Oylarınıza blok zinciri sahip çıkacak

Follow My Vote, blok zinciri teknolojisi kullanarak şeffaf ve sorunsuz bir seçim gerçekleşmeyi amaçlayan çevrimiçi bir oy platformu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Demokrasi dünyasında ne zaman bir seçim yapılsa, ‘suistimal’, ‘kötü idare’, ‘hile’ kelimelerini istisnasız duyarız. Bu durum demokrasinin 2 bin 500 yıl önce Antik Yunan’daki doğuşundan bu yana böyle oldu. Fakat günümüzde geliştirilen bir teknoloji o kadar güvenilir bir çözüm sunuyor ki bankalar bile bu teknolojiyi benimsiyor.

Hack’lenme olasılığı yüksek, güvenliksiz seçim makinelerinin yanı sıra acemi seçim görevlilerini ve oy verme sırasında oluşan uzun kuyrukları ortadan kaldırabilseydik güzel olmaz mıydı? Bu noktada ‘Follow My Vote’ platformu işin içine giriyor. 2012 yılında Adam Ernest tarafından geliştirilen Follow My Vote, blok zinciri teknolojisi kullanarak şeffaf ve sorunsuz bir seçim gerçekleşmeyi amaçlayan çevrimiçi bir oy platformu. Blok zinciri teknolojisi Bitcoin ile kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da, yüksek güvenlikli işlemler yapılmasını sağlayan sistem, özel bankalar tarafından da benimseniyor. Hatta ABD İç Güvenlik Bakanlığı, siber güvenlik alanında kullanmak üzere blok zinciri teknolojisine yatırım yapıyor. Blok zincirinin merkezsiz bir yapısı olduğu için günümüzdeki en karmaşık hack araçlarıyla hack’lenmesi bile neredeyse imkansız.

Blok zinciri, güvenliğin güvenliğini sağlıyor

FMV sistemi oy vermek için bir yere gitme gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Kimsenin kimsenin yerine oy vermediğini ve oy verenlerin ülke vatandaşı olduğunu denetleyen sistem, seçmenlerin oylarını takip edebilmelerini de sağlıyor. Bunun iki faydası var; birincisi seçmen oyunun değiştirilmediğini görebiliyor ikincisi ise her seçmene seçimi denetleme imkanı verildiği için demokrasiye duyulan inanç güçleniyor.

Böyle bir platform internetin icadından beri insanların hayallerini süslüyordu fakat bu noktada başlıca endişeyi güvenlik oluşturuyordu. Şimdi ise hack’lenemeyen, açık anahtarlı şifreleme kullanan, merkezsiz, açık kaynak kodlu yazılım kullanan Follow My Vote sayesinde güvenlikle ilgili endişeler ortada kalkıyor ve çok daha şeffaf seçimler düzenlenmesi ihtimali artıyor. Sacramento’daki başarılı sunumunun ardından şirket, çevrimiçi oy platformunu kullanmak isteyebilecek topluluklar arıyor. Follow My Vote Alpha hizmete sunuldu. Şu anda yazılım sistemi test etmek isteyen özel girişimcilere açık.

Kaynak: Follow My Vote

2012 yılında Adam Ernest tarafından geliştirilen Follow My Vote, blok zinciri teknolojisi kullanarak şeffaf ve sorunsuz bir seçim gerçekleşmeyi amaçlayan çevrimiçi bir oy platformu. Blok zinciri teknolojisi Bitcoin ile kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da, yüksek güvenlikli işlemler yapılmasını sağlayan sistem, özel bankalar tarafından da benimseniyor. Blok zincirinin merkezsiz bir yapısı olduğu için günümüzdeki en karmaşık hack araçlarıyla hack'lenmesi bile neredeyse imkansız. FMV sistemi oy vermek için bir yere gitme gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Kimsenin kimsenin yerine oy vermediğini ve oy verenlerin ülke vatandaşı olduğunu denetleyen sistem, seçmenlerin oylarını takip edebilmelerini de sağlıyor. Bunun iki faydası var; birincisi seçmen oyunun değiştirilmediğini görebiliyor ikincisi ise her seçmene seçimi denetleme imkanı verildiği için demokrasiye duyulan inanç güçleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği