Yapay zekaya da günah (mı?)

Oxford Üniversitesi'nden matematikçi Marcus du Sautoy, yapay zeka ile çalışan robotların da insanlar gibi temel haklara sahip olması gerektiğini söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Belki de Terminatör/Skynet benzeri bir dünya hakimiyeti düşündüğümüz kadar uzakta değildir. Günümüzde robotlar hizmet sektöründen avukatlığa, polislikten müzisyenliğe kadar pek çok işi yapıyor. Yapay zekanın korku veren gelişmeleri sadece uzmanların değil toplumun da kendimizi robotlardan nasıl koruyacağımızı düşünmesine sebep oldu.

Peki madalyonun öbür yüzüne bakarsak, insan gibi olmaya her gün bir adım daha yaklaşan robotların da insanlardan korunması için onlara haklar vermeli miyiz?

Oxford Üniversitesi’nde matematik eğitimi veren Marcus du Sautoy bu soruyu soruyor. Gelişmiş yapay zeka ile donatılmış robotlara yaklaştıkça onların da ahlaki ve yasal olarak korunması için gerekli hakların tanınması gerekmez mi?

“Artık ‘bu şeyin bir benlik algısı var’ diyebileceğimiz noktaya yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Belki de bunun bir eşiği vardır ve birdenbire bilinç ortaya çıkar.” diyen Sautoy şöyle devam etti: “Eğer bu varlıkların bir bilinç düzeyi olduğunu fark edersek onlara haklar tanımamız da gerekebilir. Bu heyecan verici bir dönem.”

“Bu konuyu tartışmak önemli”

Sautoy robotik ve beyin bilimi konusundaki ilerlemeler göz önüne alındığında bu konuyu tartışmanın önemli olduğuna inanıyor. Sautoy’a göre şimdiki bilinç anlayışımız insanların diğer bilinçli canlıları organik ya da sentetik olarak ayırt etmeden herkese aynı şekilde saygı göstermeye devam etmesi gerektiğini düşündürüyor.

Marcus du Sautoy sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bir altın çağ yaşıyoruz. Durumumuz elinde teleskop olan Galileo gibi. Biz de beynin içine bakabilecek teleskoplara sahibiz ve bu bize çevremizi daha önce hiç görmediğimiz şekilde görme imkanı veriyor. Bebeklerde ayna evresi denen bir aşama vardır. Bir çocuk aynaya baktığında karşısındaki görüntünün kendisi olduğunun farkına varır ve bir benlik algısı oluşur. Beyin gelişimi konusunda bir kaynama noktası olduğunu sanıyorum. Bu bahsettiğim eşik noktası olabilir.

Felsefeciler bu durumun, bir makinenin bir şeyler hissettiği ya da bir benlik algısı olduğu anlamına gelmediğini iddia edebilir. Belki de sadece bizim onun canlı olduğunu düşünmemiz için gerekli olan şeyleri söylüyordur. Ama insanlar konuştukları zaman da söyledikleri şeylerin doğru olup olmadığını her zaman bilemeyiz.”

 

Her geçen gün insanlara biraz daha benzeyen yapay zekalı robotların gelecekte bir benlik algısı olabileceğini ifade eden Oxford Üniversitesi öğretim görevlisi Marcus du Sautoy, bu robotların da insanlar gibi haklara sahip olması gerektiğini savundu. Sautoy bu alanda sıkça gelişmelerin yaşandığı günümüzde artık bu konuları konuşmanın vaktinin geldiğini söylüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği