Yapay zeka mülkün temelidir

IBM’in geliştirdiği yapay zeka sistemi ROSS, hukuk şirketi Baker & Hostetler’da hukuk asistanı olarak çalışmaya başladı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li hukuk şirketi Baker & Hostetler, IBM’in yapay zeka robotu ROSS‘u, iflas çalışmalarını yönetmesi için işe aldıklarını açıkladı. Şirketin iflas çalışmalarında şu anda 50’ye yakın avukat çalışıyor. ROSS CEO’su Andrew Arruda, başka şirketlerin de ROSS’u kullanmak için anlaşmalar imzaladığını ve bunların da yakın zamanda açıklanacağını dile getirdi.

Dünyanın ilk yapay zeka avukatı ROSS, IBM’in bilişsel bilgisayarı Watson üzerinde oluşturuldu. ROSS okuyarak ya da dinleyerek dili anlayabiliyor, kendisine soru sorulduğunda hipotez üretebiliyor, araştırma yapabiliyor ve referanslarla desteklediği cevaplar sunabiliyor. Ayrıca deneyimlerle de kendini geliştirebilen ROSS, kullanıldıkça daha hızlı ve bilgili bir hale geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Y_cqBP08yuA

İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre “Bir iş arkadaşınıza sorabileceğini soruları düzgün bir İngilizce ile ROSS’a sorduğunuzda konu ile ilgili olabilecek tüm kanunları inceliyor ve ilgili kanunlara ve benzer davalara referans vererek size uygun cevabı iletiyor. Ayrıca ROSS kanun değişikliklerini ve mahkeme kararlarını sürekli takipte tutarak sizin davanızı etkileyebilecek herhangi bir gelişme olduğunda sizi bilgilendiriyor.”

ROSS, binlerce sonuç arasından en alakalı olanları bularak araştırma süresini minimuma düşürüyor. Ayrıca ROSS aradığınız cevapları daha anlaşılır ve günlük bir dille size sunuyor. Baker & Hostetler yöneticisi Bob Craig, ROSS’u işe almalarının ardındaki mantığı şu şekilde açıklıyor: “Baker & Hostetler’da biz, bilişsel bilgisayarlar ve diğer makine öğrenimi yöntemleri gibi yeni gelişen teknolojilerin, müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri geliştirmemize yardımcı olabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Craig sözlerine şöyle devam etti: “Baker & Hostetler ROSS’u geldiği ilk günden itibaren kullanmaya başladı. Gerçek bir endüstri lideri ile yapay zekanın hukuk asistanı olarak kullanılması konusunda ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.”

IBM’in geliştirdiği yapay zeka sistemi ROSS, ABD’li hukuk şirketi Baker & Hostetler tarafından hukuk asistanı olarak işe alındı. ROSS kendisine yöneltilen soruları algılıyor ve ilgili kanunlar ve eski davalara referans vererek ulaştığı sonuçları sunuyor. ROSS ayrıca kanun düzenlemelerini ve mahkemelerin kararlarını takip ederek, davaya etki edebilecek değişiklikleri haber veriyor.9 yanıt

  1. Alparslan avatarı
    Alparslan

    Böyle bir çağa tanıklık ettiğim, için çok mutluyum.

Yorumunuz: