Teknoloji öncülerinin demokrasi yatırımı

LinkedIn kurucularından Reid Hoffman, sosyal adalet imza kampanyaları platformu Change.org’a yapılacak 30 milyon Dolar’lık yatırımda başı çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

LinkedIn kurucularından Reid Hoffman, sosyal adalet imza kampanyaları için hizmet veren Change.org sitesine yapılacak 30 milyon Dolar’lık yatırımda başı çekiyor. Hoffman’a bu yatırımda Bill Gates ve Sam Altman gibi isimler de eşlik ediyor.

LinkedIn üzerinden paylaştığı yazıca Hoffman şu ifadelere yer verdi: “İş birliği halinde hareket etmek için küresel bir merkez görevi gören Change.org günümüzde hızla artan sivil katılım için çok önemli bir demokrasi gücü sunuyor. Change.org sayesinde, sizin için önemli olan konularda bir değişiklik yaratmak için lobi çalışmaları yürütmenize gerek kalmıyor.”

2007 yılında Ben Rattray tarafından kurulan platform, bugüne dek 200 milyon kişi tarafından; insan hakları, çevre, eğitim ve sağlık konularında farkındalık yaratmak amacıyla kullanıldı. Rattray, platformun küresel misyonu hakkında yazdığı yazıda “Yeni ve daha fazla katılımcı bir demokrasi geliştirmenin ilk aşamalarındayız ve taknolojinin sivil etkileşimi dönüştürme potansiyelini gerçeğe dönüştürmek için, bize daha geniş bir erişim ve daha derin bir katılım imkanı sağlayan araçlar geliştirmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

Silikon Vadisi’ndeki her yeni girişimin hayali ‘dünyayı değiştirmek’tir. Bu girişim tam olarak bunu yapıyor.

Hayır kurumu değil, şirket

Ancak şirketin toplumsal olaylara olan ilgisi sizi yanıltmasın; Change.org kar amacı gütmeyen bir kuruluş değil, sıradan bir şirket. Diğer şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan, imza kampanyalarına sponsor olmaları için ödeme alan Change.org yılda 20 milyon Dolar gelir elde ediyor. Ne var ki bu kazanç, şirketin geçtiğimiz yıl Eylül ayında çalışanlarının yüzde 30’unu işten çıkarmasına engel olamadı. Daha sonra kitle fonlaması özelliğini platforma ekleyen şirket buradan da milyonlarca Dolar’lık gelir elde etti.

Hoffman’ın yapmaya hazırlandığı yatırım, aslında bir ilk değil. Ünlü iş adamı 2014 yılında da Richard Branson, Ashton Kutcher ve Ev Williams gibi isimlerle birlikte Change.org’a yatırım yapmıştı. Change.org 2012’den bu yana 42 milyon Dolar yatırım aldı.

Kaynak: TechCrunch

LinkedIn kurucularından Reid Hoffman, sosyal adalet imza kampanyaları için hizmet veren Change.org sitesine yapılacak 30 milyon Dolar’lık yatırımda başı çekiyor. Hoffman’a bu yatırımda Bill Gates ve Sam Altman gibi isimler de eşlik ediyor. Kar amacı bulunan bir şirket olan Change.org, 2012’den bu yana bir çok ünlü yatırımcıdan toplam 42 milyon Dolar yatırım aldı.Bir yanıt

  1. Birkan ulusoy avatarı

    Kar amaçlı bir şirket olması güzel amaçlara aracılık ettiği gerçeğini değiştirmiyor ancak gelecekte bu bir manipülasyon malzemesi olarak kullanabilir. Keşke bu alanda açık kaynak bir organizasyon öne çıkarılsa.

Yorumunuz: