Bir yapay zeka eğitim kurumu olarak Minecraft

Microsoft, geliştirdiği Malmö Projesi kapsamında yapay zekanın gerçek dünyaya dair algılarını geliştirmesi için Minecraft üzerinde deneyler yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, Minecraft oyununun deneysel bir versiyonunu, yapay zekanın sınırlarını zorlamak için kullanıyor. Malmö Projesi (Minecraft’ın üretildiği ülke olan İsveç’te bir şehir) adı verilen versiyonda oyun destekli öğrenme algoritmalarının bir karakteri kontrol etmesine izin veriyor.

Psikolojiden ilham alınarak geliştirilen destekli algoritmalar yapay zekaları belirli bir çevreye yerleştirerek nasıl daha fazla kazanç elde edeceklerini bulmalarını sağlıyor. Microsoft araştırmacıları bu ödüllerin kademeli olarak artması ile yapay zekanın yeni hedefleri öğrenmek için eğitilebileceğini düşünüyor.

Minecraft’ın kum havuzu mantığı, oyunu yapay zeka için ideal çalışma alanına dönüştürüyor. Oyunun içinde yapay zeka labirentlerden ya da çukurlardan tek başına çıkmayı ya da iş birliği yapmayı öğreniyor. Malmö Projesi’nin ön gösteriminde bulunan Valencia Üniversitesi Profesörü Jose Hernandez-Orallo “Minecraft pek çok alanda gerçek dünyaya çok benziyor. İmkanlar çok çeşitli.” şeklinde konuştu.

Gerçek deneylerden çok daha ucuz

Malmö gibi bir araştırma, tekrar tekrar test yapmayı ve deneme-yanılma yöntemi uygulamayı gerektiriyor. Bu sebeple Malmö için Minecraft gibi bir ortam gerçek dünyadan daha etkili. Malmö’nün karakteri testler sırasında sık sık sanal su birikintilerinin içine düşüyor, çünkü suya girmemeyi öğrenmesi için önce defalarca suya girmesi ve sonuçlarını öğrenmesi gerekiyor. Aynı deney gerçek robotlarla gerçek dünyada yapılacak olsa çok daha masraflı olurdu.

Oyunun bu deneysel moduna insan kullanıcılar da girebiliyor. İnsanlar Malmö ile iş birliği yapabiliyor ve sohbet edebiliyor. Proje aslında yapay zekanın geliştirilmesi için tasarlanmış olsa da, gelecekte Minecraft’ın oynanışını da etkileyebilir. Microsoft Cambridge araştırmacısı Katja Hoffman “Uzun vadede, oyunun içinde her oyuncu tarafından, belirli hedeflere erişmek için eğitilebilen yapay zekalar üretmek istiyorum” diyor.

Project-Malmo-from-Microsoft-to-help-develop-AI

Geliştiricilere açıldı

Bu konuda Microsoft da Malmö’yü açık kaynaklı yaparak geliştiricileri yapay zekayı eğitmeye davet etti. GitHub üzerinden yayınlanan kodlar, geliştiricilerin belirli komutları algılayabilen yapay zekalı oyuncular üretmesine yardımcı olabilir. Malmö geliştiricilerinden Matthew Johnson, “Eğer bir gün Youtube’da, bizim modumuz sayesinde geliştirilmiş yeni ilginç özelliklerin tanıtıldığını görürsem çok mutlu olurum” diyor.

Kaynak: Popular Mechanics

Microsoft, Minecraft oyununun deneysel bir versiyonunu, yapay zekanın sınırlarını zorlamak için kullanıyor. Malmö Projesi adı verilen versiyonda oyun destekli öğrenme algoritmalarının bir karakteri kontrol etmesine izin veriyor. Böylece gerçek dünyada gerçekleştirilse çok büyük harcamalar gerektirecek araştırmalar sanal ortamda masrafsız bir şekilde gerçekleştiriliyor.Yorumunuz: