200 milyon Dolar yatırım alan robotik girişimi Anki kapanıyor

Anki'nin popüler ürünü Cozmo
Bir dönem büyük umut vadeden, ürünleri Apple'ın etkinliğinde tanıtılan robotik şirketi Anki, yeterli fon bulamadığı için kapanma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıllarda toplam 200 milyon Dolar risk sermayesi toplayan robotik şirketi Anki’nin tüm çalışanlarını işten çıkaracağı ve şirketin kapatılacağı belirtildi. Recode’un aldığı bilgiye göre Pazartesi sabahı yapılan toplantıda CEO Boris Sofman çalışanlarına işlerine son verileceğini ve 200’e yakın çalışana bir haftalık tazminat ödeneceğini açıkladı. Sofman çalışanlara birkaç gün önce şirketin fon arayışı çerçevesinde bir anlaşmanın son anda iptal olduğunu ve bu durumun şirketin geleceğini tehlikeye attığını söylemişti.

‘Sevimli’ bir şirketti

Girişim ürettiği Cozmo gibi küçük robotlar sebebiyle sıklıkla ‘sevimli’ olarak tanımlanıyordu. Ancak Index Ventures ve Andreessen Horowitz gibi girişimcilerden ciddi miktarda yatırım almıştı. Andreessen Horowitz kurucularından Marc Andreessen bir dönem Anki’nin yönetim kurulunda görev almıştı. Anki geçtiğimiz sonbaharda, 2017 yılında 100 milyon Dolar gelire ulaştığını ve 2018’de bu sayının daha da artmasını beklediğini söylemişti. Yani kapanan şirket düşünüldüğü gibi küçük, sevimli bir şirketten ziyade ABD’nin önemli girişimlerinden biriydi.

Yönetimden çalışanlara yapılan açıklamada Microsoft, Amazon ve Comcast gibi şirketlerden birinin Anki’yi satın alması ihtimali üzerinde durulduğu belirtilmişti. Şirket Recode’a yaptığı bir açıklamada “Donanım ve yazılım üretimini destekleyecek ve uzun dönemli ürün yol haritasını gerçekleştirecek yeterli fonlamaya erişemedik” denildi. Açıklama şöyle devam etti: “Geçmişteki başarılarımıza rağmen gelecekte ürün geliştirmek ve platformlarımızı genişletmek için fon bulmak amacıyla her tür finansal yolu denedik. Stratejik bir yatırımcı ile yapmak üzere olduğumuz önemli bir mali anlaşma son aşamada iptal edildi ve anlaşmaya varamadık. Hiçbir çalışanımızın ve ailelerinin mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz ve seçenekleri değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Tüketici robotiği oyuncağın ötesine geçemedi

Carnegie Mellon Üniversitesinden robotik uzmanları tarafından kurulan Anki bir ara robotik dünyasında oldukça ciddi bir yere sahipti. Şirketin ilk ürünü Anki Drive, Apple’ın 2013 etkinliğinde sahnede tanıtılmıştı. Ancak şirketin yarattığı heyecan son yıllarda dağıldı. Yatırımcılar şirketin donanımlarının genellikle oyuncağa benzemesi sebebiyle yatırım yapma konusunda kararsız kaldılar.

Tüketici robotiği sektörü bu aralar zor bir dönemden geçiyor. Jibo adlı bir diğer robotik şirketi de yakın zamanda kapanmak zorunda kalmıştı. Anki’nin yapay zekalı arabaları Toys R Us gibi oyuncak dükkanlarında oldukça ilgi görse de şirket son yıllarda odağını oyuncaklardan daha çok işlevsel robotlara çevirmişti. Gelecekte şirketin elindeki değerlere ne olacağı henüz belli değil.

Sofman, 2017 yılında Recode’a yaptığı bir açıklamada “Bizim için Anki hiçbir zaman bir oyuncak şirketi hatta bir eğlence şirketi olmadı. Biz onu bir robotik ve yapay zeka şirketi olarak düşünüyorduk.” demişti.

Kaynak: Vox

Geçtiğimiz yıllarda toplam 200 milyon Dolar risk sermayesi toplayan robotik şirketi Anki'nin tüm çalışanlarını işten çıkaracağı ve şirketin kapatılacağı belirtildi. Recode'un aldığı bilgiye göre Pazartesi sabahı yapılan toplantıda CEO Boris Sofman çalışanlarına işlerine son verileceğini ve 200'e yakın çalışana bir haftalık tazminat ödeneceğini açıkladı. Sofman çalışanlara birkaç gün önce şirketin fon arayışı çerçevesinde bir anlaşmanın son anda iptal olduğunu ve bu durumun şirketin geleceğini tehlikeye attığını söylemişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği