeceğine dair tahminler yer alıyor. Rapora göre önümüzdeki yıllarda en fazla gelişme göreceğimiz alanlar şu şekilde:

 1. Hizmet olarak robot
 2. Robotlardan sorumlu yönetim kurulu üyeleri
 3. Rekabet alanı evrimi
 4. Robotik yetenek avcılığı
 5. Robotik düzenlemeleri
 6. Yazılım tabanlı robotlar
 7. Robot iş birliği
 8. Zeki robot ağı
 9. Fabrika dışında büyüme
 10. E-ticaret için robotik

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği