ABD’de en hızlı yükselen meslek: blok zinciri geliştiricisi

LinkedIn'in 2018 ABD gelişmekte olan meslekler raporuna göre, 'blok zinciri geliştiricisi' bu yıl ABD'de en hızlı büyüyen meslek oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Satoshi Nakamoto takma adlı kişi, blok zinciri teknolojisi üzerine kurulu Bitcoin kripto para birimini geliştirdiğinden bu yana internet üzerinden anonim kullanıcılar, banka gibi aracılara ihtiyaç duymadan birbirleri ile para alışverişinde bulunabiliyor. Bitcoin belki de böyle bir hedefi olmamasına rağmen, toplumu blok zinciri teknolojisi ile tanıştıran bir konsept kanıtı rolü üstlendi. Toplum Bitcoin ya da blok zinciri teknolojisiyle tam olarak tanıştı demek doğru olmaz ama herkesin ilgi duyduğu bir gerçek. Google’da 2018 yılında en çok aranan sorulardan biri ‘What is Bitcoin’ (Bitcoin nedir?) oldu.

Blok zinciri teknolojisini, Spotify’ın şarkıların hak sahiplerine ödeme yapmak için ya da bağımsız oyun geliştiricilerinin oyunlarını bir dağıtım ağı üzerinden satmak için kullanmak istediği biliniyor. Uygulama konusunda ihtimaller sınırsız. Ancak internet ve ‘world wide web’ gibi blok zincirinin de yaygınlaşması için yetenekli geliştiricilerin bu teknolojinin temellerini atması gerekiyor. Bu yüzden blok zinciri geliştiricisi LinkedIn’in gelişmekte olan meslekler listesinde bu yıl ilk sırada yer aldı.

Son dört yılda 33 kat büyüdü

590 milyon üye ve 30 milyon şirketten toplanan yetenek ve iş imkanı listelerini analiz ederek küresel ekonominin dijital bir yansıması görevi üstlenen LinkedIn Ekonomik Çizelgesi‘nin verilerine göre blok zinciri geliştiricisi mesleği son dört yıl içinde 33 kat büyüdü. Rapordaki ‘gelişmekte olan meslekler’ 2014-2018 yılları arasında LinkedIn profillerindeki mesleki unvanlara göre belirleniyor.

Blok zincirinin 2017’deki ‘gelişmekte olan meslekler’ listesinde ilk 20’de yer almadığını hatırlatmak gerek. ‘Makine öğrenimi mühendisi’ ise 2017’de ilk sıradayken bu yıl ikinciliğe düştü. Yapay zeka teknolojisinin geçici bir heves olmadığı artık netleşti. Bu yüzden makine öğrenimi iki yıldır listenin tepesinde bulunuyor ve bu yıl iki alt kategori, ‘makine öğrenimi uzmanı’ ve ‘makine öğrenimi araştırmacısı’ sırasıyla 4. ve 14. sıradan listeye girdi.

Büyük şirketler blok zinciri geliştiricisi arıyor

Bazılarına göre blok zinciri henüz tam potansiyelini göstermek için hazır değil. Ancak teknolojinin dönüştürücü etkisi genel olarak kabul görüyor. Blok zinciri geliştiricisi trendinin gelecek yıl nasıl devam edeceğini görmek ilginç olacak.

Bu arada, siz de bir blok zinciri geliştiricisi olarak kariyerinize devam etmek istiyorsanız, LinkedIn’in verilerine göre IBM, ConsenSys ve Chainyard gibi büyük şirketler bu alanda eleman arıyor. San Francisco, New York ve Atlanta gibi şehirler bu mesleğe sahip kişilerin en çok iş bulabileceği yerler arasında. Udacity de bu yıl blok zinciri alanında bir ‘nanodegree’ programı başlattı.

Kaynak: Venture Beat

LinkedIn Ekonomik Çizelgesi'nin verilerine göre blok zinciri geliştiricisi mesleği son dört yıl içinde 33 kat büyüdü. Özellikle Bitcoin'in piyasada bir kavram kanıtı görevi görmesi ile birlikte blok zinciri teknolojisine yönelik ilgi artmaya başladı. Birçok büyük şirket bu teknolojiyi kendi sistemlerine dahil etmek için çalışmalara başladı. Bu çalışmaların neticesinde, LinkedIn profilinde 'blok zinciri geliştiricisi' yazan kişi sayısında bu yıl bir patlama yaşandı. Geçtiğimiz yıl en hızlı gelişen meslekler listesinde ilk 20'ye giremeyen blok zinciri geliştiricileri bu yıl listenin zirvesine oturdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği