Yapay zekanın müzik albümü

IAMAI albümünde yer alan 'Break Free' adlı şarkı, tamamen yapay zeka tarafından yazıldı ve üretildi. Şarkı günümüz pop şarkılarından farksız.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zekanın ürettiği müziklerin gelişimine bakılırsa, önümüzdeki on yıl içinde, geleneksel yollardan şarkı bestelemek ‘eski moda’ olarak kabul edilebilir. Bu akımın son örneği olarak, IAMAI albümünde yer alan ‘Break Free’ adlı şarkı, tamamen yapay zeka tarafından yazıldı ve üretildi.

Makineler yavaş yavaş yaratıcı alanları da işgal etmeye başlamıştı ancak son dönemde yaşanan gelişmeler, yapay zeka ile nelerin başarılabileceğini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl Sony’nin Flow Machine adlı yazılımı, The Beatles tarzında tasarlanmış ilk pop müzik şarkısını üretmişti. Şarkının sözleri bir insan besteci tarafından kaleme alınmış, ayrıca yapay zekanın ürettiği müzik bölümlerinin düzenlenmesinde de insan besteciden yardım alınmıştı.

Şimdi ise YouTube yıldızı Taryn Southern, saniyeler içinde profesyonel müzik üretebilen bir yapay zeka geliştiren Amper adlı şirket ile birlikte çalıştı. İnsan-yapay zeka iş birliği ile ortaya çıkan ilk tekli (single) albüm için Taryn, Amper yapay zekasını sıfırdan bir müzik parçası üretmek için kullandı. Şarkının hazırlanması için Amper sadece saniyede kaç vuruş olacağını (bpm), ritmi, şarkının ruh halini ve müzik tarzını seçti. Taryn kendi vokal melodilerini ve şarkı sözlerini kendisi yazdı. Taryn’in sözleri Amper’ın müziğiyle birleştirilerek son ürün elde edilmiş oldu.

Günümüz şarkılarından farksız

Neticede ortaya çıkan şarkı, günümüzün pop müzik şarkılarına korkutucu derecede benziyor. Eğer bu tarz müzikten hoşlanıyorsanız yeni favori şarkıcınız bir bilgisayar yazılımı olabilir. Yapay zekanın, günümüz pop şarkılarının akışını, ilerleyişini ve tonunu bu kadar iyi taklit etmesi ürkütücü.

Amper, yapay zekalı müzik besteleme sistemini başlangıçta mağazalarda ya da asansörlerde çalınabilecek müzikler bestelemek için geliştirmişti. Böylece insan bestecilere para ödemeye gerek kalmadan, mağazada yapay zekanın ürettiği müzikler çalınabilecekti. Ancak ‘Break Free’ örneğinde görüldüğü gibi bu sistem amatör müzisyenler tarafından da kolaylıkla kullanılabilir.

Teknolojinin getirdiği diğer yenilikler sayesinde, kendi evinde müzik yapan müzisyenlerin sayısının artması gibi, yapay zeka tarafından geliştirilen müzikler de artık sanatçıların saniyeler içinde yepyeni şarkılar üretmesine imkan verecek.

Beste yapamıyor musunuz? Sorun değil, yapay zeka sizin yerinize besteyi hazırlar. Doğru tonda şarkı söyleyemiyor musunuz? O iş için de AutoTune geliştirilmişti.

Kaynak: New Atlas

Yapay zekanın ürettiği müziklerin gelişimine bakılırsa, önümüzdeki on yıl içinde, geleneksel yollardan şarkı bestelemek 'eski moda' olarak kabul edilebilir. Bu akımın son örneği olarak, IAMAI albümünde yer alan 'Break Free' adlı şarkı, tamamen yapay zeka tarafından yazıldı ve üretildi. Şarkı günümüz pop şarkılarından farksız.

3 Yorum

  • Bunlar basit şarkılar, tıpkı bizim şimdi ki popüler tuhaf müzikler gibi, yapsın bir klasik, rock veya jazz, funk ondan sonra görelim yapay zekayı !:)))

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği