Robot-insan rekabetinin zaman çizelgesi

Oxford ve Yale Üniversitelerinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yıl içinde yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsan-robot ilişkisindeki dengeler her geçen gün değişiyor. Son gelişmelere göre 2027 yılında 18 tekerli bir kamyonun şoför koltuğunda bir insanın olmasını veya 2053 yılında ameliyatlara insan elinin değmesini beklememeliyiz. Oxford ve Yale Üniversitelerinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yılda yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek. Çalışma, robotların insanların görevlerini zamanla alacağını düşünen 352 yapay zeka araştırmacısının anket sonuçlarına dayanıyor.

Araştırmanın başındaki isimlerden Katja Grace ve meslektaşları robotların on yıl içinde öncelikli olarak yer almasını bekledikleri mesleklerin ezbere dayalı ve mekanik görevler olacağını düşünüyor. Çeviribilim sayesinde 2024 yılından itibaren robotların insan performansını geçeceği tahmin edilirken 2026 yılında lise düzeyindeki makale yazımında robotların insanları geçeceği iddia ediliyor. İleri düzey matematik, kitap yazmak gibi daha karışık görevlerin yapay zekalar tarafından gerçekleştirilmesi daha uzun zaman alacak olsa bile 2051 yılında insanların gerçekleştirdiği bütün görevlerin ve 2136 yılında da bütün mesleklerin otomatikleşebileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar çalışmada konuyla ilgili olarak “Yapay zekanın gelişimi; ulaşım, sağlık, bilim, finans ve orduyu yeniden şekillendirerek modern yaşama uyarlayacak. Bu sonuçlar, araştırmacı ve politikacılar arasında yapay zekadaki eğilimleri tahmin etme ve yönetme konularında tartışmalara neden olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Business Insider

Oxford ve Yale Üniversitelerinin sürdürdüğü bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yılda yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek. Çalışma, robotların insanların görevlerini zamanla alacağını düşünen 352 yapay zeka araştırmacısının anket sonuçlarına dayanıyor. Robotların on yıl içinde öncelikli olarak ezbere dayalı ve mekanik görevlerde yer alacağı ve 2051 yılında insanların gerçekleştirdiği bütün görevlerin ve 2136 yılında da bütün mesleklerin otomatikleşebileceği düşünülüyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği