Minecraft ile yapay zeka eğitimi

Microsoft, Minecraft ile uyumlu çalışan yapay zeka düzenleme yazılımı AIX'i üretti. AIX Haziran'da gelecek ve ücretsiz olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, Minecraft üzerinde yapay zeka çalıştırılabilmesi için AIX adında bir program geliştirdiğini açıkladı. AIX ile birlikte yapay zeka geliştiricileri Minecraft üzerinde denemeler yapabilecek. Böylece kontrollü bir ortamda masrafsız bir şekilde yapay zeka geliştirilebilecek.

Minecraft küp şeklinde bloklardan oluşan ve her blokun yerinin değiştirilebildiği, sınırsız alternatiflerle dolu bir oyun. Oyun bir karakterin bakış açısından oynanıyor. Bu özellikleri Minecraft’ı yapay zeka denemek için ideal bir ortam haline getiriyor. Oyunda karakterler yüksek bir yerden düşme, boğulma ve yanma gibi sebeplerle ölebiliyor. Yapay zekalı karakterler oyunu oynayarak kendilerini geliştirip bir süre sonra bu tarz tehlikelerden sakınmayı öğrenebilir. Bu yetenekler de gerçek dünyadaki robotlara birebir aktarılabilir.

AIX ücretsiz olacak

Microsoft AIX yazılımının açık kod olacağını ifade etti. Yani yapay zeka geliştirmek için tek ihtiyacınız olan şey Minecraft oyunu (19.95 Euro) ve biraz programlama bilgisi. Ancak herkesi bu projeye dahil etmek isteyen Microsoft, programın çocukların da kullanabileceği versiyonlarla birlikte, yapay zeka ile ilgili öğretici videolar yayınlayacağını duyurdu. Böylece genç yaşlı herkes, hiçbir masraf olmadan yapay zeka geliştirmeyi öğrenebilecek.

Oyuncuların Minecraft evreninde devasa yapılar inşa ettiklerini hatta çalışan işlemciler tasarladıklarını gördük. Böylesine sınırsız bir evrenin yapay zeka ile bir araya gelmesi ile normalde oyuncuların akıl edemedikleri yepyeni kullanımlar da ortaya çıkabilir.

Yapay zekalı karakterler şimdilik sadece tek kişilik oyunlarda kullanılabilecek. Ancak Microsoft asıl amacın zaman içinde bu karakterlerin diğer insanlarla birlikte oynaması olduğunu söyledi. AIX’in Haziran ayında kullanıma sunulması hedefleniyor.

Microsoft'un yeni ürünü AIX, Minecraft üzerinde yapay zeka denemeleri yapmaya olanak sağlayan bir program. AIX ile kullanıcılar hiçbir masraf ve risk olmadan yapay zeka ile ilgili deneyler yapabilecekler.  Gelecekte yapay zekalı karakterlerin gerçek oyuncularla birlikte oynayabilmesi amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği