Bob Ross’a saykodelik bir bakış

İnsan-makine ilişkileri konusunda uzman sanatçı Alexander Reben, yapay zekayı halüsinasyon görecek ve insan sesini taklit edecek şekilde düzenledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zekanın görüntü ve ses algılama becerileri, elde ettiği verileri kendi veri tabanındaki bir şeylere benzetmeye çalışmaktan ibaret. Uygulamalar bu konuda başarılı olduğunda herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyor ve işlerimiz hallediliyor. Uygulamalar başarısız olduğunda ise bu bize genellikle sadece bir hata mesajı olarak aktarılıyor. Peki yapay zekanın aklından o sırada neler geçiyor? Yapay zekayı, algılaması gereken görüntü ve sesler konusunda çok daha hassas hale getirirsek ortaya ne çıkar?

Aslında bu alanda yapay zeka, insan beyninden çok farklı çalışmıyor. İnsanlar da gözlerine ve kulaklarına gelen verileri, daha önce gördükleri ve duydukları şeylere benzeterek algılamaya çalışıyor. Ancak zihinsel rahatsızlıklar sebebiyle, duyu organlarımızdan aldığımız veriler beyinde olması gerektiği gibi işlenmezse aslında orada olmayan şeyleri algılamaya başlayabiliyoruz. Halüsinasyonlar (varsanı), beynin çevredeki verileri doğru okuyamamasıyla ortaya çıkıyor. Bu durum aslında ciddi bir sorun ancak insanlar bazen farklı maddeler kullanarak bu hissi geçici olarak yaşamayı da tercih edebiliyor. Halüsinojen sınıfına giren uyuşturucu maddeler insanların duyu organlarından gelen verilerin beyinde okunuş şeklini etkileyerek, olmayan şeyler görmeye ve duymaya sebep oluyor.

Yapay zekaya LSD vermek

Peki yapay zekayı, sensörlerinden gelen verileri algılamak yerine, her görüntü ve sesi pek çok farklı şeye benzetmeye çalışacak şekilde ayarlarsak ne olur? İnsan makine ilişkileri üzerine uzmanlaşmış bir sanatçı olan Alexander Reben, üzerinde oynamalar yaptığı yapay zeka yazılımı ile bu soruya yanıt arıyor. Ünlü ressam Bob Ross’un videolarını, ‘LSD kullanmış’ bir yapay zeka programına izleten Reben, hazırladığı videoyla herkese garip ve ürkütücü bir deneyim yaşatıyor.

Deeply Artificial Trees (Oldukça Yapay Ağaçlar) adını verdiği video çalışmasında Reben, “derin öğrenme sistemlerinin mantıksız etkinliği ve garip çalışma mekanizmalarını gösteriyor. İnsan sesinin özelliklerinin yapay zeka tarafından öğrenildiği ve taklit edilmeye çalışıldığı videoda, yapay zeka aslında orada olmayan görselleri bulmaya çalışırken bir nevi halüsinasyon görüyor.”

Bu çalışma şimdilik ilginç bir örnek olarak dursa da gelecekte sokaklarda gezen robotların ‘farklı deneyimler’ yaşamak için dijital uyuşturucular kullanmaya başlaması hepimiz için büyük tehlike arz edebilir.

Kaynak: Geekologie

Yapay zekayı, sensörlerinden gelen verileri algılamak yerine, her görüntü ve sesi pek çok farklı şeye benzetmeye çalışacak şekilde ayarlarsak ne olur? İnsan makine ilişkileri üzerine uzmanlaşmış bir sanatçı olan Alexander Reben, üzerinde oynamalar yaptığı yapay zeka yazılımı ile bu soruya yanıt arıyor. Ünlü ressam Bob Ross'un videolarını, 'LSD kullanmış' bir yapay zeka programına izleten Reben, hazırladığı videoyla herkese garip ve ürkütücü bir deneyim yaşatıyor.

https://vimeo.com/211758157

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği