Minecraft müfredata hazır

Dünyanın en popüler oyunlarından Minecraft’ın Eğitim Sürümü, tüm dünyadaki okulların ücretsiz denemesi için kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Öğrencilerin dikkatini toplayamamaktan şikayet eden bir öğretmenseniz sınıfta isteyeceğiniz en son şey bir bilgisayar oyunu olabilir. Ancak Microsoft perşembe günü sınıflarda kullanılmak üzere geliştirdiği Minecraft Eğitim Sürümü’nü kullanıma sundu.

Minecraft Eğitim Sürümü, tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri olan (100 milyon adedin üzerinde) Minecraft’ın üzerinde bazı düzenlemeler yapılmış bir versiyonu. Oyunda karakteriniz küp şeklinde bloklardan oluşan bir dünyayı keşfediyor ve geceleri ortaya çıkan zombi, iskelet gibi yaratıklardan korunmaya ya da onlarla savaşmaya çalışıyor. Oyunda, oyuncunun yeteneğine ve sabrına bağlı olarak korunma amacıyla küçük kulübeler de yapılabiliyor karmaşık sanal makineler de. Yaratıkların etkisiz hale getirildiği yaratıcılık modunda ise oyuncular sınırsız kaynakla diledikleri her şeyi inşa edebiliyor.

Açık uçlu tasarım oyunu yaratıcı keşifler için uygun hale getiriyor. Bu da okulların akın akın Minecraft’a yönelmesine sebep oluyor. Bu oyun, çocukların aralıksız oynadığı bir oyunun yetişkinler tarafından onaylandığı ender bir örnek. Microsoft’un Minecraft Eğitim Sürümü bugüne kadar 100’den fazla okulda test ediliyordu. Şirket şimdi bu test programını dileyen tüm okullar için ücretsiz olarak sunuyor. Eylül ayında piyasaya sürülecek olan tam versiyonda ise maliyetin öğrenci başına 1 ila 5 dolar olması bekleniyor.

Bu oyun, orijinal Minecraft’a göre şu yönlerde farklılık gösteriyor:

  • 30’a kadar öğrencinin kolayca aynı sanal dünyaya katılabildiği işbirliği modu.
  • Öğrencilerin ekran görüntüsü almasını ve çalışmalarını belgelemelerini sağlayan araçlar.
  • Öğretmenlerin, öğrencileri yönlendirmek için kullanabileceği kara tahtalar ve diğer (NPC) karakterler.
  • Okulların giriş sistemleri ile entegrasyon.

Bir sınıf arayüzü üzerine de çalışıldığı belirtiliyor. Bu arayüz öğrencilerin karakterlerinin haritanın neresinde olduğunun öğretmenler tarafından görülebilmesini ve öğretmenlerin buraya ışınlanıp oyun içinde öğrenciler ile sohbet edebilmesini sağlıyor.

Microsoft ayrıca Minecraft Eğitim Sürümü üzerinde kullanılabilecek bir dizi eğitim projesi paylaştı. Bu projeler arasında nüfus artışı, ormanların yok olması ve faktörler ve katsayılar gibi matematik kavramları bulunuyor.

minecraft-educationtutorial

Bir süredir üzerinde çalışılan ve bazı okullarda test edilen Minecraft Eğitim Sürümü artık tüm okullar tarafından kullanılabiliyor. Halen test aşamasında olan oyunun tam sürümünün Eylül ayında piyasaya sürülmesi ve öğrenci başına 1 ila 5 dolara kullanılabilmesi bekleniyor. Açık dünya tasarımı ile çocukların yaratıcı keşiflerde bulunmasını sağlayan oyun, okullarda kullanılmak üzere değiştirildi. Bu versiyonda 30’a kadar öğrenci işbirliği içinde çalışabiliyor ve öğretmen öğrencilere kara tahtalar ve diğer karakterler aracılığıyla yol gösterebiliyor.Bir yanıt

  1. Abdullah avatarı
    Abdullah

    ?????

Yorumunuz: