Everipedia: blok zinciri tabanlı internet ansiklopedisi

Blok zinciri tabanlı çevrimiçi ansiklopedi oluşturacak Everipedia, özellikle de bilgiye erişimin kısıtlandığı ülkelerdeki vatandaşlar için faydalı olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Blok zinciri tabanlı çevrimiçi ansiklopedi geliştirmeye hazırlanan Everipedia, Wikipedia kurucularından Larry Sanger’ın da şirkete katılacağını açıkladı.

Blok zinciri teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri için oluşturulsa da Winklevoss biraderleri zengin etmekten daha önemli amaçlara hizmet ediyor. Örneğin Björk albümünün reklamını yapmak için blok zinciri teknolojisinden faydalanıyor. Yeryüzündeki her insanın bilgiye ihtiyaç duyduğu, Wikipedia ve Everipedia gibi belirli bir merkezi bulunan bilgi kaynaklarının da Çin ve Rusya gibi birçok ülkede sansüre takıldığı bilinen bir gerçek.

Everipedia kurucularından Theodor Forselius TNW’ya yaptığı açıklamada, “Wikipedia’dan daha büyük ve daha iyi bir platform kurabileceğimiz inancıyla yola çıktık. Everipedia’yı merkezsizleştirerek ve token sistemi uygulayarak şu anki kullanıcı havuzumuzun ötesine de bilgi ulaştırabileceğiz. Everipedia’da kullanılacak token’ler, şu anda içerik üreten ve içerikleri güncelleyen kullanıcılara verilen ‘IQ’ adlı ödül sistemine benzeyecek. Token sistemi kullanılması, içerik üretenlerin ödüllendirilmesine ve teşvik edilmesine imkan sağlarken platformu kullanan herkesin ‘hissedar’ olmasını sağlayacak. ‘IQ’ olarak da bilinen token’ler kullanıcıların içeriklere erişmesine, değişiklikler yapmasına dolayısıyla da sistemi zenginleştirmesine yardım edecek. Örneğin bir kullanıcı içerikteki bir güncellemeyi beğenmediyse token kullanarak değişiklik yapabilecek. Eğer sitedeki kullanıcılar da yapılan değişikliği kabul ederse içerik güncellenecek ve değişiklik yapan kişinin token’i iade edilecek.

Wikipedia’nın yasaklandığı ülkeler için faydalı olacak

Blok zinciri tabanlı Everipedia, milyonlarca ansiklopedisi tutkununun çevrimiçi makalelerin düzenlenme imkanı olmadığı yerlerdeki insanlara erişmesi için fırsat oluşturacak. Forselius’a göre blok zinciri, Türkiye’de Wikipedia’ya uygulanan yasak gibi sansürleri sona erdirmek için bir çözüm oluşturuyor. Forselius, “Teknik olarak bu siteleri engellemek mümkün değil. Siteyi hizmete sunduğumuzda herkes Everipedia makalelerine (dolayısıyla Wikipedia makalelerine) erişebilecek. Hiçbir ülkenin bu konuda yapabileceği bir şey yok.” dedi. Wikipedia’daki bütün içerikleri bünyesinde toplayan Everipedia dünyanın en büyük çevrimiçi İngilizce ansiklopedisi olma özelliği taşıyor. Bütün bu bilgilere erişim imkanı vermek, dini veya siyasi sebeplerden ötürü bilginin engellendiği ülkelerde yaşayan meraklı vatandaşlara, araştırmacılara ve akademisyenlere fayda sağlayacaktır. Everipedia bu yeni sistem sayesinde uçtan uca ağ arasında bilgi paylaşımı sağlanmasını, böylece sunucu ücretinden kurtulmayı amaçlıyor. Böyle olunca sitedeki içerikleri reklam veya bağışlarla destekleme ihtiyacı da ortadan kalkacak.

Kaynak: The Next Web

Yeryüzündeki her insanın bilgiye ihtiyaç duyduğu, Wikipedia ve Everipedia gibi belirli bir merkezi bulunan bilgi kaynaklarının da Çin ve Rusya gibi birçok ülkede sansüre takıldığı bilinen bir gerçek. Everipedia kurucularından Theodor Forselius TNW'ya yaptığı açıklamada, "Wikipedia'dan daha büyük ve daha iyi bir platform kurabileceğimiz inancıyla yola çıktık. Everipedia'yı merkezsizleştirerek ve token sistemi uygulayarak şu anki kullanıcı havuzumuzun ötesine de bilgi ulaştırabileceğiz. Everipedia'da kullanılacak token'ler, şu anda içerik üreten ve içerikleri güncelleyen kullanıcılara verilen 'IQ' adlı ödül sistemine benzeyecek. Token sistemi kullanılması, içerik üretenlerin ödüllendirilmesine ve teşvik edilmesine imkan sağlarken platformu kullanan herkesin 'hissedar' olmasını sağlayacak. 'IQ' olarak da bilinen token'ler kullanıcıların içeriklere erişmesine, değişiklikler yapmasına dolayısıyla da sistemi zenginleştirmesine yardım edecek. Örneğin bir kullanıcı içerikteki bir güncellemeyi beğenmediyse token kullanarak değişiklik yapabilecek. Eğer sitedeki kullanıcılar da yapılan değişikliği kabul ederse içerik güncellenecek ve değişiklik yapan kişinin token'i iade edilecek. Forselius'a göre blok zinciri, Türkiye'de Wikipedia'ya uygulanan yasak gibi sansürleri sona erdirmek için bir çözüm oluşturuyor. Forselius, "Teknik olarak bu siteleri engellemek mümkün değil. Siteyi hizmete sunduğumuzda herkes Everipedia makalelerine (dolayısıyla Wikipedia makalelerine) erişebilecek. Hiçbir ülkenin bu konuda yapabileceği bir şey yok." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği