Sırada blok zinciri tabanlı şarkı var

Daha önce yapay zeka tarafından yazılan bir şarkıyı seslendiren Taryn Southern, şimdi de blok zinciri tabanlı bir şarkı üretmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Söz yazarı ve dijital hikaye anlatıcısı Taryn Southern, daha önce tamamen yapay zeka tarafından yazılan bir şarkıyı seslendirmişti. Southern, geçtiğimiz hafta San Francisco’da gerçekleştirilen Ethereal Zirvesi’nde blok zinciri teknolojisi kullanarak şarkı üretmek için bir deneme gerçekleştirdi.

Kripto kontrat da denen akıllı kontrat, bir aracıya ihtiyaç duyulmaksızın işlem yapılmasını sağlıyor. TrustToken ve Stem ödeme sistemiyle iş birliği yapan Southern, blok zinciri tabanlı şarkısını üretmek için Ethereum’un akıllı kontratlarından faydalanıyor. Song Token adlı deneme, blok zincirinin merkezsiz doğasından yararlanarak Southern gibi bağımsız sanatçıların geleneksel müzik sektöründe karşılaştığı caydırıcı engellerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Southern, “Günümüzde bir video ya da şarkı için iş birliği yapan sanatçılar o videonun ya da şarkının başarısında nasıl pay sahibi olabilecekleriyle kısıtlanıyorlar. Akıllı kontratlar sayesinde, bir içeriğin mülkiyetini birkaç kişiye vererek içeriğin birden fazla dağıtım platformunda takip edilmesini sağlayabiliriz. Yaptığımız deneyle göstermeye çalıştığımız bu.” diyor. TrustToken’da çalışan Stephen Frey ise, “Akıllı kontratlar sanatçıların esnek kitle fonlaması toplamasına yardımcı olabilir. Böylece, aracıların bir kısmından kurtulmak mümkün olur.” diyor.

İş birlikçi bir gelecek

Song Token’a gelecek olursak, Ethereum cüzdanı olan herhangi biri özel bir ağa erişmesini sağlayacak Ethereum token’i satın alabilir. Böylece kullanıcılar, Southern ile birlikte şarkının sözlerini yazmak için iş birliği yapabilecek.. Üstelik token satın alanlar şarkının getireceği kazançtan da pay alabilecek.

Frey bu durumu şöyle açıklıyor; “Albümde pay sahibi olma karşılığında 10 bin kişinin 5’er Dolar vererek Taryn’in albümüne finans desteği sağlamasını istesek ortaya çok karmaşık bir hesap çıkar. Fakat şimdi, sanatçılar büyük müzik stüdyolarına bağlı kalmadan eserlerinden para kazanabilecek. Üstelik dinleyiciler de para kazanabilecek.” diyor. Song Token, blok zinciri teknolojisinin günümüzdeki sektörleri nasıl dönüştürdüğünü güzel bir şekilde örnekliyor. Southern, “Yeni gelişen birçok teknoloji gibi, yapay zeka ve blok zinciri de yaratıcı sektörleri dönüştürme potansiyeline sahip. Blok zinciri teknolojisinin yaratıcılığın önündeki gereksiz engelleri ve prosedürleri nasıl kaldıracağını görmek için sabırsızlanıyorum.” diyor. Song Token’in üretim sürecine katkıda bulunmak isteyenler, 11 Kasım’a kadar sisteme kaydolup token satın alabilirler.

Kaynak: Futurism

Daha önce yapay zeka tarafından yazılan bir şarkıyı seslendiren Taryn Southern, şimdi de blok zinciri tabanlı bir şarkı üretmeye hazırlanıyor. TrustToken ve Stem ödeme sistemiyle iş birliği yapan Southern, blok zinciri tabanlı şarkısını üretmek için Ethereum’un akıllı kontratlarından faydalanıyor. Song Token adlı deneme, blok zincirinin merkezsiz doğasından yararlanarak Southern gibi bağımsız sanatçıların geleneksel müzik sektöründe karşılaştığı caydırıcı engellerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. TrustToken’da çalışan Stephen Frey, “Akıllı kontratlar sanatçıların esnek kitle fonlaması toplamasına yardımcı olabilir. Böylece, aracıların bir kısmından kurtulmak mümkün olur.” diyor. Song Token’a gelecek olursak, Ethereum cüzdanı olan herhangi biri özel bir ağa erişmesini sağlayacak Ethereum token’i satın alabilir. Böylece kullanıcılar, Southern ile birlikte şarkının sözlerini yazmak için iş birliği yapabilecek. Üstelik token satın alanlar şarkının getireceği kazançtan da pay alabilecek. Song Token’in üretim sürecine katkıda bulunmak isteyenler, 11 Kasım’a kadar sisteme kaydolup token satın alabilirler.Yorumunuz: